کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

اگر قرار باشد فقط به یک مشخصه شهر آمستردام اشاره کنیم بدون شک کانال‌های آن است که برخی از زیباترین نمادهای شهری هلند و بهترین جاذبه های گردشگری هلند در اطراف آن قرار گرفته است. در هر حال آمستردام یکی از محبوب‌ترین شهرهای روی آب اروپا است. کانال‌های آمستردام سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده را به آمستردام می‌کشانند تا به تماشای قایق‌های روی آب و یا دوچرخه سواری به روی پل‌های آن بپردازند. کانال‌های آمستردام در طول تاریخ نقشی اساسی در این شهر ایفا می‌کردند و امروزه به محبوب‌ترین جاذبه‌های شهری آمستردام تبدیل شده‌اند.

کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

سیستم کانال‌های هم‌مرکز آمستردام در میان شاخص‌ترین جاذبه‌های جهان قرار داشته و سالانه میلیون‌ها گردشگر را جذب این شهر می‌کند. اگرچه این راه‌های آبی جذاب به نظر ساده می‌آیند، اما برای برخی کاربردهای شهری ساخته شده و در طول تاریخ آمستردام نقشی کلیدی را ایفا کرده‌اند. این مقاله به بررسی زوایای پنهان کانال‌های آبی آمستردام می‌پردازد.

بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال در آمستردام وجود دارد

علی‌رغم اندازه‌ی نسبتاً کوچک شهر، به راحتی می‌توان در آمستردام گم شد؛ دلیل اصلی این اتفاق، آرایش منحصر به‌فرد شهر است. خیابان‌های آمستردام، برخلاف دیگر شهرهای بزرگ دنیا، در اطراف مرکز ساخته شده‌اند و حلقه‌هایی را شکل داده‌اند که کمربند آبی شهر را دنبال می‌کنند. این سیستم زنجیره‌ای شکل از راه‌های آبی بیش از ۱۰۰ کیلومتر از فضای شهری را اشغال کرده و یکی از بزرگ‌ترین‌ها در نوع خود تا به امروز است.

کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

کانال‌ های داخلی آمستردام جزو محوطه میراث جهانی یونسکو هستند

سازمان یونسکو در سال ۲۰۱۰ به‌طور رسمی حلقه‌ی کانال‌های داخلی آمستردام را به عنوان یک محوطه‌ی ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو اعلام کرد و آن‌ها را تحت حفاظت خود قرار دارد. این کانال‌ها مانند تمامی جاذبه‌های ثبت‌شده در یونسکو و بر طبق قوانین بین‌المللی به منظور حراست از اهمیت تاریخی و فرهنگی آن‌ها، تحت مراقبت قرار می‌گیرند.

کانال‌ های آمستردام همچنان بخش مهمی از شهر هستند

اگرچه کانال‌های آمستردام تحت مراقبت و نظارت سازمان یونسکو قرار دارند و حدود ۴۰۰ سال از عمر آن‌ها می‌گذرد، اما همچنان نقش مهمی را در حیات این شهر ایفا می‌کنند. این کانال‌ها علاوه اینکه یکی از مسیرهای مهم جابجایی در آمستردام به شمار می‌آیند، در طول سال هم میزبان رویدادهای مختلفی چون «فستیوال کانال‌ها» هستند.

کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

بیش از هزار اثر تاریخی در محوطه کانال‌ های آمستردام به چشم می‌ خورد

کانال‌های آمستردام به خاطر قدمت و مرکزیت خود، میزبان محوطه‌های تاریخی فراوانی هستند. در واقع، در حال حاضر حداقل ۱۵۵۰ اثر تاریخی در محوطه‌ی کانال‌های آمستردام به چشم می‌خورد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موزه‌هایی چون وسترکرک (Westerkerk)، خانه‌ی آنه فرانک و موزه وَن لون (van Loon) اشاره کرد.

کانال‌ های آمستردام در بیشتر عمر خود بوی وحشتناکی می‌ دادند

تا پیش از قرن بیستم، کانال‌های آمستردام به‌شدت آلوده بودند و بوی وحشتناک آن‌ها تمام شهر را گرفته بود. اکثر مردم آمستردام به این کانال‌ها به چشم یک زباله‌دان یا فاضلاب روباز نگاه می‌کردند و تقریباً تمامی زباله‌های خود را به درون آب می‌ریختند. بااین‌حال، کانال‌های شهر به لطف تلاش‌های بی‌وقفه‌ی دولت هلند پاک‌سازی شدند و حالا هرساله یک فستیوال شنا در این کانال‌ها برگزار می‌شود.

کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

سالانه تا ۱۵۰۰۰ دوچرخه از کانال‌ های آمستردام بیرون کشیده می‌ شود

از ۸۸۱ هزار دوچرخه‌ی موجود در آمستردام، بیش از ۱۰۰۰۰ دستگاه از آن‌ها سالانه به درون کانال‌های شهر می‌افتد. این آمار عمدتاً به دلیل دزدی، خرابکاری و تنبلی مفرط است، زیرا بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند تا دوچرخه‌های خراب خود را به جای سپردن به مراکز بازیافت، مستقیماً درون کانال‌ها بیندازند. شهرداری آمستردام برای تمیز نگه داشتن این آبراه‌ها، قایق‌های مخصوصی را تدارک دیده تا بتوانند دوچرخه‌ها را از آب بیرون بکشند.

کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

کانال‌ های شهر عمدتاً بین سال‌ های ۱۵۸۵ تا ۱۶۶۵ ساخته شده‌ اند

تا پایان قرن شانزدهم کاملاً مشخص شده بود که کانال‌های قدیمی‌تر آمستردام نیاز به توسعه دارند. به همین خاطر شهرداری آمستردام عملیات ساخت کانال‌های جدید موسوم به «کمربند کانال‌ها» را کلید زد. در طول یک قرن بعد، مراکز تاریخی آمستردام گودبرداری شدند و به منظور ساخت کانال‌های جدید تغییر شکل یافتند.

کانال‌ ها در ابتدا قرار بود تمام شهر را احاطه کنند

اگرچه حیرت‌انگیز به نظر می‌رسد، اما کمربند کانال‌های آمستردام در ابتدا به منظور ساخت یک مانع آبی پیوسته به دور تمام شهر طراحی شده بود؛ اما به سبب بحران اقتصادی سال ۱۶۷۲، این طرح‌ها هرگز به سرانجام نرسید و به حال خود رها شد. درنتیجه بخش شرقی کانال‌های آمستردام نیمه‌کاره باقی ماند و خیلی زود، این بخش از شهر تبدیل به پارک و باغ شد. امروزه می‌توان باغ‌وحش و باغ‌های گیاه‌شناسی آمستردام را در این محوطه ‌یافت.

کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

سینگل گراخت مرزهای شهر قدیمی آمستردام را مشخص می‌ کند

حلقه‌ی کانال‌های قرن هفدهمی آمستردام علاوه بر حمل‌ونقل و جابجایی، به منظور دفاع از شهر طراحی شده بودند و نقش یک خندق بزرگ را ایفا می‌کردند. این نقش راهبردی تا حدود زیادی به دوش سینگل‌ گراخت (Singelgracht) بود که همچنان نیز از آن برای تعیین مرزهای شهر قدیمی آمستردام استفاده می‌شود. در حقیقت، تا همین اواخر، تمامی ساختمان‌های قرارگرفته در آن‌ طرف سینگل‌ گراخت، جزو آمستردام محسوب نمی‌شدند.

کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

بسیاری از هنرمندان از کانال‌ های آمستردام الهام گرفته‌ اند

به دلایل مشخص، کانال‌های منحصر به‌فرد آمستردام در بسیاری از آثار هنری به چشم می‌خورند. برای مثال، کلود مونه (Claude Monet) اقدام به نقاشی چشم‌اندازی زیبا از کانال‌های آمستردام به هنگام حضور در این شهر در اواخر قرن نوزدهم کرده است. آلبر کامو هم در اثر مشهور خود، سقوط، آبراه‌های آمستردام را به تصویر کشیده و کمربند مرکزی این شهر را با حلقه‌هایی از جهنم مقایسه می‌کند.

کانال های جوردام و آمستردام با طول بیش از ۹۹ کیلومتر

مستردام و کانال‌های زیبایش از مهم‌ترین نقاطی هستند که در کشور هلند خواهید یافت. چه بخواهید فقط به تماشای این کانال‌ها و چشم انداز اطراف آن بپردازید چه با قایق به روی آب بروید و با ساختمان‌ها و پل‌های قدیمی شهر روبرو شوید، در هر حال کانال‌های آمستردام جایی هستند که در سفرتان به این پایتخت اروپایی خواهید دید. اگر قصد سفر به آمستردام را دارید با ما در ساحل شنی تماس بگیرید تا آخرین اطلاعات درباره گرفتن وقت سفارت هلند و مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن هلند را در اختیارتان قرار دهیم.

دیدگاه خود را بنویسید