سنت ها و آداب و رسوم مردم مالزی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

افرادی كه برای اولین بار به مالزی آمده اند اغلب به خاطر وجود فرهنگهای مختلف گیج می شوند، با یك قدم زدن كوتاه در هر خیابان شما با چهره ها و زبانهای مختلف روبرو می شوید چرا كه مالزی یكی از بی نظیر ترین كشورهای جنوب شرق آسیاست كه دارای تركیبی از فرهنگ های مختلف مالایی، چینی و هندی است.

اگرچه فرهنگ مالایی به طور حتم اصلی ترین فرهنگ در مالزی است اما فرهنگ های دیگر آزادانه در مالزی زندگی می كنند و به دلیل وجود همین فرهنگها مالزی به كشوری متفاوت در میان منطقه تبدیل شده است. مردم هر نژاد خیلی آزاد می توانند فستیوال ها وجشنهای مربوط به گروه های مذهبی و محلی خاص خود را در مالزی برگزار كنند و به طوركلـی می توان گفت همه مردم مالزی صرف نظر از مذاهب شان این فستیوال ها را با یكدیگر جشن می گیرند.

این یكپارچگی و اتحادی كه در میان نژاد ها و اقوام گوناگون بر قرار است الگویی ویژه برای كل جهان محسوب می شود. تعدد نژاد در مالزی تنوع جالبی از آداب و رسوم و فرهنگهای مختلف ایجاد كرده كه این تنوع فرهنگ نیز در نوع خود بی نظیر می باشد.

علیرغم این تنوع فرهنگی، کودکان همگی در یک مدرسه تحصیل کرده و در نهایت در ادارات یکسانی به کار مشغول می‌شوند. البته عده‌ی کمی از قومی دیگر همسر انتخاب می‌کنند و خانواده‌ها بیشتر مایل به معاشرت با هم قومی‌های خود هستند.

خانواده و اجتماع در مالزی

سنت ها و آداب و رسوم مردم مالزی

 • خانواده، مرکز ساختار اجتماعی مالزی بوده و در نتیجه بر وحدت، وفاداری و احترام به بزرگ‌‌ها، تأکید زیادی را می‌بینید.
 • همه در خانواده از حمایت‌های احساسی و مالی تضمین‌شده برخوردار است و زمانی که فردی دچار مشکل مالی شود، سایرین در حد توانشان از وی پشتیبانی می‌کنند.
 • در خارج از نواحی شهری، خانواده‌ها بزرگ‌تر بوده و گاه مادربزرگ‌ و پدربزرگ هم با فرزندان زندگی می‌کنند.
 • همچنین مردم مالزی و ساکنین چینی و هندی آن، برای وجه و آبرویشان اهمیت بالایی قائل هستند و همواره تلاش می‌کنند در جمع یا خلوت باعث آبروریزی نشوند. این وجه یک باور شخصی شامل نام نیک و شخصیت والا می‌شود که همواره سایرین آن را منعکس می‌کنند. تمایل مردم مالزی برای داشتن وجه خوب، سبب شده که روابط صلح آمیز و هارمونیکی داشته باشند.

رسوم هدیه دادن در مالزی

سنت ها و آداب و رسوم مردم مالزی

هدیه دادن به مالایی‌ها، چینی‌ها و هندی‌ها رسوم متفاوتی دارد:

 • اگر برای شام به خانه‌ی یک مالایی دعوت شدید: با خود شیرینی یا شکلات مرغوب ببرید. به کودکان میزبان، عروسک سگ یا خوک ندهید.برای بسته بندی کادو از کاغذ سفید استفاده نکنید زیرا نمادی از مرگ و سوگواری است. از رنگ زرد هم نباید استفاده کنید، زیرا رنگی سلطنتی محسوب می‌شود. اگر برای میزبان غذا به همراه می‌برید، باید دقت کنید که حلال باشد. معمولاً هدایا زمانی که دریافت می‌شوند، باز نخواهند شد.
 • اگر به خانه‌ی یک چینی دعوت شدید: می‌توانید اندکی میوه، شیرینی یا کیک بخرید و به کودکان بدهید. معمولاً چینی‌ها برای گرفتن هدیه اندکی خودداری می‌کنند تا نشان دهند که حریص نیستند. هرگز به یک چینی، قیچی، چاقو یا سایر ابزارهای برنده را هدیه ندهید، زیرا برای آن‌ها به عنوان نمادی از تمایل شما برای قطع ارتباط است. گل هم هدیه خوبی برای چینی‌ها نیست، چون به عیادت از مریض و تدفین اختصاص دارد. کادویتان را در کاغذ سفید، سیاه یا آبی نپیچید؛ این‌ها رنگ‌های مخصوص تدفین هستند. بهتر از هدیه‌ها به تعداد زوج باشند؛ چینی‌ها اعداد فرد را بد یمن می‌دانند. چینی‌ها هم هدیه را به هنگام دریافت باز نمی‌کنند.
 • اگر به خانه‌ی یک هندی دعوت شدید: می‌توانید با خود دسته گل ببرید، اما گل یاسمن داخل آن نگذارید، زیرا برای حلقه‌های تدفین استفاده می‌شود. اگر پول هدیه می‌دهید، باید به عدد فرد باشد. هدیه را با دست راست یا دو دست هدیه کنید. باز هم کادو را داخل کاغذ سیاه و سفید نپیچید. رنگ‌های شادی مانند قرمز، زرد یا سبز مناسب هستند. یادتان هرگز به یک هندو کالاهای چرمی هدیه نکنید!

آداب و رسوم کاری در مالزی

سنت ها و آداب و رسوم مردم مالزی

 • در حیطه کسب و کار، اکثر تجار مالزی بسیار زیرک و باهوش هستند. تجربه‌ی شما بسته به قومیت، سن، جنس و اعتبار فردی که ملاقات می‌کنید، متفاوت خواهد بود.
 • ملاقات‌های اولیه باید رسمی و با احترام کامل باشند.
 • بسیاری از مالایی‌ها و هندی‌ها با فردی از جنس مخالف دست نمی‌دهند.
 • چینی‌های برای ادای احترام پایین را نگاه کرده و ارتباط چشمی برقرار نمی‌کنند.
 • استفاده کردن از عناوین حرفه‌ای (پرفسور، دکتر، مهندس) یا عناوین افتخاری در بیزنس بسیار اهمیت دارد.

برقراری ارتباط

سنت ها و آداب و رسوم مردم مالزی

 • در راستای آن که مردم مالزی تلاش بسیاری برای حفظ وجه خود در اجتماع می‌کنند، استفاده از ارتباط غیر کلامی، شامل حالات چهره، تن صدا و زبان بدن را در بینشان بسیار زیاد مشاهده می‌کنید.
 • این شیوه برقراری ارتباط معمولاً دقیق و غیر مستقیم است.
 • مردم مالایی ترجیح می‌دهند مستقیم سر اصل موضوع نروند و اشاره‌ای غیر مستقیم به آن داشته باشند. اگر به جای شنیدن «نه» با عبارت «سعی‌ام را می‌کنم» یا «ببینم چه کار می‌توانم بکنم» روبرو شدید، تعجب نکنید. این شیوه‌ی پاسخگویی برای آن‌ است که وجه فردی که از او درخواست شده، حفظ شود.
 • سکوت بخش مهمی از روابط مردم مالزی را تشکیل می‌دهد. سکوت قبل از پاسخ دادن به سؤال یا درخواست، نشانه تأمل کافی روی آن بوده و به فرد فرصتی برای سنجیدن جواب را می‌دهد.
 • بسیاری از مردم این کشور، فرهنگ غربی‌ها را که در پاسخ دادن تعجیل می‌کنند، درک نکرده و آن را نشانه بی‌ادبی و بی‌فکری می‌دانند.
 •  نشان ندادن خشم در جمع بسیار مهم است، زیرا مردم را معذب کرده و سبب می‌شود که احساس ناتوانی کنند.
 • اکثر مالایی‌ها از آداب و رسوم غربی خبر داشته و دست دادن برایشان امری عادی به شمار می‌آید.
 • دست دادن چینی‌ها اندکی آرام ولی طولانی است. بسیاری از چینی‌های مسن‌تر، هنگام دست دادن، به نشانه‌ی احترام نگاه خود را پایین می‌اندازند.
 • هندی‌ها هم تنها به هم‌جنسان خود دست می‌دهند.

دین مردم مالزی

سنت ها و آداب و رسوم مردم مالزی

باوجوداینکه دین رسمی کشور مالزی اسلام است اما هر سه دین بودائی، اسلام و هندو از اهمیت ویژه‌ای در سراسر کشور برخوردار هستند. قانون اساسی کشور مالزی این حق را به تمام شهروندان خود داده است که در فضایی آرام و دور از هرگونه جدال دین موردنظر خود را پرستش کنند.

احترام به دیگر ادیان و اعتقادات شخصی افراد سبب شده است که مالزی به کشوری با آداب‌ورسوم و سنت‌هایی متنوع و فرهنگی غنی مبدل شود.

سنت ها و آداب و رسوم مردم مالزی

زبان‌اصلی مردم کشور مالزی زبان مالایی یا باهاسا است اما ازآنجایی‌که این کشور مدتی مستعمره بریتانیا بوده است، زبان انگلیسی در تمام مدارس تحصیل شده و به‌طور گسترده در تمام نقاط این کشور استفاده می‌شود.

بنابراین شما خریداران بلیط هواپیما مالزی نیازی نیست به‌هیچ‌وجه نگران ارتباط با مردم کشور مالزی باشید، اگر کمی به زبان انگلیسی مسلط باشید می‌توانید در اماکنی چون مراکز خرید، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و هتل‌ها به راحتی با استفاده از این زبان به گفتگو بپردازید. البته زبان باهاسا هم بسیار آسان است و شما می‌توانید دست‌کم کلمات کاربردی این زبان را از کتاب‌های آموزشی بیاموزید.

دیگر آداب‌ورسوم کشور مالزی

سنت ها و آداب و رسوم مردم مالزی

بهتر است خریداران بلیط هواپیما مالزی در طول اقامت خود در این کشور از انجام اعمالی چون خوردن هنگام قدم زدن، اشاره به افراد، نشان دادن کف پا، قرار دادن پا روی میز و ابراز رفتارهای عاشقانه در اماکن عمومی پرهیز کنند.

پیش از ورود به معابد هندو و مساجد کفش‌های خود را درآورید. ممکن است در نزدیکی درب ورودی به شما لباس بلندی برای ورود به اماکن مقدس داده شود و شما باید پیش از ورود لباس‌ها را به تن کنید.

سنت ها و آداب و رسوم مردم مالزی

ازآنجایی‌که در کشور مالزی از دست چپ برای شستشو و طهارت در دستشویی استفاده می‌شود، همیشه سعی کنید از دست راست خود برای پذیرفتن و دست‌به‌دست کردن مواد غذایی و غیره استفاده کنید.

از صحبت راجع به سیاست و مباحثی مرتبط با قوم و نژاد افراد بپرهیزید. خریداران بلیط هواپیما مالزی و گردشگران مجاز نیستند که از دولت و خانواده‌های سلطنتی مالایی انتقاد کنند. حتی اگر شنیدید که مردم مالزی از سیاست‌های دولت خود انتقاد می‌کنند، بهتر است در این مباحث مداخله نکنید.

مردم مالزی ممکن است در شرایط دشوار برای پنهان کردن ناراحتی و پریشانی طرف مقابل بخندند. بنابراین اگر با خرید بلیط هواپیما مالزی و سفر به این کشور در مکانی عمومی رفتاری ناشیانه از شما سر زد و با لبخند دیگران مواجه شدید، عصبانی نشوید زیرا آن‌ها به‌هیچ‌وجه قصد تمسخر شما را ندارند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید