چشمه آب گرم در جزین استان سمنان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

با توجه به افزایش فشارهای روزمره زندگی، گردشگری سلامت در میان اقسام گردشگری، جایگاه ویژه‌ای یافته است. گردشگری سلامت، نوعی از گردشگری است که به­منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد انجام می‌شود.

در این میان چشمه‌های آبگرم و آب‌وهوای مطبوع، نقش بسزایی در ایجاد انگیزه برای این نوع گردشگری ایفا می‌کنند. چشمه‌های آب گرم از جاذبه‌های طبیعی به شمار رفته و علاقه‌مندان، به‌ویژه کسانی که به دنبال آب‌درمانی هستند را به سمت خود می‌کشانند.

چشمه آب گرم در جزین استان سمنان

این چشمه‌ها از گذشته‌های دور برای درمان بیماری‌ها مورد توجه مردم بوده و امروز جایگاه خاصی در جذب گردشگران به منظور توریسم درمانی دارا هستند.

چشمه آبگرم سمنان، یکی از معدود چشمه‌های آبگرم دارای خاصیت درمانی در کشور است که در جنوب غربی شهر درجزین از توابع شهرستان مهدی‌شهر، در ۲۱ کیلومتری شمال غرب سمنان و ۱۸ کیلومتری غرب شهر مهدی‌شهر در طول جغرافیایی ˈ۲۵ °۳۵ شمالی، عرض جغرافیایی ˈ۱۵ °۵۳ شرقی، ارتفاع ۱۳۹۶+ متر واقع شده است.

معرفی استان سمنان

چشمه آب گرم در جزین استان سمنان

سمنان یکی از استان های بزرگ کشور است که مرکز آن شهری با همین نام است. این استان مساحتی بالغ بر ۹۷۴۹۱ کیلومتر مربع دارد. استان سمنان هفتمین استان پهناور کشور محسوب می شود.

مردم شهرهای سنگسر و ایوانکی در استان سمنان فارسی زبان نبوده و به زبان های سنگسری و تاتی صحبت می کنند. باقی مردم استان سمنان فارسی زبان هستند. اغلب مساحت این استان را بیابان ها تشکیل داده اند.

دامداری در استان سمنان از رونق خوبی برخوردار است و این امر سمنان را به یکی از قطب های دامداری و دامپروری کشور مبدل ساخته است.
قالی بافی، نمد مالی، سفال سازی و گلیم بافی از جمله صنایع دستی استان سمنان به شمار می رود. استان سمنان همچنین یکی از استان های غنی کشور به شمار می رود که معادن زیادی را در خود جای داده است. معادل فعال این استان شامل زغال سنگ، گچ، مس، کرومیت، نمک، سولفات سدیم، خاک های صنعتی و … است.

معرفی شهر درجزین

چشمه آب گرم در جزین استان سمنان

درجزین یکی از شهرهای شهرستان مهدی‌شهر در استان سمنان است. این شهر در فاصله ۵ کیلومتری شمال سمنان و ۱۰ کیلومتری جنوب مهدیشهر قرار دارد.

درجزین به خاطر عبور آب چشمه گل رودبار از آن و داشتن چند قنات نسبتاً پرآب از آبادانی خوبی برخوردار است و زمینه‌های توسعه کمی و کیفی را دارا است.

محله‌های بزرگ در درجزین که از به هم پیوستن آن‌ها درجزین به وجود آمده‌است، شامل دِه مرکزی درجزین، قاضی‌آباد، اسلام‌آباد، شاه‌بند، پشته و چهل‌تن است. برخی از میوه‌جات آن مانند زردآلو و انار مشهور است. بیشتر اهالی دارای مذهب شیعه دوازده‌امامی هستند.

از جاذبه های زیبای درجزین می توان به چشمه آبگرم آن اشاره کرد. این چشمه آبگرم همانند آبگرم سرعین، لاهیجان و … شهرت زیادی ندارد، ولی همانند دیگر چشمه های دارای خاصیت درمانی است. جاذبه ها با معرفی آبگرم درجزین مسافت را برای افراد مسن و بیمار سمنانی که نیاز به آبدرمانی طبیعی دارند کوتاه کرده است .

چشمه آب گرم درجزین

چشمه آب گرم در جزین استان سمناندر جنوب غربی شهر درجزین و در ۲۱ کیلومتری شمال غرب سمنان، چشمه آب گرمی وجود دارد که به دلیل خواص درمانی آب خود در کشور معروف است.

آب گوگردی چشمه آب گرم درجزین در استخرهایی با عمق کم ریخته می شود. هر ساله افراد زیادی برای آب تنی در این چشمه به استان سمنان سفر می کنند.
به گفته محققان، آب چشمه درجزین به درمان بیماری های رماتیسمی و بیماری های پوستی کمک می کند. از این رو در اوایل بهار تا اوایل پاییز، این چشمه به یکی از شلوغ ترین مراکز شهر درجزین مبدل می شود.
در ارتفاعات شمالی این منطقه، فعالیت های محسوس آتشفشانی مشاهده می گردد. بر اساس یافته های زمین شناسی، این منطقه در گذشته در کف دریا قرار داشته است. دره ای که چشمه آب گرم درجزین در آن قرار دارد، دارای پوشش گیاهی نامناسبی است.

چشمه آب گرم در جزین استان سمنان

اما می توان در ارتفاعات شمالی این منطقه که دارای آب و هوایی سرد و معتدل است، گیاهانی نظیر زرشک، گون و نی را مشاهده کرد.

آب چشمه درجزین از ساختمان درونی زمین به سطح بیرونی راه می یابد. در این منطقه ۵ چشمه وجود دارد که نام برخی از آنها عبارتند از: گرآب، قولنج آب و مرادآب. آب چشمه درجزین بیماری های پوستی نظیر کورک، سودا، پسیورازیس و زرده زخم را بهبود می بخشد.

همچنین آب معدنی این چشمه تاثیر زیادی در درمان بیماری های رحم، غدد، کبد و تورم و التهابات مفاصل دارد.
وجود مقدار زیادی آهن در این آب سبب شده تا افراد زیادی با نوشیدن آن، کم خونی خود را درمان نمایند.

مسیر دسترسی به چشمه آب گرم درجزین برای اتومبیل های شاسی بلند مناسب است. اما سایر خودروهای سواری نیز قابلیت پیمودن این مسیر را دارند.
برای رسیدن به چشمه آب گرم درجزین می توان از سه راهی مومن آباد به جاده خاکی منتهی به چشمه دسترسی یافت. طول این جاده خاکی حدود ۲۹ کیلومتر می باشد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید