معرفی خیابان امام رضا مشهد و ویژگی های بارز آن

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

هر شهر به اقتضای وسعت و شهرتی که دارد، شامل خیابان های زیادی است. با افزایش مساحت یک شهر، تعداد خیابان های آن نیز افزایش خواهد یافت. ورود افراد غیر بومی و گردشگران خارجی می تواند ظاهر کوچه و خیابان های یک شهر را تغییر دهد.

معرفی خیابان امام رضا مشهد و ویژگی های بارز آن

مشهد یکی شهرهای زیارتی و سیاحتی کشور به شمار می رود که هر ساله میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی به آن سفر می کنند.

قدمت خیابان امام رضا مشهد بسیار زیاد است. با مطالعه ادامه این مطلب می توانید به راحتی به سوال خیابان امام رضا مشهد کجاست؟ پاسخ دهید.

معرفی شهر مشهد

معرفی خیابان امام رضا مشهد و ویژگی های بارز آنمشهد به پایتخت معنوی جهان اسلام شهرت دارد. این کلان شهر در شمال شرقی کشور و در استان خراسان رضوی قرار دارد. مساحت مشهد مقدس حدود ۳۵۱ کیلومتر مربع است که پس از تهران دومین شهر بزرگ ایران به شمار می رود.
همچنین این شهر با ۳۰۰۱۱۹۰ نفر جمعیت، دومین شهر پر جمعیت کشور نیز محسوب می گردد. وجود حرم مطهر رضوی و جاهای دیدنی مشهد سبب استقبال بیش از پیش مسافران برای بازدید از این شهر گشته است. طبق آخرین آمار هر ساله حدود ۲۷ میلیون نفر به این شهر سفر می کنند.

معرفی خیابان امام رضا مشهد و ویژگی های بارز آناز آنجا که حرم مطهر امام رضا (ع) در مرکز شهر قرار گرفته است، چهار خیابان اصلی به این مکان مقدس منتهی می شوند. خیابان شیرازی به قسمت غربی و خیابان نواب صفوی به قسمت شرقی حرم مطهر متصل می گردد. همچنین خیابان طبرسی در شمال و خیابان امام رضا در جنوب آستان قدس رضوی قرار دارند.

آشنایی با خیابان امام رضا

معرفی خیابان امام رضا مشهد و ویژگی های بارز آنبا ورود به خیابان امام رضا و دیدن ملجا نورانی امام هشتم (ع)، دلتان را پیشتر روانه حرم می کنید. این خیابان به ظاهر قدیمی مشهد در گذشته خیابان تهران نام داشته است. دلیل این نام گذاری دسترسی از طریق آن به مسیر تهران به مشهد بوده است.

اغلب متخصصین حوزه شهری معتقدند که با آغاز حکومت رضا خان، بافت قدیمی شهر مشهد دچار تغییرات زیادی شد و سازه های پیشرفته ای در شهر ایجاد گردید.

در این دوره بود که نخستین بار خیابان های طبرسی، امام رضا و بهار در سطح شهر مشهد ایجاد شد.
همچنین رضا خان در سال ۱۳۱۳۳ ه.ش بیمارستان امام رضا (ع) را در مشهد تاسیس نمود. دو سال بعد یعنی در سال ۱۳۱۵ ه.ش، نخستین کارخانه برق در خیابان طبرسی افتتاح شد و زمینه ورود ماشین های مختلف حمل و نقل به این شهر ایجاد شد.

معرفی خیابان امام رضا مشهد و ویژگی های بارز آن

خیابان امام رضا در حقیقت امروزه متصل کننده میدان بیت المقدس به پایانه مسافربری در جنوب مشهد است. در سال ۱۳۵۴ ه.ش با شروع عملیات توسعه حرم مطهر امام رضا (ع)، خیابان امام رضا نیز وسعت یافت.

افزایش ۱۵ متری عرض این خیابان سبب شده تا معمارانی که ساخت بناهای این خیابان را بر عهده دارند، ملزم به رعایت قوانین خاصی شوند که تا آن روز کمتر به آن توجه می شد.

از این رو بناهای خیابان امام رضا از آن دوره به وسیله آجر سفال و کاشی های لاجوردی ساخته می شدند و اغلب دارای چند پله بودند. اکنون این خیابان زیباترین مسیر منتهی به بارگاه امام هشتم (ع) محسوب می گردد.

ویژگی های بارز خیابان امام رضا (ع)

معرفی خیابان امام رضا مشهد و ویژگی های بارز آنیکی از زیبایی های خیابان امام رضا این است که دو مناره ای که از این خیابان در دو سوی گنبد دیده می شود در واقع در دو طرف مرقد مطهر قرار ندارند، یعنی یکی از مناره ها در کنار گنبد و دیگری در آن سوی صحن عتیق است.
اما جا نمایی و ساخت این خیابان آن چنان دقیق و بی عیب بوده که هر فرد با نگاه به گنبد حرم مطهر از این خیابان، آن را در میان دو مناره می بیند. این شاهکار معماری در تمام سازه های منتهی به حرم بی نظیر است.

اما ویژگی مهم دیگر این خیابان زیبا، شیب بسیار زیاد آن است. از آنجا که این خیابان از دامنه کوه های جنوب شهر مشهد شروع شده و تا حرم مطهر رضوی ادامه می یابد و شیب شهر به سمت حرم است، خیابان امام رضا نیز دارای شیبی نسبتا زیاد است که در گذشته سبب سیلاب را به سمت حرم جاری می ساخته است.
اما امروزه معماران در صدد رفع این مشکل بر آمده و تدبیراتی را اندیشیده اند. بر اساس معماری جدید، از این سیب در مسیر فلکه آب به سمت حرم کاسته شده است. همچنین صحن موزه و فلکه حضرت را در حدود ۱۲۰ سانتی متر بالاتر از رواق ها ساخته اند. این امر سبب شده تا سد مستحکمی در برابر سیلاب های شدید ایجاد شود.

معرفی خیابان امام رضا مشهد و ویژگی های بارز آن

در سال ۱۳۲۹ ه.ش یکی از شدیدترین سیلاب ها در شهر مشهد ایجاد شد که به سوی حرم مطهر رضوی جریان یافته بود. اما به دلیل وجود این اختلاف سطح، از شدت سیلاب در فلکه آب کاسته شده و تنها بخشی از ورودی رواق امام خمینی دچار آب گرفتگی شد.

امروزه خیابان امام رضا به یکی از مهم ترین خیابان های مشهد مقدس تبدیل گشته است. اغلب عزاداری ها و تجمعات مردمی در این خیابان صورت می گیرد. همچنین هتل های زیادی در خیابان امام رضا ساخته شده اند و از این رو این خیابان به یکی از توریستی ترین خیابان های مشهد مبدل شده است.
وجود مغازه های بسیار زیاد در این خیابان، به آن جنبه اقتصادی نیز بخشیده است. اغلب مغازه های موجود در خیابان امام رضا، سوغاتی های معروف مشهد نظیر مهر و سجاده، زعفران، انواع تسبیح و ادویه جات را به مشتریان و زائران عرضه می کنند.

حمل و نقل در خیابان امام رضا(ع)

معرفی خیابان امام رضا مشهد و ویژگی های بارز آناز آنجا که خیابان امام رضا یکی از نزدیک ترین مسیرهای منتهی به حرم است، خطوط مختص به رفت و آمد اتوبوس های بی.آر.تی در آن وجود دارد که می توان از طریق آن بدون توجه به ترافیک، به حرم مطهر رسید.
در ابتدای خیابان امام رضا (فلکه ضد) نیز ایستگاه تاکسی های مسافر بری وجود دارد. این تاکسی ها می توانند شما را بدون دغدغه و توجه به طرح ترافیکی زوج و فرد، به حرم مطهر برسانند.

اما استفاده از اتومبیل شخصی نیز در این خیابان امکان پذیر است با این تفاوت که باید به تطابق پلاک خودرو و طرح ترافیکی توجه نمایید.

و در آخر می توان گفت که هر مسیری که به فلکه آب، فلکه برق و فلکه ضد برسد در حقیقت مسیری برای رسیدن به خیابان امام رضا محسوب می گردد. بنابراین می توان از خیابان های اندرزگو، عنصری شمالی و جنوبی، ملک الشعرای بهار و … به خیابان امام رضا (ع) رسید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید