کلیسای جامع کوردوبا از آثار تاریخی اسپانیا

کلیسای جامع کوردوبا از آثار تاریخی اسپانیا

کوردوبا یا قُرطَبه  شهری در منطقه اَندَلُس در جنوب اسپانیا و مرکز استان کوردوبا در اسپانیا است. «قرطبه» یکی از شهرهای معروف «اندلس» (اسپانیا) و پایتخت حکومت امویان در اندلس بود. از این شهر همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن و فرهنگ اسلامی یاد می‌شود.

مسلمانان در این شهر مسجدهای بزرگی را بنا کردند که مهم‌ترین آن مسجد قرطبه در همین شهر بود. بنای این مسجد جامع را عبدالرحمن الداخل مؤسس دولت اموی اندلس در سال ۱۷۰ هجری قمری به سبک جامع دمشق آغاز نمود.

مسجد – کلیسای جامع کوردوبا، یکی از برجسته ترین آثار تاریخی اسپانیا است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این بنا که در ابتدا به عنوان یک مسجد ساخته شد و سپس به کلیسا تبدیل شد، معماری منحصر به فرد خود را در طی سالها به خوبی حفظ کرده است.
کلیسای جامع کوردوبا از آثار تاریخی اسپانیامسجد – کلیسای جامع مزکوئیتا بسیار منحصر به فرد است. این مکان در قرن هشتم به صورت یک مسجد ساخته شد و بعدها به کلیسای جامع تبدیل شد. بهتر است که برای بازدید از این بنا با یک راهنمای محلی همراه شوید تا توضیحات کامل در خصوص این بنا را در اختیار شما قرار دهد.
کلیسای جامع کوردوبا از آثار تاریخی اسپانیابازدید از این بنا تقریباً دو تا سه ساعت زمان لازم دارد. ساخت این مسجد – کلیسای جامع در سال ۷۸۴ آغاز شد. عبدالرحمن اول در قرن هشتم اقدام به ساخت مسجد اولیه کرد، عبدالرحمن دوم در قرن نهم این مسجد را توسعه داد. سپس عبدالرحمن سوم نیز در قرن دهم اقدام به گسترش مسجد نمود. سپس پس از سالها با تصرف شهر کوردوبا به وسیله اسپانیایی ها، اندکی بازسازی شد و به کلیسای کاتولیک تبدیل شد و از قرن ۱۶ تا امروز باقی مانده است و یکی از مهمترین آثار تاریخی در اسپانیا و معماری آندلس به شمار می رود.
کلیسای جامع کوردوبا از آثار تاریخی اسپانیابنای مسجد – کلیسای کوردوبا
مسجد – کلیسای کوردوبا، در سال ۱۸۸۲ یک بنای یادبود ملی نامیده شد. و در سال ۲۰۱۴ به ثبت جهانی یونسکو رسید. معماری اسلامی، رومی، بیزانس در آن به زیبایی ترکیب شده است.
مسجد مستطیل شکل است و طول آن ۱۸۰ متر و عرض آن ۱۳۰ متر است. مناره مسجد کوردوبا، ارتفاعی برابر ۲۰ متر دارد. این مناره از سنگ مرمرهایی که با نقش های اسلامی تزئین شده اند، تشکیل شده و در قسمت جنوب مسجد یک مناره دیگر مربعی شکل با ارتفاع ۹۳ متر قرار دارد. این مناره ۵ طبقه است و دری از جنس مس دارد.
از مناره اصلی در حال حاضر به عنوان برج ناقوس استفاده می شود. این ساختار نقش مهمی در کوردوبا ایفا کرده است. در طول تاریخ خود عملکردهای اساسی خود را حفظ کرده، البته در طول زمان معماری آن اندکی تغییر کرده است.
گنبد آن نیز بر روی ستون های مرمری ساخته شده است. نمازخانه مسجد به صورت نعل اسبی است و با طلا و خطاطی تزئین شده است. ترکیبی از رنگ های آبی، طلایی، قهوه ای و زرد در آن به کار رفته است.
بالای محراب نیز گنبد هشت ضلعی قرار دارد که با ستون ها و موزاییک های بیزانسی تزئین شده است. نوشته هایی به زبان عربی نیز بر روی آن وجود دارد.
کلیسای جامع کوردوبا از آثار تاریخی اسپانیادر مسجد – کلیسای کوردوبا، تعداد ۷۰۰ چلچراغ زیبا و پرنور وجود دارند. برای ساخت کلیسای اصلی، اسقف آلونسو مانریک تصمیم گرفت که کلیسایی با عظمت جنگلی از ستون ها بنا کند. این پروژه در سال ۱۵۲۳ آغاز شد. از این رو ستون های مرمری آن از ویژگی های منحصر به فرد این مسجد – کلیسا می باشد.
کلیسای جامع کوردوبا از آثار تاریخی اسپانیادر حیاط مسجد – کلیسای کوردوبا درختان پرتقال زیادی وجود دارند که در فصل بهار با باز شدن شکوفه ها، عطر بسیار خوشی در فضای حیاط می پیچد.
کلیسای جامع کوردوبا از آثار تاریخی اسپانیادسترسی به مسجد- کلیسای کوردوبا
قطارهای سریع السیری در اسپانیا وجود دارد که می توانید از مادرید به آنها سوار شوید و پس از کمتر از ۲ ساعت به کوردوبا برسید. پس از خروج از ایستگاه قطار و ۲۰ دقیقه پیاده روی به مسجد – کلیسای کوردوبا می رسید. از گوگل مپ می توانید برای یافتن مسیر خود استفاده کنید. نیازی به کرایه تاکسی وجود ندارد. البته شهر کوردوبا فرودگاه داخلی نیز دارد.
آشنایی با کوردوبا
کوردوبا یکی از جذاب ترین شهرهای اسپانیا است که به عنوان یک مقصد تفریحی بسیار منحصر به فرد شناخته می شود. خانه های این شهر دارای حیاط های زیبا هستند. یک رودخانه احیا شده در کوردوبا قرار دارد و شهر پر از انواع کافه است.
کلیسای جامع کوردوبا از آثار تاریخی اسپانیاکوردبا تا مادرید ۴۰۰ کیلومتر فاصله دارد و با خودرو شخصی نزدیک ۴ ساعت زمان لازم است که از مادرید به کوردوبا برسید.
کوردوبا یکی از گرم ترین شهرهای اروپا است،ساختمان مسجد کلیسای کوردوبا بسیار خنک است و جای خوبی برای بازدید می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید