جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

ملبورن ، مرکز ایالت ویکتوریا، اولین پایتخت و فرهنگی ترین شهر استرالیاست. این شهر از نظر وسعت و جمعیت نیز در جایگاه دوم استرالیا قرار دارد. این شهر تقریبا در تمام حوزه ها در جایگاه شایسته و شایان توجهی قرار دارد. وجود قابلیت های متنوع این شهر موجب شده طی چند دهه مجله های معتبر اکونومیت و مرسر به این شهر لقب بهترین شهر دنیا را بدهد.

معمولا وقتی سفری را آغاز می کنیم و جاده ها را در می نوردیم می خواهیم زودتر به مقصد برسیم، اما گاهی جاده ها با پدیده های بی نظیری که در مسیر خود نهفته اند، منتظرند تا ما را غافلگیر کرده و با زیبایی های خود لذت سفر را دو چندان کنند.

جاده‌ی «گرِیت اوشن» یا همان «جاده‌ بزرگ اقیانوسی» از منطقه‌ی «تورکی» در ملبورن شروع می‌شود و ۲۴۳ کیلومتر تا شهر «آلنزفورد»  ادامه پیدا می‌کند و به «ساحل شیپرِک»  نیز راه دارد که بیش از ۶۰۰ کشتی تا به حال در آن غرق شده‌اند!

جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

در میان معروف ترین جاده های جهان، جاده ی گریت اوشن نامی آشناست که با عنوان جاده ی بزرگ اقیانوسی هم شناخته می شود. این جاده ی تماشایی که در امتداد خط ساحلی اقیانوس قرار دارد، بزرگترین یادبود جنگی دنیا به شمار می رود و بین سال های ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۲ توسط سربازانی که از جنگ جهانی اول بر می گشتند ساخته شده است.

این جاده از سرزمین های مختلفی می گذرد و در طول آن لوح های زیادی دیده می شود که به بازگو کردن داستان این سربازان پرداخته و به تحسین آن ها می پردازد. سربازانی که در شرایط سخت و بدون تجهیزات این جاده را احداث کردند.

جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

جاده ی گریت اوشن ، میراث ملی استرالیاست که با طول ۲۴۳ کیلومتر (۱۵۱ مایل) در امتداد سواحل جنوب شرقی استرالیا بین شهرهای تورکی و آلانسفورد در ایالت ویکتوریا کشیده شده است.

جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

در مسیر این جاده ی ساحلی مناطق دیدنی بسیاری وجود دارد که در کنار فعالیت های جذاب و متنوع دیگر، آن را به یک مسیر جذاب برای همه ی گردشگران تبدیل کرده است. گشت و گذار در این جاده از تورکی آغاز می شود، منطقه ای که بهشت موج سواران است و با گذر از جنگل های بارانی و سواحل صخره ای آهکی و ماسه ای و سنگی زیباترین تصاویر طبیعت را پیش روی گردشگران به تصویر می کشد.

جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

در این مسیر، سواحلی همچون ساحل بلزBells Beach)) و پارک ملی آتوی(Great Otway National park) بسیار تماشایی هستند.

جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

در محدوده ی جاده ی بزرگ اقیانوسی و در نزدیکی جیلانگ (Geelong) جاده ی پر پیچ و خم ساحلی با صخره های بلند و عمودی که در طرف دیگر آن قرار دارند امتداد پیدا می کند. شهر جیلانگ که در نزدیکی تورکی قرار دارد، مورد توجه بازدید کنندگان استرالیایی و بین المللی است و بیشتر آن ها در نظر سنجی ها این جاده را به عنوان یک دارایی ارزشمند تایید کرده اند.

جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

از جدابیت های این مسیر وجود نقاط دیدنی زیادی است که گردشگران را بر آن می دارد که بارها در کنار جاده توقف کنند و با دیدن آن ها از این جاذبه های متنوع لذت ببرند، طاق یادبود Memorical Arch)) بنایی است که با بازگو کردن داستان سربازان و جاده ی اوشن اطلاعات بیشتری در مورد این جاده به گردشگران می دهد.
جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسیشهر لورن جایی است که در آن منطقه بوته زارها ساحل را فرا می گیرند و آبشارهای فراوانی در ۱۰ کیلومتری آن وجود دارند. در فاصله ی نزدیکی از شهر لورن(Erskine Falls) یک مکان محبوب برای بازدید و کاوش در جاده ی گریت اوشن است. در فاصله ی ۴۵ کیلومتری این منطقه خلیج آپولو(Apollo Bay) قرار گرفته است، این منطقه محل برگزاری مسابقه ی ماراتن بزرگ اقیانوس آرام و فستیوال های مختلف است.
جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسیشاید بتوان گفت که در این مسیر آبشار هپتون(Hopetoun) زیباترین آبشار جاده ی گریت اوشن است و آبشار تریپلت(Triplet Falls) نیز جز مکان های پر طرفداری است که باید از ساحل دور شده و در جنگل آن را تماشا کرد. بعد از خلیج آپولو و دیدن شهر توریستی و کوچک وای ریور(Wye River) که ساحل نهنگ هاست، شهر کنت ریور با حیوانات بومی استرالیا در انتظار گردشگران است. در این شهر حیواناتی نظیر کوالا و طوطی سرخ استرالیایی زندگی می کنند، این حیات وحش از جاذبه های جاده ی گریت اوشن به شمار می رود.
جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسیRedwoods یک گیاه جادویی از تیره ی درختان کالیفرنیاست. Redwood در میان جنگل های (Otway)آتوی خلیج آپولو پنهان است، با این که درختان رد وود بومی گریت اوشن نیستند، اما خود را با آن سازگار کرده و بر زیبایی آن افزوده اند.
هرچند Lower Kalimna Falls) (کالمنا فالز بزرگترین آبشار در جاده اقیانوس بزرگ نیست، اما قطعا یکی از منحصر به فرد ترین آن ها است. ریزش آب از روی سنگی بزرگ و غاری که از پشت آن می توان به تماشای آبشار نشست این مکان را به مکانی رویایی مبدل کرده است.

جاذبه های شاخص جاده گریت اوشن

توده سنگ های ۱۲ حواریون
توده سنگهای ۱۲ حواریون (Twelve Apostles) در بخشی از جاده ی گریت اوشن به نام پارک ملی دریایی ۱۲ حواریون قرار دارد، این سنگ ها در حدود ۲۰ میلیون سال پیش بر اثر فرسایش صخره های بزرگی در این منطقه بوجود آمده اند. این صخره ها در قسمت های پایینی سست تر هستند و ارتفاع آن ها به ۴۵ متر می رسد. منظره ی تابش خورشید بر این سنگ ها منظره ی بدیعی به وجود می آورد که باعث شهرت آن شده است. در حال حاضر از ۱۲ قطعه سنگ، تنها ۸ قطعه از آن ها باقی مانده است.جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

پله های گیبسون
پله های گیبسون Gibson Steps) ) کمی پایین تر از مرکز بازدید کنندگان قرار دارند و بازدید کنندگان را به ساحل هدایت می کنند. از این ناحیه می توان از زاویه دیگری توده سنگ های ۱۲ حواریون را مشاهده کرد و حتی می توان آن ها لمس کرد. این منظره زیبا و بی نظیر از زیباترین مناظر این جاده ی ساحلی چشم نواز است.
جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسیگلوگاه لوک آرد جورج
Loch Ard Gorge یکی از زیباترین مکان های دیدنی در جاده ی گریت اوشن است. این مکان زیبا، ساحلی شنی است که صخره ها آن را در بر گرفته اند و در هنگام جزر و مد مناظر زیبایی در آن به وجود می آید، بازدید کننده های بسیاری با تورهای گردشگری برای تماشای غروب و طلوع خورشید به آن جا می روند. گلوگاه لوک آرد (Loch Ard Gorge) نام خود را از کشتی تندروی لوک آرد که نزدیک این ناحیه به گل نشست، گرفته است.
جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسیطاق لندن
پل لندن (London Bridge) از دیگر مناطق دیدنی این جاده محسوب می شود و به خاطر شباهت آن با پل لندن، این اسم را برای آن انتخاب کرده اند. طاق لندن یک قوس با ساختار طبیعی ساحلی در پارک ملی پورت کمپبل استرالیا است.

جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسی

طاق لندن یک جاذبه گردشگری مهم در امتداد جاده ی گریت اوشن است، اما در ۱۵ ژانویه سال ۱۹۹۰ فاصله کانونی نزدیک به ساحل به طور غیرمنتظره و ناگهانی سقوط کرد و دو گردشگر در فاصله دورتری از آن گیر افتادند، آن دو به مدت سه ساعت منتظر هلیکوپتر ماندند تا برای نجات آن ها برسد، در این سانحه کسی مجروح نشد و این طاق قبل از فروپاشی به دلیل شباهت آن به نام پل لندن شناخته شده بود.
جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسیگروتو
عده ی زیادی معتقدند که گروتوThe Grotto)) جذابترین بخش جاده ی گریت اوشن به شمار می رود. در واقع گرتو یک گودال است که به وسیله ی پله هایی به پایین صخره ها منتهی می شود، این گودال چشم انداز زیبایی از اقیانوس را در اختیار گردشگران قرار می دهد.
جاده گریت اوشن ملبورن معروف به جاده بزرگ اقیانوسیاین جاذبه ها تنها تعدادی از جاذبه های بی شمار جاده ی بزرگ اقیانوسی یا گریت اوشن هستند، زیرا این جاده ی بی نظیر در مسیر خود مملو از دریاچه ها، آبشارها، جنگل ها و سواحل زیبایی است که هر یک به نوعی گردشگران را با شگفتی های خود حیرت زده می کند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما