روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

به دل کوهستان‌های چالوس می‌رویم؛ روستایی زیبا به نام «الیت» در میان کوهستان‌های بخش مرزن‌آباد‌. الیت، روستایی است از توابع بخش کلاردشت شهرستان چالوس در استان مازندران ایران.

روستای الیت کجاست؟

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوسروستای توریستی الیت از توابع بخش مرزن آباد چالوس به شمار می آید. الیت دارای ارتفاع حدود 2000 متر از سطح دریا می باشد. و حدود 42 کیلومتر از مرکز بخش و حدود 67 کیلومتر از مرکز شهرستان فاصله دارد.

مناسب ترین مسیر دسترسی به این روستا از جاده اصلی تهران و طی 42 کیلومتر است. پس از گذر از رستوران همسفر، در جهت راست جاده ای فرعی وجود دارد که تابلوی آن مسیری کوهستانی را نشان می دهد.

( اگر از مسیر تهران به چالوس در حال حرکت هستید، از خروجی کرج، ابتدای جاده چالوس تا تقاطع ذکر شده حدود 112 کیلومتر فاصله وجود دارد. ). طول مسیر از ابتدای این جاده ی فرعی تا مرکز روستا حدود 20 کیلومتر می باشد.

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

پس از عبور از پلی به نام واسپول و شیبی تند به تقاطعی برخورد می نمایید. در جهت چپ جاده، راهی فرعی قرار دارد که به روستاهای پلاکو، چار باغ، انگوران و …. منتهی می گردد. در جهت راست جاده نیز روستایی کوچک با نام دزماکوتی که دارای چشم اندازی بی نظیر است، قرار دارد.
با عبور از روستای دزماکوتی، جاده منتهی به منطقه ی جنگلی زیبایی می شود. در این لحظه می توان جنگلی زیبا را با چشم اندازی بی نظیر مشاهده نمود، که صحنه ای رویایی را در اذهان تداعی می نماید.

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

این جنگلها در طی مسیر تا خود روستای الیت ادامه دارند. پس از طی مسافتی حدود 17 کیلومتر به ولیر دره رسیده، که اینجا دقیقا ابتدای حوزه ی مسکونی روستای الیت به شمار می آید.

معرفی جاذبه های روستای الیت چالوس( روستای الیت مازندران)

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

روستای الیت، روستایی با صفا و تاریخی است که مردمانی خونگرم و مهمان نواز دارد. این روستا در دشتی هموار و میانِ دو کوه که در ضلع جنوبی ارتفاعات علم کوه واقع شده اند، قرار گرفته است.

آثار تاریخی این روستا و سنگ نوشته های اطراف امامزاده های آن، نشان از تاریخ و پیشینه طولانی الیت دارد. رودخانه ی بسیار زیبای الیت در جنوب و مراتع چشمگیر آن در جهت های شمال و غرب واقع شده اند.

این روستا دارای دو شیب ملایم و تندِ مشرف به دریا و نیز کوهپایه ای منتهی به جنگل می باشد. درختانی نظیر ون، بید، گردو، سیب و زرد آلو در طبیعت ِ این روستا و در شیب ملایم آن به چشم می خورند.

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

همچنین در روستای الیت زمینهای گندم کاری نیز موجود است. باغات سیب حدود دو هکتار زمینهای روستا را به خود اختصاص داده اند.

در این روستا گل و گیاه زینتی فراوان و نیز گیاهان دارویی به صورت طبیعی رشد می نمایند. کشت سیفی جات نیز در روستای الیت معمول بوده و حدود دو هکتار از زمینهای روستا به این نوع کشت اختصاص دارد.

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

روستای الیت دارای فرآورده های دامی نظیرِ شیر، ماست، دوغ، سرشیر و … می باشد. سیر بیج و شیر تره از غذا های سنتی این روستا به شمار می آیند. آبشار زیبای الیت، رودخانه، جنگل، بوستان روستایی، غار، کوه،دریا و چشمه های آب گرم و آب معدنی از جاذبه های این روستا به شمار می آیند، که نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب نموده اند.

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

حصیر بافی، نمد مالی، پارچه بافی و …. صنایع دستی روستای الیت محسوب می شوند. این روستا در تمامی فصول سال برای گردشگری مناسب بوده و مناظر آن در تمامی فصول جذابیت خاص خود را دارد.

اما از آنجایی که این روستا دارای شرایط محیطی سرد و کوهستانی است، در فصول سرد سال وسایل مورد نیاز در طی سفر را با خود به همراه داشته باشید.

مزارع یکپارچه و خانه های متراکم روستایی قدیمی و نیز خانه های ویلایی جدید، چشم انداز زیبایی به این روستا بخشیده است.

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

محله قدیمی روستای الیت دارای خانه هایی با معماری سنتی و بسیار زیباست، که از مصالحی نظیر سنگ و گل ساخته شده اند.

این خانه ها دارای سقف هایی با پوشش تیرهای چوبی هستند. و به جهت ظاهر زیبا و بکرشان بسیار مورد توجه گردشگران بوده اند.

سقف خانه های قدیمی روستای الیت به جهت شرایط اقلیمی، شیروانی بوده و با مصالحی چوبی و لَت پوشانده شده اند و جذابیت خاصی به این بناها بخشیده اند.

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

بقایای استقرارهای برجای مانده نظیر قلعه و ساختار های مسکونی نشانگر لایه های متعدد تمدنی در روستای الیت می باشند. بررسی ها و مطالعات باستان شناسی سطحی در این منطقه، آثار تمدنی دوران های پیش از تاریخی (نوسنگی) و اشکانیان را تایید نموده است.

به جزء طبیعت بسیار زیبا و سحر انگیز الیت می توان به جاذبه های گردشگری دیگری نظیر گسل تنگا تنگه، تنور دیو، چشمه اسبه اُ، زیارتگاه های حضرت احمد رضا و حضرت زینب رضا، درختان تنومند ون و کهنسال،غار گرس جار اشاره نمود، که همواره مورد توجه گردشگران بوده اند.

روستای الیت جاذبه ای زیبا و دیدنی در مرزن آباد چالوس

همچنین روستا دارای چشمه های متعددی نظیر قلقل چشمه، سیا چشمان، سوزناک چشمه، اسپرو چشمه، چتی چشمه، لان چشمه، مالا کیله و …. می باشد. این چشمه ها زیبایی الیت را مضاعف نموده اند و به آن صفای چشمگیری بخشیده اند.

ییلاق الیت به جهت ویژگی های خاص و منحصر به فردش، همواره مورد توجه گردشگران و دوستداران طبیعت بوده است. هر ساله بسیاری از افراد به صورت جمعی و گروهی و نیز انفرادی به آنجا سفر کرده و از موهبت های آن بهره مند می شوند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید