چشمه آبگرم شوط سفری درمانی به آذربایجان غربی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

امروزه گردشگری درمانی یکی از شاخه های رو به رشد صنعت گردشگری در دنیاست. به ویژه در شیوه درمان به روش های طبیعی، مانند بهره گیری از چشمه های آب گرم، رشد فزاینده ای صورت گرفته است.

چشمه های آب گرم به دلیل دارا بودن املاح معدنی، در درمان بسیاری از بیماری های پوستی، گوارشی، اعصاب و روان و حتی بیماری های قلبی مؤثر هستند.

شهرستان شوط

چشمه آبگرم شوط سفری درمانی به آذربایجان غربیشوط یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که مرکز آن شهر شوط می باشد. این شهر در منطقه آزاد تجاری ماکو قرار گرفته است. شهرهای ماکو، پلدشت، چالدران و چایپاره دور تا دور آن را احاطه کرده اند.
شوط از کلمه ارمنی آشوت آمده و به مرور زمان به شوط تبدیل گشته است. مردم این شهر به زبان ترکی آذربایجانی سخن می گویند. زبان کردی کرمانجی نیز زبان رایجی در شوط است.

چشمه آبگرم شوط سفری درمانی به آذربایجان غربیقالی، گلیم، برخی عرقیات مانند عرق بیدمشک، عرق نعنا، بادرنجو و غیره از سوغاتی های این شهر به شمار می روند. محصولات باغی نیز از دیگر سوغات آن هستند.

چشمه آب گرم شوط، اصلی ترین جاذبه گردشگری این شهر است که هر سال گردشگران زیادی را به قصد درمان به سوی خود جذب می کند.

چشمه آب گرم شوط

چشمه آبگرم شوط سفری درمانی به آذربایجان غربی

آبگرم معدنی شوط یا ایستی سو در حاشیه مسکن مهر شهر شوط در شمال استان آذربایجان غربی در شمال غرب کشور ایران قرار گرفته‌است. آبگرم معدنی دارای دو سرچشمه اصلی است که به فاصله تقریبی ۴۰ متری بر روی پشته ای با ارتفاعی متفاوت از هم واقع شده‌اند.

مظهر اصلی چشمه را یک حوضچه طبیعی به شکل نامنظم تشکیل می‌دهد که در اثر رسوب گذاری آب آن حوضچه‌های طبیعی و جالبی را به وجود آورده‌است که روی حوضچه‌ها استخرهایی ساخته شده‌است و آب گازدار به‌طور دائمی جوشان و جریان دارد.

چشمه آبگرم شوط سفری درمانی به آذربایجان غربی

کمی ترش مزگی و بی‌رنگ از ویژگی آب این چشمه است و ترکیبات بیکربنات مخلوط گازدار و آهن دار را در خود دارد.

از خواص درمانی آن بیشتر برای درمان ناراحتی‌های پادرد و نیز به صورت استحمام برای تسکین درد مفاصل استفاده می‌شود، آب گازدار از قسمت غربی حوضچه از زمین بیرون می‌آید و از مجرایی که در جنوب غربی حوضچه قرار دارد خارج می‌شود.

در شمال غربی چشمه اصلی، سه حوضچه دیگر نیز وجود دارد که مجاری خروج آب آن‌ها در سطح تپه نمایان است.

چشمه آبگرم شوط سفری درمانی به آذربایجان غربی

در حال حاضر مجتمع آب‌درمانی آبگرم معدنی شوط در زمینی به مساحت ۳هکتار با زیربنای ۱۸۰۰مترمربع با چهار استخر مجزا و سرپوشیده برای بانوان و آقایان، بوفه، سرویس بهداشتی و فضای سبز، آلاچیق، پارکینگ و محل بازی کودکان، در دسترس گردشگران داخلی و خارجی است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما