بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

یک چیز جادویی در بالا رفتن وجود دارد و آن این است که مهم نیست صعودتان چقدر طول بکشد و یا چقدر سخت باشد٬ موفقیت همیشه تنها با یک حرکت حاصل می شود. بالا رفتن و صعود کردن کوه ها هم ورزشی بسیار عالی و هیجان انگیز است هم قوای بدنی بالایی را می طلبد  و صخره نوردی از جمله این ورزش هایی است که نیاز به انگیزه و قوای بدنی بالایی را خواستار است.اBabsi Zangerl – که به عنوان بهترین صخره نورد زن دنیا شناخته می شود – با یک حرکت جسورانه قله ی ۲۷۰۰ پایی El Capitan را که کوهی بزرگ و یکپارچه سنگ در پارک ملی Yosemite است را درنوردید.

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

توقف Zangerl در طول حرکت برای این بوده است که راه حلی برای غلبه کردن بر بخشی از مسیر پیدا کند که با اندازه ی بدن او متناسب نیست. قد او ۵ فوت و ۳ اینچ می باشد و او باید بیش از اندازه به بدن خود کش می داد تا بتوانید گیره ها را بگیرد و حرکت کند. شانس او برای پیشروی در این حرکت به توانایی پای چپش در حرکت کردن بستگی داشت که بتواند از یک گیره به گیره ی دیگر برود و تعادلش حفظ شود و به عقب برنگردد.

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

Zangerl بدن خود را برای حل کردن یکی از سخت ترین بخش های Magic Mushroom پیچ و تاب می دهد. او و هم تیمیش Jacopo Larcher دومین تیمی هستند که توانستند صعود آزادانه ای در این مسیر داشته باشند که El Capitan دومین مسیر سخت در Yosemite می باشد. او اولین زنی است که توانسته این شاهکار را انجام دهد.
او می گوید: من همیشه در این نقطه تسلیم می شدم٬ من همه چیز را امتحان کردم.
نیمه شب بود و Zangerl در حال بالا رفتن با چراغ روی سر بود و خود را داخل این معما انداخته بود. نیم مایل از این دیوار بزرگ را پیموده بود. او به پایین پرت شد و از ترس و وحشت جیغ میزد و در آخر طناب از افتادنش جلوگیری کرد.
او دوباره با همان نقطه برگشت و دوباره افتاد٬ و بارها این اتفاق تکرار شد.

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

در نزدیکی پایگاه El Capitan ٬ Zangerl در حال بررسی هزاران فوت مسیر و سختی های بالا رفتن پیش رو در مسیر Magic Mushroom می باشد. قبل از اینکه در سال ۲۰۱۵ Tommy Caldwell و Kevin Jorgeson بتوانند Magic Mushroom را فتح کنند۲ اینجا به عنوان سخت ترین مسیر طولانی کوهنوردی El Capitan شناخته می شد.
Zangerl در چادر خود و در بخشی از El Capitan نشسته است. در روز سوم از صعود ۱۱ روزه ی خود در Magic Mushroom او یک اشکال معده ای پیدا کرد که نزدیک بود به تلاش وی برای صعود به قله خاتمه بدهد. به او حالت تهوع دست داده بود و یکی از سخت ترین بخش های مسیر را در حالی که احساس بیماری داشت٬ پشت سر گذاشت.
در دسامبر سال ۲۰۱۷ بود. Zangerl و Jacopo Larcher – هم تیمی او – ۹ روز گذشته را به صخره نوردی و کمپ زدن در چهره ی باشکوه El Capitan گذراندند. روزها کوتاه٬ شب ها سرد و صخره نوردی بدون تردید سخت بود. این مسیر٬ که به آن Magic Mushroom می گویند٬ دومین مسیر سخت برای صعود آزادانه در El Capitan و بعد از Dawn Wall معروف می باشد. Magic Mushroom در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار به طور آزادانه صعود شد و این یعنی صخره نوردان فقط با استفاده از طناب ها و برخی وسایل دیگر که برای ایمنی به همراه برده می شود و کمکی برای بالا رفتن به آن ها نمی کند٬ موفق به انجام این کار شدند. بعد از آن توسط هیچ تیم دیگری این صعود تکرار نشده است.

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

Zangerl اتریشی٬ بسیار فروتن و صمیمی است. با این حال شهرت او در بین همتایانش اینگونه است که او را به عنوان بهترین صخره نورد زن در نیا می دانند.
Adam Ondra که به نظر بسیاری بهترین صخره نورد تاریخ است٬ می گوید: بسیار سخت است که کوهنوردانی را پیدا کنید که در بسیاری از رشته های مختلف منظم دستاوردهایی داشته باشند و این در بین بانوان حتی کمتر است. Babsi قطعا یکی از بهترین صخره نوردان زن دنیاست اگر نگوییم که او بهترین است.
lex Honnold صعود کننده ی تنهای معروف می گوید: من واقعا نمی توانم فکر کنم زن دیگری بتواند به این ارتفاع دست یابد. او مطلقا بهترین جهان است. او بسیار آرام است و سخت است تصور کردن این که او بهترین است و این چیز خوبی است.
Zangerl یک کوهنورد حرفه ای است ولی یک کار نیمه وقت نیز در Bludenz اتریش به عنوان عکاس رادیوگرافی در بیمارستان دارد. او با Larcher که یکی از با استعدادترین صخره نوردان می باشد٬ به مدت ۶ سال در رابطه بوده است. اولین دیدار آن ها در بالا رفتن از مسیری نسبتا آسان در ارتفاع ۳۰۰۰ پا در صخره ی Limestone در Dolomites بوده است.

آن ها گم شدند و کل شب را به از بین بردن پیتون های فرسوده ی ۸۰ ساله پرداختند که در صخره ها و در زیر وزن آن ها خم شده بودند. بعد از اتمام این دیدار٬ واضح بود که هریک مخاطبی با ترکیب درستی از ثبات و حس شوخ طبعی پیدا کرده بودند که راه طولانی ای را برای صعود از دیوار طی می کند.

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

Zangerl می گوید: ما تیم خوبی هستیم. برای ما کنترل کردن استرس بر روی دیوار کار راحتی است٬ چون همیشه کاری برای انجام دادن داریم. در خانه٬ البته کمی متفاوت است ( با خنده این را می گوید).
Zangerl در مسیری به نام Chikane به سطحی در Siurana واقع در کشور اسپانیا چسبیده است. در سال ۱۹۸۸ در منطقه ی Tyrol از کشور اتریش به دنیا آمده و قبل از اینکه فعالیت های روباز خود را شروع کند٬ به کلاس های صخره نوردی رفته است.
Zangerl و Larcher برای مقید بودن به اصول اخلاقی سفت و سخت شناخته می شوند. برای مثال هرکدام از آن ها تمایل دارند تا تمامی میدان های سخت را رهبری کنند و یعنی هرکدام تلاش می کند تا از یک لنگر به لنگر دیگری بدون استفاده از راحتی طناب بالای سرشان که وقتی سر می خورند به راحتی آن ها را می گیرد٬ صعود خود را طی کنند. آن ها همیشه سعی می کنند تا به صورت Ground up صخره نوردی کنند که این مغایر با تمرین های رایج است که در آین روش برای بهتر صعود کردن جایگذاری وسایل و حرکت های مورد نیاز برای صعود پیش بینی می شود.
Zangerl می گوید: برای من٬ وقتی که بر روی مسیری بیشتر کار می کم٬ به یادماندنی تر است. وقتی مجبور هستید تمام کارهایی را که نمی خواهید انجام دهید را انجام دهید٬ مثل حمل کردن کیف های سنگین و تمیز کردن ترک ها و رفتن به آبشارهای ترسناک٬ به نحوی این کار را شبیه به ماجراجویی می کند.

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

همانطور که Larcher مسیر بعدی را بررسی می کند٬ Zangerl دو کیف با همه ی وسایل٬ غذا و آب مورد نیازشان را برای برپایی کمپ روی دیواری بزرگ برای مدت یک هفته یا بیشتر را با خود حمل می کند. هر کیف می تواند تا ۱۰۰ پوند وزن داشته باشد.
در سال ۲۰۱۶ Zangerl و Larcer اسم خود را به گروه کوچکی که توانسته اند صعود آزادانه به Zodiac داشته باشند٬ اضافه کردند. Zodiac مسیری واقع در وجه جنوب شرقی El Capitan در Yosemite می باشد. در انجام این کار Zangerl اولین زنی شد که توانسته است این مسیر را به صورت آزادانه صعود کند.
Tommy Caldwell که بسیاری از صعودهای آزادانه برای بار اول را در El Capitan انجام داده است مثل Down Wall و Magic Mushroom٬ می گوید: فکر می کنم افرادی مثل Babsi کمیاب هستند. افرادی که از انجام کارهای سخت بسیار زیاد برای صعود آزادانه از صخره ها لذت می برند. او مسلما فوق العاده با استعداد است.
Barbara “Babsi” Zangerl در سال ۱۹۸۸ در Tyrol نزدیک به مسیر اسکی Alberg به دنیا آمد. او فرزند وسط در بین ۵ برادر و خواهر است و اولین کسی در خانواده است که در سن ۱۴ سالگی همراه برادرش به باشگاه صخره نوردی نزدیک خانه رفت. او به سرعت به صخره نوردی در فضای باز روی آورد و در بولدرینگ متخصص شد. – نوعی صخره نوردی است که شامل مقیاس گذاری بولدرها از ۱۵ تا ۳۰ فوت ارتفاع بدون طناب و فقط با تخت سقوط زیر می باشد.
به عنوان یک نوجوان او با سختی استانداردهای جهانی در میان زنان صخره نوردی می کرد ولی در نهایت به خودش خیلی سخت می گرفت. در سن ۱۹ سالگی٬ بعد از تعداد زیاد سقوط هایش روی تخت سقوط٬ دچار دیسک کمر شد. تمام حس در انگشتان پاهایش را از دست داد. دکتر به او گفت که دوباره نمی تواند صخره نوردی کند.

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

دکتر فقط تا حدی درست می گفت. درواقع٬ Zangerl دیگر بولدرینگ انجام نداد ولی به جای آن ورزش صخره نوردی را آغاز کرد که از طناب برای بالا رفتن مسیرهایی با ارتفاع ۸۰ فوت استفاده می کنند. ورزش صخره نوردی به نظر می رسید که استقامت بیشتری نسبت به بولدرینگ می تلبد که نیازمند قدرت های انفجاری کوتاه است. Zangerl یادآور می شود که او بیش از ۵ حرکت پشت سر هم و بدون استراحت٬ نمی توانست انجام دهد.
Zangerl می گوید: حس می کنید که یک مبتدی هستید. اشتیاق من در این لحظه بسیار زیاد شد. چالش بسیار خوبی برای من بود ولی همچنین برای من درمانی برای بازیابی خودم نیز بود.
واضح است که سر نخی برای موفقیت Zangerl لذت بردن از سختی و پروسه بوده است. او به سرعت اسقامت مورد نیاز خود را بدست آورد و با توجه به تواناییش در بالا رفتن از صخره ها٬ مسیرهای طولانی تری را پیمود و اشتهای وی برای ماجراجویی بیشتر شد.

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

Zangerl بر روی صخره ی گرانیتی در Squamish واقع در British Columbia حرکت می کند. یکی از نشانه های استایل حرکت او سرسختی بی رحم است که در طول سالها مواجه شدن با حرکت های غیر ممکن بدست آمده است. “ ۱۰ سال پیش من فکر می کردم اگر نتوانید یک حرکت را بعد از سه روز انجام دهید٬ دیگر نمی توانید آن مسیر را طی کنید. ولی الان فکر می کنم اگر آن حرکت در روز سوم کمی آسانتر به نظر می آید٬ شاید شانسی وجود داشته باشد”.
در سال ۲۰۱۳ او به اولین زنی تبدیل شد – و در آن زمان یکی از چهار نفر در سرار دنیا – که سه گانه ی آلپاین را کامل کرده بود٬ سه مسیر طولانی٬ بلند و مشهور در کوه های آلپ که هم برای ترسناک بودن و سخت بودن مشهور است. در یکی از مسیرها – که اسمش Kaisers Neue Kleider می باشد و در اتریش قرار دارد – Zangerl با حرکتی مواجه شد که نزدیک بود به زندگی او خاتمه دهد. در مسیر دیگری به نام Never Ending Story در کوه های Ratikon در سويیس – او دوباره با حرکتی مواجه شد که نزدیک بود به مرگ وی بیانجامد.
او می گوید: من آن حرکت را به مدت سه روز انجام دادم. ۱۰ سال پیش من فکر می کردم که اگر یک حرکت را نتوانید در سه روز انجام دهید٬ دیگر نمی توانید آن را انجام دهید. ولی حالا فکر می کنم اگر در روز سوم حرکت برایتان مقداری آسانتر شده است٬ ممکن است شانسی برای انجام دادن آن وجود داشته باشد.
ولی همانطور که وقتی او با مصدومیت پشت خود مواجه شد٬ راهی برای انجام شگفتی ها از دل تاریکی ها پیدا کرد٬ او بالاخره راهی برای شکست دادن آن حرکت پیدا کرد و آن سه گانه را به رزومه ی خود اضافه کرد.

بهترین صخره نورد زن دنیا کیست؟

به El Capitan برگردیم. قله بسیار نزدیک بود – فقط ۳۰۰ فوت فاصله داشت. اکنون از نیمه شب گذشته و Zangerl آماده برای برگشتن به کمپ بود. Larcher با صبوری آماده بود و وزنش را روی طناب نگاه داشته بود تا او در میان صخره ها و نزدیک به چشمهایش استراحت کند. او متوجه شد که این موقعیت بدنی خاص احساس عجیب خوبی دارد. او دوباره به حرکت برگشت و سعی کرد تا حرکت را انجام دهد. او با فشار دادن سرش در جهت خلاف گوشه ی صخره٬ توانست پای خود را حرکت دهد. بعد از آن٬ او غیرممکن ترین روش را پیدا کرده بود.
او می گوید: این بهترین بخش تجربه بود و آن وقتی به بالاترین نقطه رسیدم نبود؛ وقتی بود که این راه حل را پیدا کرده بودم چون تقریبا تسلیم شده بودم و همه چیز ۵ دقیقه ی پیش دور از دسترس بود و ناگهان همه چیز تغییر کرد.
Zangerl در حال بالا رفتن از Bellavista است. مسیری که در Cime Ovest در دولومیت های ایتالیایی قرار دارد. بعد از مصدومیت پشت وی٬ او تمرکز خود را از بولدرینگ به دیوارهای بزرگ تغییر داد که نیازمند افزایش بسیار زیاد استقامت بود.
Zangerl روز بعد را استراحت کرد. سپس در روز یازدهم در مسیر Magic Mushroom٬ Zangerl و Larcher با موفقیت به قله ی el Capitan رسیدند و دومین صعود درخشان خود را در بهترین استایل ممکن انجام دادند.
Zangerl می گوید: من فکر می کنم مهمترین چیز در صخره نوردی این است که فقط بروید و آن را امتحان کنید. چون هیچوقت نمی دانید که قادر به انجام چه کارهایی هستید.

دیدگاه خود را بنویسید