آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آن

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

بدون شک ایران را می توان یکی از خوش آب و هواترین کشورهای دنیا دانست که چهارفصل بودنش اصلی ترین دلیل آن است. به هر کجای این کشورکه رو کنید، بسته به منطقه ای که در آن هستید، به مناطق بارانی، معتدل، سرد و یا گرم و خشک برمی خورید.

یکی از زیباترین جلوه های طبیعتی ایران، کویرهای آن است، کویرهایی که یکبار سفر به آنها کافیست تا برای همیشه افسون آن بمانید و رفتن به کویر مصر دقیقا این حس را در فرد بوجود می آورد. مصر جایی است که یکبار بازدید از آن کافیست تا خاطره اش برای همیشه در ذهنتان بماند.

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آن

مصر نام روستایی کویری در استان اصفهان و در ۴۵ کیلومتری شهر جندق است. این روستا در مجموع حدود ۱۲۰ نفر جمعیت دارد و به دلیل منحصر بفرد بودن و داشتن چشم اندازهای نفسگیرش، یکی از جذابترین جادبه های گردشگری ایران محسوب می شود به طوریکه تورهای کویر مصر، از پر فروش ترین تورهای کویرنوردی در سراسر ایران هستند.

هر چقدر که کویر دوست نباشید، نمی توانید کویر مصر را ببینید و عاشق آن نشوید، دلیل این گفته را در ادامه خواهید فهمید.

چرا به اینجا کویر مصر می گویند؟

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آن

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا به این کویر، مصر می گویند. در واقع داستان های مختلفی درباره ی نحوه ی نامگذاری این کویر وجود دارد که معروف ترین آن به داستان فردی به نام یوسف برمی گردد که یکی از اهالی این روستا در دوران گذشته بود.

در آن زمان که روستا با کم آبی مواجه شد، یوسف چاه عمیقی حفر کرد و به آب رسید و از مردم آنجا خواست که به احترام حضرت یوسف و داستان او که در مصر اتفاق افتاد، نام مصر را روی آن بگذارند و مردم هم به احترام او پذیرفتند.

تفریحات كویر مصر

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آناز حیوانات دوست داشتنی كه در این منطقه بسیار به چشم می خورد “شتر” های زیبا و آرام این بیابان می باشد. بسیاری از گردشگران و توریستان می توانند در كویر “مصر” و در نزدیكی روستا در محل های مشخص شده سوار بر این شتر ها شده و در بیابان به گردش و شتر سواری كه از لذت بخش ترین تفریحات این منطقه است بپردازند.

بستگی به مدت زمان استفاده حدود هزینه اجاره شتر از 10000 تومان تا 25000 تومان متغیر می باشد.

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آن

از دیگر تفریحاتی كه بسیاری از گردشگران از آن ها استفاده می كنند موتور های چهار چرخ و رانندگی در دل كویر بی پایان می باشد. حس هیجان و لذت كه در كمتر مكانی تجربه می شود.

در خارج از روستا می توانید در مجموعه تفریحی كه انواع تفریحات كویری را در خود جای داده است استفاده كرده و ساعت ها به تفریح و ورزش بپردازید.

در كنار تفریحات كویری برخی علاقه مندان به اتومبیل های آفرود می توانند تجربه این ورزش پر هیجان را در این كویر زیبا داشته باشند با اجاره خودروهای آفرودی بسیار مجهز در دل كویر و بر روی ماسه های نرم و زیبا می توانند به گشت زدن و اجرای حركات نمایشی كنترل شده بپردازند.

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آن

در كنار این اتومبیل ها چرخ سواری نیز از دیگر سرگرمی هایی می باشد كه بدون شك از بهترین لحظات ثبت شده در خاطرات هر گردشگری خواهد بود. البته دوچرخه برای اجاره در این محل وجود ندارد و باید همراه خود دوچرخه های شخصی خود را به این مكان برد.
سند بوردینگ

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آن از دیگر تفریحاتی می باشد كه شاید با شنیدن نام آن در كویر تعجب كنید. این ورزش و تفریح پر هیجان كه اغلب بر روی یخ و برف و گاهی بر روی موج های دریا انجام می شود، در كویر و بر روی ماسه های یكدست آن انجام می شود.

ورزشی هیجان انگیز كه البته اغلب در خنكای صبح انجام می شود كه ماسه های زیر پا هنوز خنكای شب را در خود نگه داشته است.

جاذبه های اصلی کویر مصر کدام ها هستند؟

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آن

کویر مصر تا اندازه ای زیبا هست که بتوان راحت روزها را در آن گذراند و باز هم تشنه ی زیبایی هایش ماند. تپه های ماسه ای زرد رنگ و رمل ها، دیدنی ترین بخش کویر مصر است.

ایستادن در یک نقطه از آن همانا و تماشای رمل های زردرنگ آن هم تا جایی که چشم کار می کند، همانا. اما فقط دیدن کافی نیست، ماسه های این منطقه به اندازه ای نرم و صاف هستند که باید کفش هایتان را دربیاورید و با پای برهنه راه بروید. لمس شن های روان و گرم در لا به لای انگشتان، یکی از به یاد ماندنی ترین تجربه هایی خواهد بود که تا حالا داشته اید.

شب در كویر مصر

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آنشب های كویر زندگی و دنیایی دیگر را برای شما نمایان می كند. سكوت مطلق در دل سیاهی شب انسان را در دل آسمان محو می كند.

به دلیل تاریكی كامل در این منطقه در شب هنگام، می توان حتی با چشم غیر مسلح و بدون استفاده كردن از حتی یك دوربین ساده، دنیایی از ستارگان را كه تا كنون ندیده اید در كنار همدیگر ببینید.

وصف این زیبایی نه با تعریف قابل تصور است نه با دیدن عكس. در ایامی از سال گردشگران و حتی منجمان به این منطقه آمده و تصاویر زیبایی را از این آسمان بی نظیر ثبت و ضبط می كنند. بسیاری از گردشگران شب ها ساعت ها به آسمان خیره شده و خود را در میان آسمان می بینند.

دریاچه نمك خور

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آندر نزدیكی كویر “مصر” و در منطقه “خور” می توان یكی دیگر از زیبایی های كویر را به چشم دید. یكی از زیبایی هایی كه اغلب گردشگران را به خود جذب می كند.

دریاچه ای از جنس نمك كه از دور با اشكال هندسی زیبا و طبیعی چشم نوازی می كند. دریاچه ای رنگین كه در در برخی فصول سیاه و در برخی فصل ها به ویژه زمستان سفید رنگ است. این دریاچه طبیعی قدیمی و بزرگتریم ذخیره نمك كشور می باشد.

چال سلكنون

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آناگر از روستای “مصر” به سمت شمال حركت كنیم به روستای زیبای “فرحزاد” خواهیم رسید. پس از روستای “فرحزاد” به یكی دیگر از جاذبه های كویری در این منطقه می رسیم.

“چال سلكنون” و “دریاچه سلكنون” از زیباترین مناطق كویری در نزدیكی كویر “مصر” می باشد. “چال سلكنون” به فرو رفتگی هایی كه بر اثر سیل در سال های قبل به وجود آمده اند می گویند.

این فرو رفتگی ها و باتلاق گونه ها به دلیل شكل و رنگ خواص خود در دل كویر درخشانی خاصی را از خود جلوه می كنند.

نیزار مصر

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آناگر از روستای “مصر” به سمت روستا “فرحزاد” حركت كنیم، نیزار بزرگی در دل كویر خود نمایی می كند. نیزاری با نی هایی به ارتفاع 4 متر كه در دل كویر و شن زار ها محصور شده است.

این منطقه زیبا محل چرا و آبشخور حیوانات كویری نیز می باشد. از محل هایی كه می توان ساعت ها در آن به ثبت خاطره به ویژه با گرفتن فیلم و عكس پرداخت.

تخت عباسی

آشنایی با کویر مصر اصفهان و جاذبه های دیدنی آندر كنار كویر “مصر” می توان تپه هایی كه البته از جنس سنگ ریزه و بسیار صاف ولی مرتفع می باشند را به راحتی از دیگر مناطق كویری تشخیص داد.

“تخت عباسی” از این ارتفاعات در منطقه كویری می باشد. به دلیل بادگیر بودن این بلندی ها از زمان های قدیم تا كنون برای جهت یابی در دل كویر از این مناطق استفاده می شده.

اگر می خواهید تمام كویر زیر پای شما باشد و دریاچه ها و نیزار ها و دیگر جاذبه های كویری را در یك نظر ببینید حتما بر روی ارتفاعات “تخت عباسی” رفته و از منظره پیش رو لذت ببرید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید