بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

علیرغم مدرنیزه شدن کشور کره جنوبی و جاهای دیدنی این کشور پیشتازی اش در تکنولوژی های روز دنیا این کشور هنوز سنت های اصیل و فرهنگ غنی خود را حفظ نموده و برای شناخت این فرهنگ غنی بهترین راه شرکت در فستیوال ها و جشنواره های بسیار متنوع کره جنوبی است.

از آنجایی‌که سالانه شمار فراوانی جشنواره در کره‌ی جنوبی برگزار می‌شود، این مقاله به معرفی برترین فستیوال‌هایی می‌پردازد که باید در سفر بعدی شما به این کشور مورد بازدید قرار گیرند.

فستیوال یخ هواچون سانچونیو

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

هرساله صدها هزار نفر سرمای زیر صفر درجه را برای شرکت در مسابقه‌ی ماهیگیری ماهی قزل‌آلا در فستیوال یخ هواچون سانچونیو (Hwacheon Sancheoneo) به جان می‌خرند.

این فستیوال در یک رودخانه‌ی یخ‌زده در استان گانگوون (Gangwon) برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان قلاب ماهیگیری خود را به داخل یک سوراخ حفرشده در یخ انداخته و منتظر می‌مانند تا ماهی به قلاب‌شان گیر کند. آن‌ها شادی خود از صید ماهی را با به دندان گرفتن آن از قسمت سر قزل‌آلا جشن می‌گیرند. این شرکت‌کنندگان شجاع همچنین می‌توانند گرفتن ماهی با دست خالی را هم امتحان کنند.

این یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌های زمستانی در کره‌ی جنوبی است و در کنار آن برنامه‌های متعدد دیگری نیز برگزار می‌شود. از دیگر برنامه‌های این فستیوال می‌توان به لوژسواری بر روی یخ، سورتمه‌سواری، فوتبال بر روی یخ، مسابقه ساخت مردان یخی و سرسره و تونل‌های برفی اشاره کرد.

فستیوال گل بوریونگ در کره جنوبی

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

فستیوال گِل بوریونگ (Boryeong) هرساله در ساحل دائچون (Daecheon) برگزار شده و تقریباً نیم میلیون گردشگر را برای رقص، کشتی گرفتن و غلت زدن در گِل به اینجا می‌کشاند. این فستیوال به حدی محبوب است که در سال‌های اخیر به رویدادی بین‌المللی با حضور شرکت‌کنندگانی از سراسر دنیا تبدیل شده است.

فستیوال گل بوریونگ در دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی به‌عنوان روشی برای ترویج خواص درمانی گلِ حاوی املاح معدنی شروع به کار کرد و هدف آن نسبت به امروز کاملاً متفاوت بود. از دیگر برنامه‌های امروزی در این فستیوال می‌توان به کشتی گرفتن در گل، مسابقه‌ی «شاهِ گل»، آتش‌بازی و سرسره‌های عظیم پوشیده‌شده با گل اشاره کرد. پس از غروب خورشید، شادی و تفریح همچنان با اجرای هنرمندان معروف موسیقی پاپ کره ادامه دارد.

فستیوال آتش در جیجو

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

یک تپه در جیجو، به‌عنوان بخشی از یک فستیوال سه‌روزه، در اواخر فوریه و اوایل مارس هر سال، به‌منظور گرامی‌داشت سلامتی و برداشت خوب محصول نورافشانی می‌شود. این فستیوال نمادی از یک رسم باستانی برای سوزاندن علف‌های خشک‌شده به‌منظور رها شدن از شر جانوران موذی، قبل از کاشت بذر جدید، است.

فستیوال آتش در جیجو علاوه بر مراسم شگفت‌انگیز با مضمون آتش، محلی برای برگزاری برنامه‌های دیگری نظیر بازی اقوام، رژه‌ای همراه با مشعل و نمایش‌های خاص است. یک مراسم آتش‌بازی حیرت‌انگیز نیز پایان این فستیوال را اعلام می‌کند. موضوعی که این فستیوال را خاص کرده است، چشم‌انداز طبیعی و مناظر زیبای اطراف جزیره‌ی جیجو است.

فستیوال آتش بازی بوسان

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

فستیوال آتش‌بازی بوسان هرساله یک میلیون گردشگر را به این شهر می‌کشاند و محلی برای تفریح و هیجان است. هرساله در ماه اکتبر، آسمان ساحل گوانگالی (Gwangalli) با نمایشی شگفت‌انگیز از مواد آتش‌بازی روشن می‌شود. موسیقی بخش دیگری از این فستیوال است. گردشگران می‌توانند شاهد اجرای برترین مراسم آتش‌بازی از سوی شرکت‌های مطرح ساخت مواد آتش‌بازی و ترقه باشند.

قبل از شروع مراسم آتش‌بازی، می‌توان شاهد یک نمایش خیابانی شامل پانتومیم، شعبده‌بازی و دیگر اجراها بود. شرکت ایتالیایی ساخت مواد آتش‌بازی پارِنته (Parente) نیز در نمایش پایانی این فستیوال شرکت کرده و بخشی از این اجرا را به عهده می‌گیرد.

فستیوال فانوس جینجو

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

فانوس‌های درخشان و زیبا در اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف، نمایشی خیره‌کننده را بر فراز رودخانه‌ی نام (Nam) در فستیوال نامگانگ یودونگ (Namgang Yudeung) در جینجو (Jinju) خلق می‌کنند. مردم عادی نیز در کرانه‌ی این رود با فانوس‌های قرمز رنگ خود می‌ایستند و پس از آرزو کردن، آن‌ها را به آسمان می‌فرستند.

فستیوال فانوس جینجو که قدمت آن به سال ۱۵۹۲ میلادی بازمی‌گردد، ریشه در سنتی برای مقابله با حمله‌ی نیروهای ژاپنی به رودخانه‌ی نامگانگ با استفاده از فانوس‌های درخشان دارد. این فستیوال همچنین مراسمی از روشن کردن فانوس‌ها به یاد سربازان قلعه‌ی جینجوسونگ (Jinjuseong) برگزار می‌کند.

علاوه بر روشن کردن فانوس، گردشگران می‌توانند در هنگام عصر در خیابان‌ها قدم زده و شاهد رژه‌ها و مراسم خیابانی باشند و طعم برخی از غذاهای خیابانی کره‌ای را بچشند. افراد می‌توانند فانوس مختص به خود را ساخته و پس از نوشتن آرزوی خود بر روی آن، فانوس را در «تونل فانوس‌های آرزو» آویزان کنند.

فستیوال شکوفه های گیلاس در جینهائه

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

بهار در کره پذیرای هوای خنک و موجی از شکوفه‌های رنگارنگ گیلاس در سراسر کشور است. یکی از فستیوال‌های برجسته در این کشور، فستیوال شکوفه‌های گیلاس در جینهائه (Jinhae) است که در دو منطقه‌ی محبوب یعنی پل یوجاچون (Yeojwacheon) و ایستگاه گیونگاوا (Gyeonghwa) برگزار می‌شود.

می‌توان درست شبیه به سریال‌های کره‌ای لحظه‌ی عاشقانه‌ی خود را بر روی پل یوجاچون ساخت. منظره‌ی حیرت‌انگیز ایستگاه گیونگاوا نیز دیگر جاذبه‌ی این فستیوال برای افراد مجرد محسوب می‌شود. وقتی‌که قطار از این ایستگاه عبور می‌کند، هزاران شکوفه‌ی گیلاس با گلبرگ‌های صورتی‌رنگ را به حرکت درآورده و بارانی از گل‌ها پدید می‌آید.

علاوه بر تماشای مناظری زیبا از شکوفه‌های گیلاس، می‌توان در دیگر رویدادهای این جشنواره نظیر نمایش‌های فرهنگی و نظامی هم شرکت کرد. در اطراف محل برگزاری این فستیوال دکه‌های فروش غذاهای خیابانی نیز به چشم می‌خورد.

فستیوال کیمچی

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

یکی از دلایل اصلی سفر گردشگران به کره، خوردن کیمچی (kimchi) است. به همین خاطر، تعجبی ندارد که یک فستیوال در این کشور به کیمچی اختصاص داده شده باشد. فستیوال فرهنگ جهانی کیمچی هرساله در شهر گوانگجو برگزار شده و با برنامه‌هایی چون تهیه‌ی کیمچی، یک گالری هنری، تجربه‌های آشپزی و دیگر نمایش‌ها همراه است.

در این فستیوال همچنین یک مسابقه‌ی تهیه‌ی کیمچی به همراه یک بازار بزرگ کیمچی برگزار می‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند در آن انواع مختلف این غذای کره ای را امتحان کنند و از آن بخرند.

فستیوال اولترا

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

کره‌ی جنوبی در کنار فستیوال‌های فرهنگی خود، میزبان یک فستیوال موسیقی رقص الکترونیک هم است. هر ساله برترین هنرمندان این ژانر در ماه ژوئن از سراسر دنیا به سئول آمده و اقدام به برپایی بزرگ‌ترین جشن در سراسر این کشور برای مدت چند روز می‌کنند.

فستیوال اولترا به‌عنوان برترین فستیوال موسیقی در آسیا، همچنان بر عرصه‌ی موسیقی این قاره حکمرانی می‌کند. در سال‌های قبل، هنرمندانی چون اسنوپ داگ (Snoop Dogg)، دش برلین (Dash Berlin)، دیوید گوئتا (David Guetta) و میا (MIA) هم در این فستیوال شرکت کرده‌اند.

فستیوال سئونگسان سان رایز

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

شرکت‌کنندگان برای استقبال از اولین روز سال، راهی قله‌ی سئونگسان ایلچولبونگ (Seongsan Ilchulbong) در جزیره‌ی جیجو شده و فستیوال سئونگسان سان رایز (Seongsan Sunrise) را جشن می‌گیرند. آن‌ها در اولین روز سال شاهد اولین طلوع خورشید هستند. این محوطه‌ی ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو که به قله‌ی طلوع خورشید یا سان رایز شهرت دارد، به مناظر حیرت‌انگیز خود می‌بالد و هرساله میزبان سیل عظیمی از گردشگران است.

جشن‌های این فستیوال یک روز قبل از سال نو آغاز می‌شود. سپس این مراسم با روشن کردن یک مشعل، اجراهای هنرمندان محلی، شمارش معکوس و نمایش‌های آتش‌بازی در شب سال نو ادامه می‌یابد.

قبل از اولین طلوع خورشید در سال جدید، صعود به قله‌ی سئونگسان ایلچولبونگ آغاز می‌شود. این فستیوال نمادی برای آرزوهای خوب و خوشبختی در سال جدید است. فستیوال سان رایز همچنین روشی برای تبلیغ قله‌ی سئونگسان ایلچولبونگ در جزیره‌ی جیجو محسوب می‌شود.

فستیوال آسیا وان در بوسان

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

رؤیای طرفداران موسیقی پاپ کره‌ای با فستیوال آسیا وان (One Asia) در بوسان محقق می‌شود. گروه‌های موسیقی فراوانی نظیر اِی پینک (A Pink)، آسترو (ASTRO)، مومولند (Momoland)، بلک پینک (Black Pink)، جی فرند (G-Friend) و وانا وان (Wanna One) در این فستیوال شرکت می‌کنند.

فستیوال در ۲۲ اکتبر هرسال با یک مراسم افتتاحیه آغاز می‌شود و برای مدت ۱۰ روز متوالی در سراسر بوسان جریان دارد. آسیا وان که یکی از برترین فستیوال‌های این قاره به شمار می‌آید که هنرمندان زیادی در آن حضور دارند و فقط شرکت در مراسم افتتاحیه‌‌ی این فستیوال هم بسیار ارزشمند است. به‌علاوه، اگر یک بلیط چندمنظوره از فستیوال‌ها را تهیه کنید، می‌توانید در این ایام به دیدار دیگر جاذبه‌ها و فستیوال‌های برترِ شهر زیبای بوسان بروید.

فستیوال زمستانی جاراسیوم سینگ سینگ

این فستیوال زمستانی با برنامه‌هایی چون سورتمه‌سواری، مسابقه‌ی مجسمه‌های یخی و اسکی روی یخ، هرساله در ماه ژانویه برگزار می‌شود؛ اما مهم‌ترین جاذبه‌ی این فستیوال، شکار ماهی قزل‌آلا در کرانه‌های رود گاپیونگ‌چون (Gapyeongcheon) است. این یک جشن واقعی خانوادگی است که با شرکت تمامی اعضای خانواده برگزار می‌شود.

فستیوال ماسه هایوندائه

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

برای شرکت در فستیوال سالانه‌ی ماسه در اوایل ماه ژوئن، راهی ساحل هایوندائه (Haeundae) شوید و در میان مجسمه‌های حیرت‌انگیز ساخته‌شده از جنس ماسه‌ی سفید قدم بزنید. از دیگر برنامه‌های این فستیوال می‌توان به حمام آفتاب در ماسه‌های داغ، والیبال ساحلی و دوی ماراتن اشاره کرد. در هنگام شب نیز مراسم آتش‌بازی و کنسرت برگزار می‌شود.

فستیوال گل آفتاب گردان

مزارع بی‌پایان گل آفتاب‌گردان هرساله از اواخر جولای تا اواسط ماه اوت، منظره‌ای نفس‌گیر را خلق می‌کنند. فستیوال گل آفتاب‌گردان هرساله در روستای گوائو (Guwau) در استان گانگوون دو (Gangwon-do) برگزار شده و در خلال آن نمایش‌های هنری، کنسرت‌ها، رقص و فیلم نیز در جریان است.

فستیوال فانوس نیلوفر آبی

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

کره‌ای‌ها به سنت‌های خود احترام فراوانی می‌گذارند و تلاش می‌کنند تا آن‌ها را به نسل‌های بعدی منتقل کنند. یکی از زیباترین رسم‌ها در این کشور احترام به بودا در سالروز تولد وی است. مناطق مختلف سئول در این روز با انواع فانوس‌ها تزئین می‌شود و نمایشگاه بزرگی از فانوس‌ها در فضای باز را خلق می‌کند.

به‌علاوه، یک رژه‌ی بزرگ نیز از مقابل دروازه‌ی دونگ‌دائمون (Dongdaemun) آغاز شده و تا معبد جوگیِسا (Jogyesa) ادامه دارد. اکثر کره‌ای‌ها این جشن را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین روزها در تقویم این کشور تلقی می‌کنند.

فستیوال گل رز جونگ نانگ

چه چیزی می‌تواند عاشقانه‌تر از دیدار از فستیوال سالانه‌ی گل رز جونگ‌نانگ (Jungnang) در سئول باشد؟ بازدیدکنندگان نه‌تنها می‌توانند انواع گل‌های رز در رنگ‌های مختلف را ببینند، بلکه با بستری از گل به طول ۵.۱ کیلومتر و معبدی تماماً ساخته‌شده از گل رز روبه‌رو می‌شوند. این فستیوال هرساله با یک رژه‌ی شگفت‌انگیز گل رز همراه با موسیقی و مراسم مخصوص آغاز می‌شود.

فستیوال تفنگ آب پاش

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

تابستان‌ها در کره‌ی جنوبی گرم و شرجی است، اما مردم سئول راه مناسبی برای مقابله با گرمای بیش از حد یافته‌اند. هزاران کره‌ای در اول ماه جولای در وسط خیابان یونسی (Yonsei) دورهم جمع شده و در خلال فستیوال تفنگ آب‌پاش سینچون (Sinchon Watergun)، به طرف یکدیگر آب شلیک می‌کنند. در این فستیوال همچنین یک مسابقه‌ی تفنگ آب‌پاش نیز برگزار می‌شود و سرسره‌های آبی متعدد همراه با موسیقی راه دیگری برای غلبه بر گرما هستند.

فستیوال فرهنگ جونگنو

کره‌ای‌ها در فصل پاییز با فستیوال فرهنگ جونگنو (Jongno) به گذشته سفر می‌کنند. این شهر در خلال این فستیوال با رنگ‌های سنتی کره، یعنی سبز، قرمز، آبی و زرد پوشانده می‌شود. شرکت‌کنندگان برای جشن گرفتنِ تاریخ دوهزار ساله‌ی این شهر به جونگنو آمده و از برنامه‌های متعدد هنری و خوراکی نظیر غذاهای سلطنتی، موسیقی و لباس‌های سنتی لذت می‌برند. نقطه‌ی کانونی این فستیوال در اطراف خیابان  اینسادونگ و رودخانه‌ی چونگی‌چون (Cheonggyecheon) است.

فستیوال بین المللی آتش بازی در سئول

بهترین جشن ها و فستیوال ها در کره جنوبی

هر ساله، مردم سئول در مقابل ساختمان شماره‌ی ۶۳ در پارک هانگانگ (Hangang) دورهم جمع شده و از مراسم شگفت‌انگیز آتش‌بازی لذت می‌برند. گروه‌های حرفه‌ای آتش‌بازی از سراسر دنیا راهی سئول می‌شوند تا یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های آتش‌بازی جهان را خلق کنند.

روز ملی کره جنوبی

روز ملی کره، یک تعطیل رسمی به مناسبت تأسیس این کشور در سال ۲۳۳۳ پیش از میلاد از سوی پادشاه افسانه‌ای، دانگون (Dangun)، است. این مراسم در بالای کوه مانیسان (Manisan) در استان گانگوادو (Ganghwado) برگزار می‌شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید