راهنمای حمل و نقل در کشور فرانسه

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

وجودِ شبکه‌ای کامل از وسایل حمل‌ونقل عمومی در فرانسه، به گردشگران این امکان را می‌دهد تا به‌راحتیِ هرچه‌ تمام‌تر در سطح این شهر گشت زده و به دیدن جاذبه‌های مهم آن بروند.

فرانسه به خاطر داشتن یکی از امن‌ترین و کارآمدترین سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی در جهان، به خود می‌بالد. درحالی‌که متروی زیرزمینی این شهر بسیار گسترده است، این سامانه کاملاً امن بوده و به‌محض آشنایی با آن، کاربرد آسانی نیز دارد. قطارها معمولاً سر وقت به ایستگاه می‌آیند؛ اتوبوس‌های شهری بسیار مجهز و بزرگ هستند و قطارهای سریع‌السیر شهر، موسوم به آر ای آر (RER) یا با تلفظ خود فرانسوی‌ها «اِق اُو اِق» در مهم‌ترین مراکز گردشگری توقف دارند.

تنوع وسایل نقلیه در پاریس به حدی است که قدرت انتخاب را از شما می گیرد و در آخر ترجیح می دهید با پای پیاده از کوچه پس کوچه های رمانتیک پاریس عبور کرده و هزینه حمل و نقل تان را صرف میل کردن سوفله های خوشمزه کنید.

حمل و نقل ریلی

مترو (métro)

راهنمای حمل و نقل در کشور فرانسه

سریع ترین و مطمئن ترین وسیله جابه جایی در پاریس، بدون تردید مترو است که تقریبا به مسافر این امکان را می دهد که به اکثر مناطق مهم پاریس دسترسی داشته باشد.

قطار شهری

راهنمای حمل و نقل در کشور فرانسه

سیستم قطار شهری پاریس دارای خط ریلی سبکی معروف به تراموا (tramway) است که سرعت کمتری نسبت به مترو دارند و در پاریس محدود به 4 خط اصلی هستند.

حمل و نقل زمینی

اتوبوس (bus)

راهنمای حمل و نقل در کشور فرانسه

لذت تماشای زیبایی خیابان های پاریس با اتوبوس گردی و به یاد آوردن فیلم جالب Bitter Moon تداعی می شود.

دوچرخه (vélo)

راهنمای حمل و نقل در کشور فرانسه

اگر دغدغه حمل بار و وسایلتان را ندارید و زمان کافی در اختیارتان هست، مطمئنا ارزان ترین و مهیج ترین وسیله جابجایی دوچرخه است. برای استفاده از دوچرخه در سطح شهر ایستگاه های حمل و نقلی وجود دارد که قابلیت ارائه خدمات به چند زبان را دارند و این موضوع کار را برای استفاده گردشگران بسیار راحت و مطلوب می کند.

تاکسی (taxi)

راهنمای حمل و نقل در کشور فرانسه

یکی از گرانترین وسیله های جابجایی در تمام دنیا بدون شک تاکسی است. پاریس نیز از این موضوع مستثنی نیست حتی در ساعات شلوغ شهر پیدا کردن تاکسی های چراغ سفید دشوار است.

بااین‌حال باید اعتراف کرد که سیستم حمل‌ونقل عمومی پاریس، پایتخت فرانسه، کمی برای مسافران گیج‌کننده یا حتی ناامیدکننده است. در یک نمونه، قطارها و اتوبوس‌های پاریس اغلب اوقات پر از مسافر هستند و موقعیت این شهر به‌عنوان یکی از شهرهای پربازدید جهان کمکی به حل این موضوع نکرده است.

یا اینکه بسیاری از خطوط مترو فاقد سیستم تهویه‌ی مطبوع هستند؛ شاید این مسئله از منظر بوم‌شناسی، اتفاقی مثبت باشد اما وضعیت متروهای پاریس در تابستان شبیه به حمام بخار می‌شود. به‌علاوه، حمل‌ونقل عمومی پاریس فاقد استانداردهای لازم برای استفاده‌ی معلولین است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما