راز قلعه فریزر در اسکاتلند

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

یک قلعه قدیمی زیبا که با تمام شکوه و زیبایی ،حضور یک روح را هم به عجایب خود افزوده و اشتیاق بازدید کنندگان را بیشتر کرده. به هر حال هر مکان قدیمی ،اسرار خاص خود را دارد.همه قلعه های قدیمی اکثرا ،یک وجه تشابه باهم داشته اند و آن حضور یک روح یا ارواح متعدد بوده که بر اساس داستان های روایت شده، به دلایلی حاضر به ترک این بناهای باستانی نشده ودر طول سالها به طرق مختلف حضور خود را به دیگران نشان داده اند.

منشا حضور این ارواح گاهی عشق بود وگاهی انتقام مانع ترک قلعه توسط ارواح زجر کشیده شده بود.با سفری مجازی به کشور اسکاتلند و اماکن دیدنی اسکاتلند و جاذبه های گردشگری اسکاتلند، با یکی از این جاذبه های گردشگری که قلعه فریزر در این کشور آشنا شویم. بی شک مورد توجهتان قرار خواهد گرفت.

راز قلعه فریزر در اسکاتلند

تاکنون همراه شما عزیزان به تماشای شماری از معروف‌ترین و در عین حال تسخیر شده‌ترین قلعه‌های باستانی و کهن جهان رفتیم و از داستان‌های تلخ و شیرین آنها باخبر شدیم.

وجه تشابه تمامی این قلعه‌های قدیمی حضور یک روح یا ارواح متعددی بود که بنابر داستان‌های موجود، به دلایل مختلفی حاضر به ترک این بناهای باستانی نشده و در طول تاریخ به اشکال مختلف حضور خود را به دیگران نشان ‌دادند. گاهی عشق منشأ حضور یک روح بود و گاهی انتقام مانع ترک قلعه توسط ارواح زجر کشیده شده بود.

راز قلعه فریزر در اسکاتلند

«قلعه‌ی فریزر» (Fraser Castle) در نزدیکی «کیمنای» (Kemnay) واقع در منطقه‌ی «ابردین‌شایر» (Abeerdinshire) قرار گرفته و یکی از تسخیر شده‌ترین قلاع حال حاضر کشور اسکاتلند به شمار می‌رود. شهرت این قلعه به اندازه‌ای بود که چند سال قبل کارشناسان برنامه تلویزیونی «تسخیر شده‌ترین‌ها» (Most Haunted) مورد بررسی قرار گرفت. گفته می‌شود قلعه فریزر توسط روح شاهزاده خانمی که در زمان اقامت خود در این قلعه به قتل رسید، تسخیر شده است.
روح شاهزاده خانم مقتول، این قلعه را به تسخیر خود درآورده و خون او تا به امروز روی پلکان سنگی قلعه باقی مانده است

قلعه فریزر را باید یکی از نمونه‌های چشمگیر معماری این کشور و نیز یکی از پرجزئیات‌ترین قلعه‌های اسکاتلندی دانست که همچون بسیاری از نمونه‌های مشابه خود در ساختش از «Z Plan» استفاده شده است. در این نوع معماری شاهد یک هسته‌ی مرکزی مستطیل شکل هستیم که برج‌های کوچک‌تر به صورت مورب در گوشه و کنار آن قرار داده شده‌اند.

راز قلعه فریزر در اسکاتلند

قلعه فریزر در زمینی به مساحت ۳۰۰ جریب معدل ۱/۲ کیلومتر مربع ساخته شده و دارای چشم‌اندازهای دلفریبی متشکل از زمین‌های چمن و مزارع است، به علاوه آشپزخانه باغ زیبایی دیوار کشی شده نیز از جمله جاذبه‌های معماری این بنای قدیمی است. مدارک باستان شناسی موجود به این نکته اشاره دارند که قلعه‌ی فعلی در ابتدا پیرامون یک برج مربعی شکل قدیمی متعلق به ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ ساخته و به تدریج شکل گرفته است.

عملیات احداث این قلعه در سال ۱۵۷۵ و به دستور ملاک اسکاتلندی و نسل ششم خاندان فریز «مایکل فریز» آغز شد و قلعه روی پایه برج قبلی ساخته شد. در نهایت کار ساخت این بنا در سال ۱۶۳۶ به پایان رسید. در جناح شمالی قلعه علامتی نصب شده که به باور بسیاری علامت استاد و سنگ‌تراش اصلی این عمارت «جان بل» (John Bell) از «میدمار» (Midmar) است. اما در طول دهه‌های بعد این قلعه استاد سنگ‌تراش دیگری نیز به خود دید که «توماس لیپر» (Thomas Leiper) نام داشت.

راز قلعه فریزر در اسکاتلند

قلعه فریزر با قلعه‌های دیگر همجوار خون همچون «قلعه میدمار»، «Craigievar» و «Crathes» هم دوره است که به نظر می‌رسد همگی توسط خاندان استادان سنگتراش بل طراحی و اجرا شده‌اند.

این قلعه در اواخر سال ۱۷۰۰ به سبک کلاسیک مدرنیزه شد که ماحصل آن یک ورودی جدید رو به سمت جناح شرقی قلعه و نیز پنجره‌های قاب دار جدیدی بود که در این قسمت کار گذاشته شدند. این بازسازی توسط «الیزا فریزر» بانوی جدید قلعه صورت گرفت که همچنین مسئول ایجاد چشم‌اندازهای زیبای اطراف این ملک و نیز تغییر و حذف کردن بقایای باغ و باغچه‌های قدیمی قلعه نیز بود. احداث یک اصطبل بزرگ از دیگر تغییراتی بود که در این مدت صورت گرفت. خوشبختانه این بنای تاریخی طی دو دوره شورش راهبان فرقه دومینیکن نیز از هر گونه تاخت و تاز و نبرد به دور ماند.

راز قلعه فریزر در اسکاتلند

قلعه فریزر تا سال ۱۹۲۱ در شاخه‌های مختلف خانواده فریزر دست به دست چرخیده و در تملک اعضای این خاندان بود، اما سرانجام توسط نخستین «ویکونت کاودری» (Cowdray) خریداری شد که آن را به پسرش «کلایو پیرسون» (Clive Pearson) بخشید. آقای پیرسون و بعدها دومین دختر او نیز در این قلعه سکونت داشتند تا اینکه سرانجام در سال ۱۹۷۶ قلعه فریز به «نشنال تراست اسکاتلند» (National Trust for Scotland) واگذار شد.

اما در عالم گردشگری وحشت این قلعه به خاطر روح یک شاهزاده خانم به شهرت رسیده که ظاهرا هنگام خواب در اتاقی موسوم به «اتاق سبز» به قتل رسیده است. بر طبق افسانه‌ها، بدن او را از پله‌های سنگی قلعه به پایان کشیدند و دنباله لباس او حین این جابجایی ردی از خون از خود برجای گذاشت.

این رد خون علی‌رغم تمامی تلاش‌ها هرگز از روی سنگفرش پله‌ها پاک نشد و در نتیجه مالکان مجبور شدند روی تمامی پله‌های این قسمت از قلعه را با پنل‌های چوبی بپوشانند که تا به امروز باقی مانده است. در طول سال‌ها بسیاری از ساکنان قلعه از مشاهده روح سرگردان این پرنسس خبر دادند که در راهروهای قلعه سرگردان به این سو و آن سو می‌رفته است.

راز قلعه فریزر در اسکاتلند

بازدیدکنندگان قلعه و کارمندان حاضر بارها صدای پیانوی ارواح را به گوش خود شنیده‌اند، آنها همچنین از شنیدن صدا و نجوای آنها در راهروهای خالی صحبت می‌کنند. گروهی از شاهدان عینی حتی روح لیدی «بلانش دورموند» را نیز دیده‌اند که در سال ۱۸۷۴ دارفانی را وداع گفت، روح این بانو اغلب در یک لباس سیاه رنگ بلند در زمین‌های اطرف قلعه و روب پلکان‌ها مشاهده شده است.

کارکنان آشپزخانه بارها از شنیدن صدای خنده و سرودخوانی کودکان صحبت کردند و اینکه با کمی تحقیق متوجه شدند در آن زمان هیچ بچه‌ای نه در آنجا و نه در قلعه حضور نداشته است.

راز قلعه فریزر در اسکاتلند

از سوی دیگر قلعه فریزر در دنیای سینما نیز به عنوان لوکیشن مورد استفاده قرار گرفته است. ظاهرا برخی از صحنه‌های فیلم برداری شده فیلم برنده جایزه اسکار، گلدن گلوب و بفتا یعنی فیلم «ملکه» (The Queen) با بازی «هلن میرن» (Helen Mirren) در این قلعه فیلم‌برداری شده است.

از عید پاک تا ماه اکتبر درهای خود قلعه به روی مردم باز است، اما زمین‌های اطراف و باغ‌های محصور آن در تمامی طول سال پذیرای گردشگران و بازدید کنندگانی است که به دیدن این جواهر دلفریب تاریخی می‌آیند. همچنین افراد می‌توانند این قلعه را برای مراسم‌های مختلفی همچون عروسی یا گردهمایی‌های خاص خود اجاره کنند، همچنین یک دستگاه آپارتمان نیز در قلعه برای اجاره ارائه شده است که دیدی خوب رو به حیاط قلعه دارد.

گشت و گذار ما در همین جا به پایان رسید. امیدوارم از مطالعه این مطلب و همراهی با ما لذت برده باشید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید