آبشار کمردوغ هفتمین آبشار مرتفع ایران

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

در سکوت کوهستان و در میان کوهپایه های کوه سر به فلک کشیده سیلوم صدای جاری شدن آبشاری به گوش می رسد که همانند یک موسیقی دلنواز روح انسان را آرامش می بخشد.

آبشاری گمنام با صد متر ارتفاع که یکی از بلندترین آبشارهای ایران به شمار می رود. آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویر احمد بسیار دیدنی و زیباست. سفر به مقصد این آبشار به ویژه برای طبیعت گردان تجربه ای فراموش نشدنی است.

کمردوغ یعنی چه؟

آبشار کمردوغ هفتمین آبشار مرتفع ایران

کمر به معنای دیواری است که سخت و محکم باشد. آب کمردوغ هم به دلیل نمکی بودن، با وزش باد، به رنگ دوغ در می آید که به همین دلیل به این کوه محکم و صاف که از آن دوغ ریزش می کند، کمردوغ گفته اند.

چرا به تماشای آبشار کمردوغ برویم؟

آبشار کمردوغ هفتمین آبشار مرتفع ایران

آبشار کمردوغ در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه در زمره زیبایی‌های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد به‌شمار می‌رود اما برای گردشگران ناشناخته مانده‌است.

از طبیعت بکری که در تماشای کمردوغ وجود دارد نمی توان گذشت. علاوه بر آن آبشار کمردوغ هفتمین آبشار مرتفع ایران است که ارتفاعی بیش از ۱۰۰ متر دارد.

عرض این آبشار تقریبا ۶۰ متر است و عظمت آن، چشم هر بیننده ای را مسحور می کند. به آبشار کمردوغ، عروس آبشارهای ایران می گویند. این مکان همیشه در تمامی فصول سال، دارای آب است و بازدیدکننده دارد.

یکی از مواردی که در آبشار کمردوغ مشاهده می کنید، شوری آن است که یک ویژگی خاص و منحصر به فرد در میان آب های این منطقه است. در مناطق کوهستانی کهگیلویه و بویر احمد، آب های شور، کمتر دیده می شود.

زیبایی های آبشار کمردوغ

آبشار کمردوغ هفتمین آبشار مرتفع ایران

قبل از رسیدن به آبشار و در طول مسیر از زیبایی جنگل های بلوط بهره مند خواهید شد. کم کم جاده مرتفع تر می شود و منظره دره در پایین دست جاده ای که در حرکت هستید بسیار زیباست.

تصاویر بینظیر این آبشار نشان دهنده شکوه و عظمت آن است. آب در عرضی وسیع از روی صخره ها پایین می ریزد. قطرات آب در نور خورشید رنگین کمانی زیبا درست می کنند. اگر باد بیاید می توان ریزش قطرات آب را روی صورت خود احساس کرد.

در بین سنگ های پایین آبشار، آب حوضچه های کوچک و بزرگی ایجاد کرده که بهترین مکان برای آب بازی و شیطنت کودکان و حتی بزرگسالان است. دقت کنید حتما قبل از شیرجه زدن از عمق آب آگاهی پیدا کنید. برخی از این حوضچه ها عمیق هستند و ممکن است برای کودکان خطرناک باشد.

آبشار کمردوغ هفتمین آبشار مرتفع ایران

اگر کوهنورد و یا صخره نورد هستید مکان های مناسبی برای این کار در اطراف آبشار پیدا خواهید کرد. لطفاً در صورت تمایل تجهیزات خود را به همراه ببرید و در صورتی که با اصول صخره نوردی آشنایی ندارید برای جلوگیری از خطرات احتمالی هرگز صخره نوردی نکنید.

در مسیر سقوط آبشار بر روی سنگ های مسیر جلبک هایی روییده اند که حضور آنها در کنار آبشار تصویری زیباتر به چشمان ما هدیه می دهد.

بهترین فصل سفر به این آبشار بهار و تابستان است. زیرا در نیمه اول سال این منطقه از آب و هوایی معتدل و طبیعتی بسیار زیبا برخوردار است. در فصول سرد سال به علت بازندگی های متعدد دسترسی به این آبشار دشوار خواهد شد.

مسیر دسترسی به آبشار کمردوغ

آبشار کمردوغ هفتمین آبشار مرتفع ایران

رای رسیدن به این آبشار رویایی باید به شهر قلعه رئیسی بروید. از جاده کوهستانی و زیبای چرام به دهدشت بروید. پس از رسیدن به دهدشت به سمت شمال بروید در جاده دیشموک 18 کیلومتر که عبور کنید به قلعه رئیسی خواهید است.

پس از آن مسیر خود را در شرق ادامه دهید تا به دوراهی برسید. در آنجا تابلویی مسیر حرکت به سمت آبشار کمردوغ را به شما نشان خواهد داد.

از شهر قلعه رئیسی تا آبشار 15 کیلومتر فاصله هست. رسیدن به آبشار کمردوغ از دو مسیر قابل دسترس است. یکی از مسیرها به سمت بالای آبشار می رود و دیگری به دره و روبروی آبشار می رسد. راه دوم برای دیدن زیبایی آبشار مناسب تر است.

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «آبشار کمردوغ هفتمین آبشار مرتفع ایران»

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما