معرفی کلیسای غوطه ور در ایزنیک ترکیه

معرفی کلیسای غوطه ور در ایزنیک ترکیه

شهر ایزنیک در استان بورسا و در شمال غربی ترکیه واقع شده است. ایزنیک یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه است و ۱۶۰ کیلومتر با استانبول فاصله دارد. شهرت این شهر که به زادگاه کاشی های دست ساز ترکیه معروف است، در دوره عثمانی به اوج خود رسید. ایزنیک که در گذشته نیقیه (Nicaea) نامیده می شد، محل برگزاری نخستین شورای جهانی مسیحیت بود.

معرفی کلیسای غوطه ور در ایزنیک ترکیه

سال ها بعد این شهر به عنوان پایتخت پادشاهان روم انتخاب شد و پس از تصرف قسطنطنیه این شهر به پایتخت امپراطوری نیقیه مبدل شد. با وجود این که ایزنیک تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته، امروزه شهر بزرگی به شمار نمی رود و مهم ترین دلیل اهمیت ایزنیک در حال حاضر وجود بناهای تاریخی و مذهبی و دریاچه ایزنیک در آن است.
معرفی کلیسای غوطه ور در ایزنیک ترکیه
دریاچه ایزنیک
دریاچه ایزنیک پنجمین دریاچه بزرگ ترکیه و بزرگ ترین دریاچه منطقه مارمارا به شمار می رود. عمق این دریاچه در عمیق ترین نقطه به ۸۴ متر می رسد و اطراف آن را مزارع کشاورزی و باغ های زیتون احاطه کرده اند. این دریاچه زیبا علاوه بر آن که یکی از جاذبه های شناخته شده کشور ترکیه محسوب می شود، یکی از مهم ترین منابع آب شیرین ترکیه نیز هست.
معرفی کلیسای غوطه ور در ایزنیک ترکیه
کلیسای غوطه ور ایزنیک
بی تردید زمان کشف این کلیسا لحظه هیجان انگیزی برای کاشفان آن بوده است، زیرا با این که باستان شناسان بارها به این منطقه سفر کرده بودند، این کلیسا همچنان از نظرها پنهان مانده بود.

اما از آن جا که هیچ اثری نمی تواند تا ابد مخفی باشد، این اثر تاریخی نیز به طور تصادفی رویت و کشف شد. این اکتشاف که در طی یک عملیات عکس برداری صورت گرفته بود، به سرعت در فهرست ۱۰ اکتشاف برتر سال ۲۰۱۴ جای گرفت و آوازه آن در سراسر جهان پیچید. این کلیسا در عمق ۳ متری زیرآب و در فاصله ۴۸ متری از ساحل دریاچه ایزنیک قرار دارد. باستان شناسان پس از کاوش تاریخ ساخت این کلیسا را در حدود سال ۳۹۰ پس از میلاد تخمین زدند.
معرفی کلیسای غوطه ور در ایزنیک ترکیه
در مورد علت ساخت کلیسای غوطه ور در این مکان دو نظریه محتمل است. برخی از پژوهش گران بر این باورند که این کلیسا در محل شهادت نئوفیتوس مقدس یکی از تاثیر گذار ترین اشخاص کلیسای قبرس در حدود سال ۳۰۳ میلادی بنا شده است و گروهی از مورخان احتمال می دهند که این کلیسا روی معبد پگانی آپولو، خدای خورشید یونان باستان، ساخته شده است. با این وجود برخی از منابع تاریخی موید این احتمال می باشند که نئوفیتوس مقدس در سواحل دریاچه ایزنیک توسط یک سرباز رومی کشته شده است و طرفداران او این کلیسا را به عنوان یادبود برای او بنا کرده اند، اما این بنا بیش از چند قرن پابرجا نماند، زیرا وقوع زمین ‌لرزه‌ای در سال ۷۴۰ این کلیسا را ویران کرد.
معرفی کلیسای غوطه ور در ایزنیک ترکیه
این کلیسا سال ها بعد زیر دریاچه ایزنیک غرق شده و از نظرها مخفی شد و ویرانه‌های غوطه‌ ور آن به مرور زمان در آب به ‌دست فراموشی سپرده شدند تا زمانی‌ که کلیسای غوطه ور در سال ۲۰۱۴ توسط عکاسان مشاهده و کشف شد. این منطقه به زودی به عنوان اولین موزه باستان‌ شناختی زیرآب در ترکیه درهای خود را به روی عموم خواهد گشود.

دیدگاه خود را بنویسید