بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

فستیوال ها و جشنواره های موسیقی سوئیس از معروف ترین و معتبرترین فستیوال های موسیقی دنیا محسوب می شوند. ما قصد داریم در این مقاله با ۱۷ مورد از بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس شما را آشنا کنیم و به شما معرفی کنیم. براستی بهترین جشن کدام است؟ چقد هزینه صرف این جشن ها و فستیوال ها می شود؟ هدف اصلی این جشن ها چیست؟

کشور سوئیس میزبان شماری از دیدنی‌ترین و خاص‌ترین فستیوال‌ها در دنیا است. در این مطلب به معرفی این فستیوال و جشنواره‌ها خواهیم پرداخت.

یکی از بهترین راه‌های آشنایی با فرهنگ مردم هر کشور و لذت‌ بردن از آن‌ها، آشنایی با فستیوال‌ها و جشن‌های فرهنگی آن‌ کشورها است. این فستیوال‌ها در واقع بخشی از آداب و رسوم مردم هر کشور هستند که پس از گذشت سال‌ها، همچنان به قوت خود باقی مانده‌اند. در ادامه این نوشتار به معرفی شماری از معروف‌ترین و محبوب‌ترین فستیوال‌هایی خواهیم پرداخت که در کشور سوئیس جشن گرفته می‌شوند.

فستیوال جاز مونترو

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

فستیوال جاز مونترو (Montreux Jazz Festival) یک فستیوال موسیقی است که هرساله در ماه جولای و در اطراف دریاچه جنوا (Geneva Lake) برگزار می‌شود. این فستیوال برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ و برای مدت ۳ روز برگزار شد. جالب است بدانید این فستیوال به‌عنوان بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی در اروپا شناخته می‌شود و از همین حیث در جهان در رتبه دوم و پس از فستیوال جاز مونتروِ کانادا قرار گرفته است. در این رویداد رقابت بزرگی بین شرکت کنندگان شکل می‌گیرد و استفاده از پیانو، گیتار و یا بهره‌گیری از قدرت حنجره جزو محبوب‌ترین تکنیک‌ها برای اجرا است.

فستیوال بین المللی بالن هوای گرم

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

فستیوال بین‌المللی بالن هوای گرم (International Hot-Air Balloon Festival) برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ و در منطقه شتو دوئکس (Château-d’Oex) در سوئیس برگزار شد.

 فستیوال بالن ها هرساله در ماه ژانویه برگزار شده و به مدت ۹ روز به درازا می‌انجامد. در این ۹ روز، خلبان‌ها و بالن‌سوارها از ۲۰ کشور دنیا در اینجا در کنار یکدیگر جمع شده و معمولاً حدود ۱۰۰ بالن هوای گرم را شاهد خواهید بود که در آب‌وهوای نسبتاً زمستانی کوه‌ های آلپ به پرواز در می‌آیند. در این ایام بسیاری از مردم از کشورهای مختلف به اینجا می‌آیند تا این بالن‌های مختلف که در طرح، رنگ و شکل‌های متفاوتی ساخته می‌شوند را از نزدیک تماشا کنند.

البته جالب است بدانید که انتخاب منطقه شادوته به این منظور به صورت اتفاقی انجام نشده و سابقه‌ای تاریخی دارد. این انتخاب به این دلیل انجام شد که منطقه شتو دوئکس میزبان نقطه شروع اولین تور نمایش و به پرواز درآوردن بالن‌هایی بود که برای اولین بار توانسته بودند دور دنیا را بدون توقف طی کنند. این بالن‌ها را برتراند پیکارد (روانپزشک و بالُن‌سوار سوئیسی) و برایان جونز (موزیسین انگلیسی) به پرواز در آورده بودند.

فستیوال بین‌ المللی برف سوئیس

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌ های سوئیس، فستیوال بین المللی برف (International Snow Festival) است که در ماه ژانویه و در منطقه گریندِل‌والد (Grindelwald) برگزار می‌شود. این فستیوال یکی از شگفت‌انگیز و محبوب‌ترین فستیوال‌های زمستانه در اروپا است و سازه‌های یخی این فستیوال با استفاده از یخ‌های یخچال‌های طبیعی منطقه ساخته می‌شود. البته منطقه گریندل‌والد یکی از بهترین نقاط برای چشیدن برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای سوئیسی نیز به شمار می‌رود.

کارناوال بازل

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

هرساله کارناوال‌های متعددی در سوئیس برگزار می‌شود که در مجموع شمار آن‌ها شاید به ۲۰ هم برسد، ولی کارناوال بازل (Basel Carnival) در میان آن‌ها کاملاً متفاوت است.

این کارناوال در واقع بزرگ‌ترین جشن خیابانی در سوئیس است و تحت عنوان فاسناخت (Fasnacht)  نیز شناخته می‌شود. این کارناوال عموماً هرساله بین ماه‌های فوریه و مارس (روزهای منتهی به چهارشنبه خاکستری) در شهر بازل برگزار شده و برای ۷۲ ساعت به طول می‌انجامد. در طی این کاروانال افراد آزادانه در خیابان‌ها قدم می‌زنند.

رستوران‌های بخش‌های قدیمی شهر بازل نیز روزهای شلوغی را سپری خواهند کرد. افراد شرکت کننده در این فستیوال از کد لباس خاصی پیروی نمی‌کنند و پوشش‌های بسیار متنوعی را شاهد خواهید بود. ولی به‌صورت کلی، استفاده از نوعی ماسک که تحت عنوان لارو (Larve) شناخته می‌شود، تبدیل به گزینه‌ای محبوب شده است. ب

رای حضور در این کارناوال که به عنوان یکی از جاذبه‌‌های بازل شمرده می‌شود، باید سحرخیز باشید، چراکه معمولاً از ساعت ۴ صبح شروع می‌شود!

روز برشتولد

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

شهروندان سوئیس روز برشتولد (Berchtold Day) را هرساله در دوم ژانویه (دومین روز سال) جشن می‌گیرند. در این روز آن‌ها از دوستان و آشنایان خود در مکان‌های عمومی و رستوران‌ها دیدن می‌کنند، اوقات خوشی را با یکدیگر می‌گذرانند و سال خوب و خوشی را برای یکدیگر آرزو می‌کنند. جالب است بدانید عنوان روز برشتولد از فعل berchten الهام گرفته شده که به معنای «قدم زدن و تقاضای غذا کردن» است.

فستیوال زکسلاوتن

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

فستیوال زکسلاوتِن (Sechseläuten festival) بزرگ‌ترین فستیوال بهاره در کشور سوئیس است. این فستیوال سنتی که قدمت بسیار زیادی هم دارد، در سومین دوشنبه ماه آوریل و در شهر زوریخ برگزار می‌شود.

بسیاری از خیابان‌های شهر زوریخ در این روز مسدود می‌شود و در کل این شهر حال و هوای خاصی پیدا می‌کند. نحوه‌ی برگزاری این فستیوال کاملاً منحصر به‌فرد است: مردم در خیابان‌ها حاضر می‌شوند، فستیوال را جشن می‌گیرند، زنگ‌های مختلف را به دست گرفته و به صدا در می‌آورند و بوته‌های مختلفی را آتش می‌زنند.

آن‌ها با این کار با زمستان خداحافظی کرده و از بهار استقبال می‌کنند. زکسلاوتن در واقع یکی از زیباترین فستیوال‌های سوئیس است که سراسر شادی، رنگ، موسیقی و شادابی است. اگر در این زمان در سوئیس بودید، حتماً در این فستیوال شرکت کرده و فرهنگ فولکلور مردم آن را از نزدیک تماشا کنید.

فستیوال روز ملی سوئیس

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

از سال ۱۸۹۱، اولین روز ماه آگوست به عنوان روز ملی سوئیس (Swiss National Day) جشن گرفته می‌شود. جشن روز ملی سوئیس شامل حضور مردم در خیابان‌ها و خواندن شعارهای ملی توسط آن‌ها است. افراد از طیف‌های مختلف (از سیاسی تا فرهنگی) در این جمع حضور پیدا می‌کنند. معمولاً برخی افراد نیز با ادوات موسیقی در میان جمع حاضر شده و پس زمینه موسیقی برای خواندن سرود ملی سوئیس را برای جمعیتِ حاضر فراهم می‌کنند. شهروندان سوئیسی این روز را به روش‌های مختلف جشن می‌گیرند، برای مثال می‌توان به گاو سواری، کُشتی سوئیسی و یا آتش بازی‌های دیدنی اشاره کرد.

فستیوال گاو بازی

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

فستیوال گاو بازی (Cow Fighting) یکی از محبوب‌ترین فسیتوال‌های سوئیس است که در اوایل ماه آوریل برگزار می‌شود. این رویداد تحت عنوان کوه‌کامفه (KUHKAMPFE) نیز شناخته می‌شود و در طی آن مردم با تماشای گاوبازی سرگرم می‌شوند. این رویداد شباهت زیادی با گاو بازی‌هایی دارد که در فیلم‌ها و عکس‌ها دیده‌اید.

به‌طور کلی، گاو‌ها به عنوان یک عنصر فرهنگی در سوئیس شناخته می‌شوند. به‌هرحال، تماشای این رویداد از نزدیک بی‌خطر نیست و حتماً جوانب احتیاط را رعایت کنید.

لسکالاد

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

لِسکالاد (L’Escalade)  نام فستیوالی است که در طی آن شهروندان ژنو دفاع تاریخی خود در برابر حمل ناگهانی‌ سال ۱۰۶۲ به‌دست ایالت دوک‌نشین ساووی (Duke of Savoy) را جشن گرفته و به همین بهانه به شادی می‌پردازند. به همین مناسبت، حدود یک هفته پیش از شروع مراسم اصلی، یک مسابقه ۵ مایلی در این منطقه برگزار می‌شود. ولی رویداد اصلی به این شکل است که بیش از ۱۰۰ دونده‌ی مشعل به‌دست که لباس‌های تاریخی به تن دارند، در خیابان‌های این شهر به رقابت می‌پردازند. این فستیوال در ماه دسامبر برگزار می‌شود.

فستیوال پالئو

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

در میان تمام فستیوال‌های سوئیس که در فضای باز برگزار می‌شوند، فستیوال پالئو (Paléo Festival) به‌عنوان بزرگ‌ترین شناخته می‌شود. این فستیوال برای نخستین بار در سال ۱۹۷۶ برگزار شد و در آن زمان تنها یک فستیوال محلی و کوچک بود. اما امروزه بیش از ۲۳۰ هزار بازدیدکننده از نقاط مختلف جهان در این فستیوال ۶ روزه شرکت می‌کنند.

بیش از ۲۵۰ کنسرت در این فستیوال برگزار می‌شود و بسیاری از هنرمندان سرشناس دنیا نیز در آن به اجرای موسیقی می‌پردازند. همان‌طور که بیان شد، فستیوال پالئو بسیار محبوب است. بنابراین، حتماً بلیطهای خود را از قبل تهیه کنید، چراکه تمامی بلیطهای این فستیوال در مدت زمان کوتاهی به فروش می‌رسد. این رویداد عموماً در هفته سوم ماه جولای و در شهر نیون برگزار می‌شود.

نمایشگاه بین المللی خودرو در ژنو

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

اگر طرفدار وسایق نقلیه هستید، نمایشگاه بین المللی خودرو در ژنو (Geneva International Motor Show) مخصوص شما است. مجله معتبر کار مگِزین (Car Magazine) به این فستیوال لقب «بهترین کت واک برای ماشین‌ها» را داده است. با این توصیف احتمالاً ذهنیت کلی شما درباره این رویداد شکل بگیرد. در این رویداد بزرگ‌ترین خودروسازان دنیا شرکت کرده و جدیدترین ماشین‌های ساخته شده توسط شرکت‌شان را برای اولین مرتبه به نمایش عموم در می‌آورند.

فستی‌ چاک

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

هرساله و در اواخر ماه مارس (بعضی مواقع اوایل آوریل)، فستیوالی در کشور سوئیس برگزار می‌شود که مخصوص عاشقان شکلات است. در این فستیوال که فستی‌چاک (Festichoc) نام دارد، بیش از ۴۰ کسب و کار فعال و صاحب‌نام در زمینه شکلات‌سازی شرکت می‌کنند.

در این فستیوال همه چیز از جنس شکلات است و البته شرکت‌ها هم محصولات خود را ارائه می‌کنند. در این رویدادنمونه‌ شکلات‌های تستی رایگان هم به وفور یافت می‌شوند. بنابراین، اگر قصد دارید برای خود و یا برای دوستان‌تان، شکلات به‌عنوان سوغات سوئیس بخرید، این رویداد و بازار فرصتی فوق‌العاده در اختیار شما خواهد گذاشت.

البته صرفا حضور در این فستیوال و تماشای مجسمه‌های مختلفی که از جنس شکلات ساخته شده‌اند نیز خالی از لطف نخواهد بود.

گوکلرفست

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

گوکلرفِست (Gauklerfest) با باقی فستیوال‌های سوئیس کمی متفاوت است. این فستیوال مخصوص اجراهای خیابانی است و در طی آن تعداد زیادی هنرمند خیابانی به اجرای هنرهای خود می‌پردازند.

گوکلرفست برای حدود ۳ روز برگزار شده و در طی آن کمدین‌ها، تردستان و شعبده بازهای زیادی را تماشا خواهید کرد که توانایی‌های خود را به معرض نمایش می‌گذارند. مطمئن باشید که این فستیوال شما را شگفت زده خواهد کرد و در آن اوقات خوشی خواهید داشت. فستیوال گوکلرفست در ماه جولای برگزار می‌شود.

جام جهانی اسکی

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

طبیعت و کوه‌های برف‌خیز آلپی کشور سوئیس برای تمام دوست داران ورزش‌های زمستانی کاملاً شناخته شده است. به همین منظور، هرساله و در ماه ژانویه، این کشور میزبان مسابقات جام جهانی اسکی روی برف (Ski World Cup Wengen) است. در طی این مسابقات برترین اسکی‌بازان دنیا به سوئیس آمده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. به‌طور کلی، بسیاری از افراد به سوئیس لقب «بهشت اسکی سواران» را داده‌اند.

جشنواره هنری بازل

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

آرت بازل (Art Basel) عنوان یک رویداد هنری معتبر و معروفی است که هرساله در ماه ژوئن در کشور سوئیس برگزار می‌شود. در این فستیوال هنرمندان و اجراکنندگان متعددی از گوشه و کنار دنیا شرکت می‌کنند و توانایی‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

فستیوال لوسرن

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیس

فستیوال لوسرن (Lucerne Festival) یک فستیوال موسیقی است که به سه بخش عمده در طول سال تقسیم می‌شود. این سه بخش دارای نام‌های متفاوتی هستند:

فستیوال لوسرن (در تابستان برگزار می‌شود)، فستیوال لوسرن در عید پاک و فستیوال لوسرن در پیانو (در ماه نوامبر برگزار می‌شود). قدمت این رویداد به حدود سال ۱۹۳۸ باز می‌گردد و در آن موزیسین‌های کلاسیک مختلفی حضور پیدا می‌کنند.

این فستیوال یکی از محبوب‌ترین‌ها در تمام سوئیس است و بنابراین دور از انتظار نخواهد بود که تمام بلیط‌های آن به سرعت به فروش برسند.

جشنواره فیلم لوکارنو

بهترین جشن ها و فستیوال ها در سوئیسجشنواره فیلم لوکارنو (Locarno Film Festival) به عنوان یکی بهترین و محبوب‌ترین جشنواره‌های فیلم در دنیا شناخته می‌شود. بسیاری از ستارگان سینمایی و هواداران فیلم‌های سینمایی در ماه اگوست به شهر لوکارنو (Locarno) سفر می‌کنند تا در این جشنواره حضور داشته باشند. حضور در این جشنواره فرصتی عالی است تا بازیگران مورد علاقه خود را از نزدیک ببینید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید