سد سنبل رود پیشنهاد گشت و گذار یک روزه در سوادکوه

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

سد سنبل ‌رود سدی از نوع خاکی با هسته رسی واقع در شهرستان سوادکوه شمالی، بین شیرگاه و بخش بابل ‌کنار بابل می‌باشد. که در لیست 50 مکان گردشگری و بزرگترین سدهای استان مازندارن قرار دارد.

محیط کاملا طبیعی و دست نخورده اطراف دریاچه سنبل رود با داشتن آب و جنگل نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. مساحت منطقه‌ی جنگلی که سد سنبل رود در آن قرار گرفته است حدودا 40 هکتار برآورد شده است. از این مساحت جنگلی 15 هکتار آن در زیر آب و 5 هکتار آن تحت پوشش آلاچیق‌ ها و مابقی به پارک جنگلی اختصاص دارد.

سد سنبل رود پیشنهاد گشت و گذار یک روزه در سوادکوه

این سد خاطی به دلیل ویژگی منحصر به فردی که دارد در هر دوره نزدیک به 50 هزار بچه ماهی در خود پرورش می‌دهد. تاج سد سنبل رود با طول 3 کیلومتری خود مکان مناسبی را برای پیاده ‌روی بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. در کنار سد خاکی سنبل رود اسکله ‌ای جهت سوار شدن بر قایق‌ های موتوری و پدالی به قصد گردش بر روی آب صاف و زلال سد سنبل رود تعبیه شده است.

درشکه سواری و اسب سواری را در منطقه تفریحی توریستی سنبل رود از دست ندهید چون این تفریح لذت فراوانی برای شما خواهد داشت. در حال حاضر امکاناتی همچون آلاچیق، کلبه چوبی جهت اقامت و شب مانی، قایق ‌های موتوری و پارویی، محیط وسیع جهت بازی‌ های دسته جمعی و تاب جنگلی در جهت خدمت رسانی برای گردشگران و بازدیدکنندگان سد سنبل رود مستقر شده است.

سد سنبل رود پیشنهاد گشت و گذار یک روزه در سوادکوه

مجموعه‌ ی تفریحی سنبل ‌رود چند سالی است که در اجاره شخصی به نام دکتر جمشیدی است. وی که تحصیلاتش در رشته دامپزشکی است با علاقه به تجهیز این مکان همت گمارده و معتقد است که هر چیزی در سنبل‌رود باید با طبیعت سازگار باشد تا علاقه‌مندان واقعی به طبیعت بکر را جذب کند.

او با این ایده، کلبه‌ای چوبی را در دوطبقه با مجموعه سه اتاق در کنار دریاچه احداث کرده تا طبیعت‌گردان بتوانند یک شب فراموش نشدنی در کنار دریاچه را سپری کنند.

یک شب اقامت در دل جنگل در کنار دریاچه‌ای کوچک که دور تا دور آن را بوته‌ها و درختان سرسبز احاطه کرده است، ماندن در تنها کلبه چوبی کنار دریاچه و گوش سپردن به آواز قورباغه‌ها و صدای بازی ماهی‌ها درون آب و بال زدن پرنده‌ای که هر از گاهی از فراز کلبه پرواز می‌کند، تجربه‌ای است که در زندگی خیلی برای آدمی تکرار نمی‌شود.

سد سنبل رود پیشنهاد گشت و گذار یک روزه در سوادکوه

امکانات گردشگری

از جمله امکانات گردشگری سد سنبل‌رود و پیرامون آن که یکی از ۵۰ منطقه گردشگری زیبای استان مازندران به‌شمار می‌آید می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ۳۵ هکتار پارک جنگلی که از این مساحت حدود ۱۶ هکتار آن زیر آب می‌باشد. بیش از ۵ هکتار تحت پوشش آلاچیق بوده و مابقی پارک جنگلی و ساحلی می‌باشد.
  • تعداد ۵۰ هزار بچه ماهی در آب در هر دوره پرورش داده می‌شود.
  • محیطی کاملاً طبیعی و دست نخورده با داشتن دریاچه و جنگل که نظر هر بیننده را به خود جلب می‌کند.
  • مکانی مناسب برای پیاده‌روی بر روی تاج سد به طول ۳ کیلومتر.
  • کلبه های اقامتی در دل طبیعت (در حال ساخت)
  • قایق‌رانی تفریحی

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما