روستای ایستا در طالقان و عقاید متفاوت اهالی روستا که شنیدنی است

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

در دنیای امروزی كه تقریبا تمام زندگی ها با تكنولوژی گره خورده است، كمتر می شنویم كه كسی همانند قرن ها پیش زندگی كند. ولی با این حال گاهی در گوشه ای از جهان نمونه هایی از عجایب را می بینیم و می شنویم.

در كشور “ایران” و در نزدیكی پایتخت كه دنیایی از تكنولوژی و مدرنیته گرایی را می توان در آن تجربه كرد، روستایی وجود دارد كه بی شك می توان گفت كه در قرن ها پیش توقف كرده است.

زندگی به سبك قدیم، بدون نیاز به تكنولوژی و امكانات از عجایب این روستا می باشد. سفر و گردش یكی از كارهایی است كه علاوه بر سپری كردن لحظات خوش، می تواند انسان را با عجایبی كه شاید در نزدیكی آن اتفاق می افتد آشنا كند.

روستای ایستا در طالقان و عقاید متفاوت اهالی روستا که شنیدنی است

شهرستان “طالقان” كه از توابع استان “البرز” و نزدیك به شهر “تهران” می باشد، یكی از عجیب ترین روستاهای جهان را در دل خود جای داده است. روستایی به نام “ایستا” كه سال هاست مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. مردمی عجیب كه هنوز به طور كامل آن ها را نمی توان شناخت.

برای رسیدن به این روستای زیبا باید به شهرستان طالقان واقع در استان البرز سفر کنید. شهرستان طالقان در ۱۲۰ کیلومتری شمالی غربی شهرتهران قرار دارد.

فاصله طالقان تا تهران با ماشین شخصی کمتر از ۲ ساعت است اما اگر شما بخواهید این مقصد زیبا را با اتوبوس های پایانه مسافربری طی کنید تا حداقل ۳ ساعت طول مسیر خواهید داشت.

خصوصیات عجیب روستای ایستا در طالقان

روستای ایستا در طالقان و عقاید متفاوت اهالی روستا که شنیدنی است

زمانی که شما وارد این روستا می شوید هیچ نشانی از عبور و مرور خودروها را در آن مشاهده نخواهید کرد و مردم روستای ایستا در طالقان آنچنان بر روی رعایت آداب و رسوم گذشته ی خود پا فشاری می کنند و که ممکن برای بازدیدکنندگان این امر خیلی عجیب به شمار بیاید اما این در حالی است که برای افراد روستا این موضوع کاملا عادی محسوب می شود.

اهالی این روستا نه تنها شب ها پای تلویزیون نمی نشینند بلکه شب زنده داری هم نمی کنند. این افراد عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و… برای آنان مفهومی ندارد. با شرط اینکه زنی به روستای آنها وارد نشود، افرادی مهمان ‌نواز نیز هستند؛ به عبارت دیگری می توان گفت که ورود زنان به روستای ایستا در طالقان ممنوع است.

روستای ایستا در طالقان و عقاید متفاوت اهالی روستا که شنیدنی است

از دیگر ویژگی های عجیبی که درمورد اهالی این روستا می توان به آن اشاره کرد این است که اهالی آن شناسنامه ندارند و به طور خود خواسته جزئی از آمار جمعیت ایران محسوب نمی شوند و هیچ ‌گونه خدمات دولتی دریافت نمی ‌کنند.

آنها بدون آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین‌آلات، وسایل‌ارتباطی و… زندگی خود را می‌ گذرانند. مردم این روستا بر طبق نظر مجتهد خود عمل می ‌کنند زیرا او تا پایان عمرش بر عدم مجوز استفاده از ابزار تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا می‌ داد.

همانطور که گفتیم مردم روستای ایستا در طالقان خودشان را اهل توقف می نامند و در هیچ کدام از فعالیت های سیاسی و اجتماعی شرکت نمی کنند.

روستای ایستا در طالقان و عقاید متفاوت اهالی روستا که شنیدنی است

آن ها حتی باورهای خودشان را هم تبلیغ نمی کنند و محبوب ترین حکومت در دوران غیبت کبری را حکومت قاجاریه می دانند و همین خود دلیلی است که سبک زندگی آن ها مانند حکومت قاجاریه باشد؛ در این خصوص حتی برخی از آنها تلاش می‌کنند نسب خود را به قاجاریه برسانند.

یکی دیگر از اعتقادات آنها در خصوص نقطه عطف رواج بی‌دینی است. این فرقه، سقیفه بنی‌ ساعده، جنبش مشروطه‌ خواهی ایرانیان و انقلاب کبیر فرانسه را نقطه عطف رواج بی‌دینی و انحراف عقیدتی می‌ پندارند.

اهالی روستای ایستا در طالقان برای خرید مایحتاج خود همانند، پارچه، میخ و مقدار بسیار کمی آهن و شیشه و مانند این‌ها به شهر طالقان می‌ رون، آن ها برای کارهای آهنگری و نجاری خودشان افرادی را پرورش می دهند تا از بیرون کسی برای این کارها وارد روستا نشود.

روستای ایستا در طالقان و عقاید متفاوت اهالی روستا که شنیدنی است

چندان مالکیتی برای اموالشان در میان خود نمی‌بینند و بر سر اموال با کسی نزاع نمی‌کنند و اگر کسی در دارایی آنها تصرف کند با او درگیر نمی ‌شوند و از مال خود چشم ‌پوشی می‌کنند.

در دهکده آنها کسانی را می ‌توان سراغ گرفت که تنها دو یا سه بار به بیرون از محل سکونت خود رفته ‌اند. آنها افراد غیر از خود را اهل بیرون می‌نامند.

برخی از اعتقادات فرقه روستای عجیب طالقان

روستای ایستا در طالقان و عقاید متفاوت اهالی روستا که شنیدنی است

اهالی این روستا به زیارت امامان شیعه نمی روند چرا خودشان را مجاز به استفاده از وسایل نقلیه نمی دانند. در روستا حتی اوقات شرعی و آغاز و پایان ماه ها متناسب با آن چیزی است که خودشان صلاح می دانند.

اهالی روستای ایستا در طالقان به رؤیای صادقه معتقدند و در تأیید روش زندگی خود به خواب‌های معنوی استناد می‌کنند اهل توقف به شدت منتظر واقعه ظهور مهدی (عج) هستند. ایمان در نگاه آنان از جنس تعبد است از همین منظر عقل را وظیفه ‌ساز نمی‌ دانند و وجود آن را فقط برای وظیفه شناسی ضروری می‌پندارند.

سبک تحصیل در روستای ایستا در طالقان

روستای ایستا در طالقان و عقاید متفاوت اهالی روستا که شنیدنی است

در آخر هم باید بگوییم که برای تردد در بین کوچه ها و خیابان هایی که در این روستا وجود دارد شما می بایست که از اسب و قاطر استفاده کنید. دیده شده است که چندین بار در تردد و انجام امور کشاورزی از اتومیل با بولدوزر، لودر و تراکتور استفاده کرده‌ اند.

کودکان این روستا برای تحصیل به شهرستان طالقان نمی روند بلکه همانند دوره های گذشته به سبک سنتی و مکتب خانه ای با فراگیری درس هایی همانند و اجابت و محرمات فقهی، خوشنویسی و اصول عقاید نیز با سواد می شوند.

به طور کلی در این روستا ۱۸ تا ۲۰ جلد کتاب وجود دارد که رساله عملیه میرزا صادق مجتهد تبریزی و کتاب خطی سید حسین نجفی طباطبایی از آن جمله است.

هیچ کس تاکنون زنان و دختران آنان را ندیده است فرزندانشان پس از رسیدن به سن تکلیف متضاد هستند که با آنان زندگی کنند یا به شهر تبریز بازگردند.

طبیعت زیبای روستای ایستا در طالقان 

روستای ایستا در طالقان و عقاید متفاوت اهالی روستا که شنیدنی است

بیشتر افرادی که به طالقان سفر می کنند دوست دارند تا کمی از طبیعت زیبای این شهرستان دوست داشتنی دیدن کنند. به همین خاطر این روستا هم به عنوان یکی از جذابیت های طبیعی در طالقان بین مردم مشهور است.

شما می توانید با سفر و گشت و گذار در این منطقه از طبیعت زیبای روستا لذت ببرید و یک آخر هفته خوش را بگذرانید. همچنین پیشنهاد می کنم برای دیدن زیباترین مناطق طبیعی در این منطقه، حتما از دریاچه سد طالقان نیز در طول سفر دیدن کنید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید