آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

جلوه گری طبیعت، امری جدید نبوده و نیست. ایران به عنوان کشوری چهار فصل و زیبا، دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است. دریاچه ها، آبشارها، جنگل ها و حتی کوهستان های ایران زمین سرشار از زیبایی است.
شهرهای زیادی در کشور وجود دارند که دارای جاذبه های طبیعی منحصر به فردی می باشند. شهر اسفراین یکی از شهرهای زیبای کشور است که آبشاری دیدنی را در دل کوه های خود جای داده است.

آشنایی با شهر اسفراین

آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی

شهرستان اسفراین در جنوب شرقی استان خراسان شمالی قرار دارد. اغلب ساکنان این شهر را کرمانج زبانان تشکیل می دهند.

در گذشته این شهر را با نام های اسپراین، سپهر آیین و میان آباد می شناختند. محصولات کشاورزی این شهر دارای کیفیت بسیار عالی می باشد. شهرستان اسفراین با شهرهای قوچان، بجنورد و سبزوار همجوار است.

آب و هوای این شهرستان معتدل است. این شهرستان زیبا به رشته کوه های آلاداغ و شاه جهان منتهی می گردد. زیست بوم اسفراین بسیار غنی بوده و حیوانات مختلفی در مراتع و مناطق جنگلی اطراف این شهر زندگی می کنند.

آبشار ایزی در اسفراین

آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی

آبشار ایزی در پانزده کیلوکتری جنوب شرقی اسفراین در دامنه غربی کوه های شاه جهان و در پنج کیلومتری روستای ایزی واقع شده است.

در این منطقه تعداد زیادی چشمه وجود دارد که از پراکندگی نسبتا خوبی برخوردار است. در این منطقه تنوع بالایی از گونه های زیستی گیاهی و جانوری منطقه مخصوصا پرندگان و حشرات در این منطقه به جذابیت منطقه افزوده است. احداث سد بر رودخانه سرچشمه که از شمال روستا میگذرد چشم اندازی زیبا وزیستگاهی برای گونه های آبزی  خلق کرده است.

رودخانه ایزی سر منشا آبشار است. اين رودخانه از لوشي بيني در جهت جنوب شروع شده و پس از عبور از آبشار ايزي مقداري از اراضي كشاورزي ايزي را آبياري مي‌كند.

اين روستا از جاده اصلي، هفت کيلومتر فاصله داشته و آبشار آن سه کيلومتر بالاتر از روستاي قاسم آباد و از فراز صخره اي سي متري در جريان است.

آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی

مسير روستا تا کنار آبشار نيز با موتور سيکلت قابل دسترسي است و با اتومبيل تا سيصد متري آن مي توان نزديک شد. اطراف اين آبشار دو پله اي سرسبز و زيبا بوده و از آب آن جهت آبياري مزارع روستا استفاده مي شود.

در کنار اين آبشار مي توان سرخس دارويي پرسياوشان را يافت. شهرستان اسفراين از دو بخش کوهستاني و کم ارتفاع به وجود آمده است. بخشي از رشته کوه آلاداغ در شمال و شرق اين شهرستان قرار گرفته، و بلندترين نقطه آن قله کوه شاه جهان (۳۰۳۲ متر) است.

دشت اسفراين در پاي کوه آلاداغ و دشت صفي آباد در دامنه شمالي جوين گسترده شده است.

آبشار ایزی اسفراین برآمده از دل صخره های سنگی

در ارتفاعات درختان و درختچه هايي مانند پسته، انار، سماق، زبان گنجشک، انجير، زالزالک و ارغوان وجود دارد و مراتع اين ناحيه نيز از گياهاني که مصرف دارويي دارند، مانند شاه تره، گل زرد، خاکشير، درمنه، گل گاوزبان، کاسني، ختمي و شيرين بيان پوشيده شده است. از ديگر نقاط ديدني اسفراين مي توان به برکانلو، نوشيروان و اردغان اشاره کرد.

محل عبور آب آبشار نیز بسیار زیبا و متفاوت است. حجم زیادی از آب رودخانه ایزی برای ریزش از صخره های عظیم، از مسیری باریک عبور می کند. صخره ای بودن تمام مسیر عبور آب باعث عدم نفوذ آب جاری به دل خاک می شود.
اغلب بازدید کنندگان و گردشگران در فصل تابستان برای دیدن این آبشار اقدام می کنند، زیرا آب آبشار در فضای بین صخره ها، محیطی خنک و دلچسب را حاصل می کند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما