10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

نویسنده:

مرتضی

در تاریخ:

کلمه Aqueduct (قنات) از کلمات لاتین Aqua به معنی آب و ducere به معنی هدایت کردن نشات می‌گیرد. از این رو می‌توان قنات را به عنوان ساختاری مصنوعی مانند کانال، تونل یا خندق توصیف کرد که آب را از دوردست‌ها به مکانی دیگر منتقل می‌کند.

نخستین قنات‌ها توسط تمدن‌های باستانی از جمله بابل، آشور و مصر ساخته شده‌اند. این قنات‌های اولیه به‌سادگی به عنوان کانال‌هایی بین رودخانه و شهر حفر شده‌اند.

معروف‌ترین مهندسین قنات‌ها در بین همه تمدن‌های باستانی، رومی‌ها بودند. در طی یک دوره 500 ساله، رومی‌ها حدود 11 قنات باستانی را ساختند که نیاز آبی مردم پایتخت را تامین می‌کرد و هم‌چنین در طی امپراتوری خود، قنات‌های دیگری نیز حفر کردند.

10- Tambomachay

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

Tambomachay با نام مستعار حمام اینکا، یک مکان باستانی در نزدیکی Cusco، پرو است. این مکان شامل مجموعه‌ای از قنات‌ها، کانال‌ها و آبشارهایی است که از چشمه‌های آب‌گرم اطراف سرچشمه می‌گیرند و از میان صخره‌ها عبور می‌کنند.

به نظر می‌رسید آب و شستشو بخش مهمی را در زندگی اینکا تشکیل می‌دهند و بسیاری از مکان‌های اینکا در دره مقدس، دارای حمام و قنات‌هایی هستند که از ویژگی‌های برجسته منطقه محسوب می‌شوند. به نظر می‌رسد که حمام Tambomachay بخش بزرگی از زندگی مردم را شامل می‌شده و امروزه آب‌گرم است.

9-  پارک قنات

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

در طی یک دوره 500 ساله (از 312 پیش از میلاد تا 226 میلادی) 11 قنات رومی ساخته شد تا  از 92 کیلومتری (57 مایل) آب را به روم بیاورند. سیستم قنات در کل، بیش از 415 کیلومتر (258 مایل) را پوشش می‌دهد در حالی که تنها در حدود 48 کیلومتر (30 مایل) از سنگ ساخته شده و بقیه شامل تونل‌های زیرزمینی می‌شود.

پارک قنات بقایای 7 قنات باستانی را در خود جای داده است: Marcio، Anio Novus، Tepula، Mariana، Cloudio، Lulia و felice. از میان این‌ها، قنات Cloudio از همه چشم‌گیرتر است. این بنا در حدود سال 52 میلادی ساخته شده و به ارتفاع 28 متر (92 پا) رسیده است.

8. قنات Caesarea

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

Caesarea یک شهر بندری مهم بود که بین سال‌های 13 تا 23 قبل از میلاد توسط پادشاه، هیرود بزرگ، ساخته شده است. این قنات آب‌های جاری را از چشمه‌های 10 کیلومتری (6 مایل) اطراف، به شهر می‌آورده است.

هیرود اولین قنات را هنگام تاسیس شهر بنا کرد. رومیان قنات باستانی را در قرن 2 میلادی گسترش دادند. این بخش در قنات قدیمی‌تر قرار دارد و ظرفیت آن را 2 برابر می‌کند. این قنات به مدت 1200 سال، آب شهر را تامین کرد. در طی سال‌ها چندین دفعه تعمیر شد.

7- قنات‌های نازکا

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

قنات‌های نازکا در سده‌های 3 تا 6 میلادی توسط مردم نازکا ساخته شده‌اند تا از آب و هوای خشک و بیابانی در امان بمانند. آب جاری در آبخیزها توسط کانال‌های ساخته‌شده زیرزمینی به مناطق مورد نظر کانال‌کشی شدند.

مسیرهای متحدالمرکز منتهی به این کانال‌های زیرزمینی، دسترسی مستقیم به آب و کانال زیرزمینی را برای نگهداری فراهم می‌کند. این تونل‌ها، چاه‌ها و حفره‌ها هنوز هم مورد استفاده ساکنین این وادی قرار می‌گیرند و در مجموع به عنوان Puquios شناخته می‌شوند.

6- قنات‌های هامپی

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

Hampi پایتخت قرن 14 امپراتوری ویجایاناگارا در هند امروزی بود. در حوالی Hampi بقایای قنات‌ها و کانال‌های باستانی وجود دارد که برای تهیه آب از رودخانه Tungabhadra و تغذیه مخازن و حمام‌ها استفاده می‌شده است. آب داخل معابد معمولاٌ توسط قنات‌های زیرزمینی تامین می‌شد.

یکی از شاخه‌های اصلی این قنات، آب مخزنی را که در عمق 7 متری (23 فوت) قرار دارد، تامین می‌کند. به نظر می‌رسید این شاخه از قنات به هیچ کجا منتهی نمی‌شود، درنتیجه این فرض، مخزن آب مذکور کشف شد. باستان‌شناسان زمین را در نقطه انتهایی حفر کردند و مخزن پیدا شد.

5- قنات معجزات

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

Aqueduct of The Miracles (Acueducto de los Milagros)  یکی از سه قنات روم باستان است که در Mérida در اسپانیای امروزی ساخته شده است. این قنات آب را از دریاچه مصنوعی به شهر منتقل می‌کرد.

آب خود دریاچه مصنوعی از رودخانه Aberregas 5 کیلومتری (3 مایل) شمال غربی Mérida تامین می‌شد. به نظر می‌رسد این قنات در قرن اول میلادی ساخته شده است. قرن‌های بعد، ساکنین Mérida به آن لقب قنات معجزات را دادند.

4- قنات Les Ferreres

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

 ساخته شد تا ( به معنی پل شیطان Pont del Diableهم‌چنین ملقب به ) Les Ferreres Aqueduct

آب شهر ‌Tarragona در اسپانیای امروزی را از Francoli در 15 کیلومتری (9 مایل) جنوب تامین کند. احتمالاٌ این قنات مربوط به زمان آگوستوس، اولین حاکم امپراتوری روم است. قنات رومی حداکثر 27 متر ارتفاع و 249 متر طول دارد. از 25 تاقدیس و 11 ناودیس تشکیل شده است.

3- قنات Valens

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

قنات Valens در سال 368 میلادی در زمان سلطنت امپراتور روم، Valens تکمیل شد. این فقط یکی از سیستم‌های پایانی قنات‌ها و کانال‌های باستانی قسطنطنیه (استانبول مدرن، ترکیه) بود.

سرانجام سیستم آب به طول بیش از 250 کیلومتر (155 مایل) رسید که طولانی‌ترین سیستم روزگار باستان به‌شمار می‌آید. قنات Valens توسط سلاطین عثمانی احیا شد و سیستم عمده تامین آب فسطنطنیه قرون وسطی بود. بخش بازمانده 921 متر (3021 فوت) دارد، حدود 50 متر کم‌تر از طول اصلی. بلوار آتاتورک از زیر طاق‌های آن می‌گذرد.

2- قنات Sevogia

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

قنات Segovia در حدود سال 50 میلادی ساخته شده است. این قنات یکی از بهترین آثار تاریخی است که از رومی‌ها در اسپانیا به‌جا مانده است. این قنات باستانی آب رودخانه Frío را 16 کیلومتر (10 مایل) تا Segovia حمل می‌کند. این قنات حدوداٌ از 24000 بلوک گرانیتی بدون استفاده از ملات ساخته شده است.

قسمت زیرزمینی 728 متر (2388 فوت) طول دارد و 165 طاق با ارتفاع بیش از 9 متر (30 فوت) تشکیل شده است. این قنات اصلی‌ترین نماد Segovia است و هنوز هم در قرن بیستم آب مورد نیاز این شهر را تامین می‌کند.

1- قنات Pont du Gard

10 مورد از چشم‌گیرترین قنات‌های باستانی جهان

 Pont du Gard یک قنات باستانی در جنوب فرانسه است که توسط امپراتوری روم ساخته شده است. این قنات، بخشی از کانالی 50 کیلومتری است که آب تازه را برای شهر رومی Nimes فراهم می‌کند. این قنات رومی کاملاٌ بدون استفاده از ملات ساخته شده است. سنگ‌های قنات – که وزن برخی از آن‌ها تا 6 تن می‌رسد – دقیقاٌ برش خورده‌اند و کاملاٌ کنار هم قرار گرفته‌اند، به همین دلیل دیگر نیازی به ملات نیست.

از قرون وسطی تا قرن 18، قنات باستانی به عنوان پلی در کنار رودخانه برای تسهیل در رفت‌وآمد مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه، Pont du Gard یکی از 5 جاذبه گردشگری برتر فرانسه محسوب می‌شود که در سال 2001، 1.4 میلیون گردشگر از آن بازدید کردند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید