معرفی روستای گت کلا و جنگل های اطراف آن

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

زمانی که نام طبیعت به گوش می رسد تمام ذهن ها به سمت کوه و جنگل و دریا می رود. هر یک از این سه مورد نمادهایی شناخته شده از واژه ی طبیعت اند.

انسان با قرار گرفتن در طبیعت تمام آنچه را که ممکن است در زندگی آزارش دهد برای چند ساعتی هم که شده به دست فراموشی می سپارد و خود را از فکر هر گونه مشکل و ناراحتی رها می سازد.

معرفی روستای گت کلا و جنگل های اطراف آن

یکی از بهترین نمادهای طبیعت جنگل است که حس و حال عجیبی دارد. گاهی وهم در دل می اندازد و گاهی حس سرحالی را به انسان منتقل می کند. شمال ایران محل تجمع زیباترین جنگل های کشور است.

یکی از زیباترین این جنگل ها، جنگل های اطراف روستای گت کلا با نام چاخانی واقع در شهرستان آمل است که در ادامه راجع به آن بیشتر صحبت می کنیم.

شهرستان آمل

معرفی روستای گت کلا و جنگل های اطراف آن

آمل یکی از شهرهای تاریخی ایران است که در استان مازندران در شمال ایران واقع شده است. آمل از لحاظ قدمت و پیشینه یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران به شمار می رود، شهری که قدمت آن به دوران قبل از اسلام بر می گردد.

آمل زمانی پایتخت رسمی اشکانیان بوده و همچنین مورد علاقه ی شاهان صفویه قرار داشته است. به طوری که لقب پایتخت دنیای مسکون را نصیب خود کرده است.

این شهر شمالی دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است. جاذبه هایی که هر ساله عده ی زیادی از افراد را به سمت خود می کشاند.  لازم به ذکر است یکی از جاهای بسیار زیبا و دیدنی آمل روستای ییلاقی گَت کُلا و جنگل های زیبای اطراف آن است.

روستای گت کلا

معرفی روستای گت کلا و جنگل های اطراف آنروستای گت کلا در 50 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل، در منطقه ی میان بند در ارتفاع 1530 متری از سطح دریا واقع شده است.

این روستا از نظر آب و هوا و چشم انداز از سایر روستاهای منطقه بهتر است و مناظری را پیش روی بازدیدکنندگان و گردشگران قرار می دهد که نظیر آن را در جاهای دیگر از مازندران یا حتی ایران نمی توانند ببینند.

طبق آنچه از گذشتگان دهان به دهان گشته تا به امروزی ها رسیده روستای گت کلا یکی از قدیمی ترین، بزرگترین و پیشرفته ترین روستاهای منطقه بوده است.

وجود سنگ فرش، در سمت غرب مسیر راه ششمیر و بازارنک (به معنی بازار کوچک) در سمت شرق، نشان دهنده ی صحت این گفته می باشد.

پس گت کلا قدمتی چند هراز ساله دارد. قدمت زیاد ویژگی مهمی است که خود به تنهایی این روستا را به یک جاذبه ی تاریخی تبدیل می کند.

معرفی روستای گت کلا و جنگل های اطراف آن

واژه ی گت کلا از دو جزء گت (بزرگ) + کلا (آبادی) تشکیل می شود. پس گت کلا به معنای آبادی بزرگ است. در سال های بسیار دور راه طولانی روستا تا شهر و ارتفاع زیاد آن تا سطح دریا زندگی را برای اهالی مشکل کرده و این امر موجب گشت مهاجرت از روستا به سمت شهرها شروع شده و رفته رفته تعداد ساکنین گت کلا کاهش یابد.

 حدودا از دهه ی 1360 به دلیل احداث جاده و راه اندازی دیگر امکانات رفاهی، سکونت در روستای گت کلا رونق گرفت به طوری که در حال حاضر حدود 100 واحد مسکونی و 700 نفر جمعیت بومی و غیر بومی در این روستا ساکن اند.

افرادی که در روستا زندگی می کنند بیشتر از طایفه های باقی پور، بابازاده، سیف علیزاده، صفرنیا، صفرزاده، الله قلی نسب، کاظمی پور، گل زاده، علی نسب، شعبانی و روان بد هستند.

معرفی روستای گت کلا و جنگل های اطراف آن

روستای گت کلا دارای مساحت تقریبی صد و شصت و چهار هزار متر مربع می باشد. این روستا از شمال به اراضی ملی چاتمه سر و چمن سر و ماورای آن یال گَسکین، از جنوب به اراضی ملی دستکَن و چمن سر و کمی دورتر روستای سنگچال، از شرق به اراضی ملی بازارنک و از غرب به اراضی ملی چمن سر محدود می شود.

معرفی روستای گت کلا و جنگل های اطراف آن

اهالی روستای گت کلا، عموما افرادی خونگرم، مهمان نواز، خوش برخورد و بلند قامت هستند و حدود 95% جمعیت زیر 50 سال این روستا با سواد می باشند.

روستای گت کلا دارای امکانات رفاهی از قبیل آب شرب، جاده ی آسفالته، برق، تلفن ثابت، دو مسجد (که مسجد امام علی (ع) ان بزرگترین مسجد دهستان چلاو می باشد)، یک حسینیه و یک ایستگاه تبخیرسنجی است.

جنگل های اطراف روستای گت کلا

معرفی روستای گت کلا و جنگل های اطراف آنروستای ییلاقی گت کلا منطقه ای بسیار زیبا و البته تا حدی ناشناخته است. این منطقه در اطراف خود جنگل هایی دارد که می تواند مناظری فوق العاده زیبا را در مقابل چشمانتان به عرصه ی نمایش بگذارد.

این جنگل ها که تحت عنوان چاخانی از آنها یاد می شود اطراف روستا را احاطه کرده و می تواند بهترین تفرجگاه دنج و بکر برای افرادی که قصد سفر به شمال را دارند به شمار آید.

جنگل هایی که چشم اندازهای منحصر به فردش بهترین گزینه برای ثبت تصاویر هنری و یادگاری است. قطعا گشت و گذار در میان درختان این جنگل ها و مشاهده ی کوه ها و قله های اطراف می تواند جان تازه ای به گردشگران ببخشد و آنها را برای ادامه ی زندگی سرحال تر و شاداب تر گرداند. با ورود به این منطقه حال و هوای خود را عوض کنید و از وجود طبیعت بکر و دست نخورده لذت فراوان ببرید.

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «معرفی روستای گت کلا و جنگل های اطراف آن»

دیدگاه خود را بنویسید