آبشار زیبای نوژیان مقصدی عالی برای گشت و گذار

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

لرستان از استان های جنوب غربی ایران است که به جز چند دشت کوچک بقیه آن با کوه های زاگرس پوشیده شده است. اهمیت تاریخی این استان باعث شده تا در موزه ملی ایران بخشی اختصاصی برای آن در نظر گرفته شود.

 لرستان استانی است که با جاذبه های متنوع اش همه جور سلیقه ای را راضی می کند؛ اگر بگویید جاذبه های تاریخی را به جاذبه های طبیعی ترجیح می دهم استان پر از جاذبه های تاریخی است و اگر بگویید به جای بودن در کنار رودخانه و آبشار، کمپ زدن در کنار دریاچه را بیشتر می پسندم باز هم این استان بخش زیبای دیگری از طبیعتش را برایتان رو می کند و دریاچه ای زیبا را برای تفریح به شما نشان می دهد.

آبشار زیبای نوژیان مقصدی عالی برای گشت و گذار

آبشار نوژیان از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران در استان لرستان واقع شده‌است. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد (بخش پاپی) به ارتفاع ۹۵ متر و عرض تاج ۵ متر است.

آبشار نوژیان چهل و ششمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

آبشار نوژیان هر گردشگر، عکاس و هنردوستی را سر ذوق و شعف می‌آورد. دسترسی به آبشار نوژیان برای گردشگران از مسیر جاده کمربندی خرم‌آباد بوده و پس از طی کردن حدود ۳۸ کیلومتر از سمت جنوب شرقی و پشت سر گذاردن جاده‌های کوهستانی و همچنین گذر از جنگل‌های بلوط به روستایی به نام روستای نوژیان می‌رسید.

 آبشار شکوهمند نوژیان در میان دو کوه به نام‌های تاف و هشتاد پهلو، جلوه‌گری می‌کند و سرازیر است. ارتفاع زیبایی آبشار نوژیان به ۹۵ متر می‌رسد.

آبشار زیبای نوژیان مقصدی عالی برای گشت و گذار

نوژیان در گویش خرم آبادی به معنای آب زنده است و این موضوع از آنجایی ناشی می‌شود که در هر یک از فصل‌های سال، آبشار نوژیان را زنده و به شکل خاصی می‌توانید ببینید.

در سمت راست آبشار نوژیان چشمه کوچکی است، درواقع آب چشمه‌ها جمع شده و مانند آبشاری از دل کوه به‌طرز زیبایی سرازیر می‌شوند. درنهایت آب‌های سرازیر شده با یکدیگر ترکیب شده به رودخانه می‌ریزند.

فصل بهار و تابستان، فصول مناسبی برای لذت بردن از آبشارها و رودخانه‌هایی مانند آبشار نوژیان است. البته در فصول دیگر نیز می‌توان برای گردشگری به این مناطق رفت ، مخصوصا گردشگرانی که اهل طبیعت و پیاده‌روی هستند، گردشگری در طبییعت در تمامی فصول سال امکانپذیر است.

 اما به دلیل برودت و سرمای زیاد در فصول پاییز و زمستان به تدریج از آب آبشار کاسته می‌شود، بنابراین در فصل بهار اوج پُر آبی آبشار نوژیان است.

خواص آبشار نوژیان

آبشار زیبای نوژیان مقصدی عالی برای گشت و گذار

شاید برایتان جالب باشد که مگر آبشار دارای خاصیت می‌تواند باشد! در پاسخ بایستی بگوییم که صد در صد آبی که از دل کوه سرازیر می‌شود دارای فواید متعددی است.

ازجمله فواید آبشار نوژیان می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این آبها ازجمله مرغوب‌ترین آبهایی است که ناب و خالص از دل کوه سرازیر می‌شود و برای پرورش ماهی‌های قزل آلا استفاده می‌شود. بدین جهت در اطراف آبشار حوضچه‌هایی مرتبط با پرورش ماهی قزل‌آلا می‌توانید ببینید.

ازدیگر فواید آبشار نوژیان، رشد گیاهان دارویی در اطراف آبشار و بر کوه تاف است که اینگونه گیاهان خواص درمانی داشته و بسیار مردمان اهالی با آنها آشنا هستند.

آبشار زیبای نوژیان مقصدی عالی برای گشت و گذار

گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار دارد. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می‌رویند و دارای طبیعتی زیبا و دیدنی است.

مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار و برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌آیند. راه ارتباطی آن از طریق خرم‌آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته یا از راه‌آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با یای پیاده حدود ۲ ساعت پیاده‌روی به سمت آبشار است.

برای آن دسته از عزیزانی که با خودروی شخصی قصد سفر به آبشار نوژیان را دارند، بایستی متذکر شویم که نزدیک‌ترین پمپ بنزین به آبشار نوژیان حدود ۴۲ کیلومتر فاصله است.

بنابراین بک بنزین اتومبیل خود را پُر کنید تا مجبور نباشید برای پُر کردن آن فاصله زیادی بپیمایید و یا با مشکل نبود بنزین مواجه شوید.

آبشار زیبای نوژیان مقصدی عالی برای گشت و گذار

همچنین طبیعت دوستانی که درصدد اسکان کردن و پهن چادرشب در اطراف آبشار هستند وسایل ضروری مورد نیاز اعم از چراغ قوه در شب، لباس گرم، مواد غذایی و نظایر اینها را با خود همراه داشته باشند.

 اما باید نکات ایمنی را رعایت کنید چون احتمالا شب ها با خلوت شدن این محل سرو کله حیوانات وحشی پیدا می شود پس برای کمپ زدن باید تعدادتان زیاد باشد.

دیدن از آبشار نوژیان یک طبیعت گردی ناب است که در هر جایی نصیبتان نمی شود پس از این فرصت استفاده کنید و تا می توانید گشت و گذار کنید، عکس بیندازید و اطراف را تماشا کنید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید