15 روستای زیبای ایران برای گردش

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

درقانون اصلاحات ارضی در ایران ده چنین تعریف می‌شده‌است: ده یا روستا عبارت از یک مرکز جمعیت و محل سکونت و کار تعدادی خانواده که در اراضی آن ده به کار کشاورزی اشتغال دارند و درآمد بیشتر آنان از طریق کشاورزی حاصل می‌شود.

روستاگردی یکی از انواع سفرهایی است که در بین عموم مردم بیشتر جا افتاده و جذابیت بالایی هم نیز دارد.

15 روستای زیبای ایران برای گردش روستاهای زیادی در ایران وجود دارد که شاید حتی تا به حال نام آن ها را نشنیده باشید اما به اندازه ای زیبا و دیدنی هستند که پیشنهاد می شود حتما در ایام تعطیل دل به جاده بزنید و از آن ها دیدن کنید.

جاذبه ها تصمیم دارد تا با معرفی ۱۵ روستای جذاب و توریستی ایران شما را با اولین سکونتگاه بشر بیشتر آشنا کند.

1- روستای آبشار و آب گرم روستای زیارت

15 روستای زیبای ایران برای گردشروستای آبشار و آب گرم زیارت در استان گلستان واقع‌شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 960 متر و دارای آب‌وهوای معتدل کوهستانی است.

روستای ییلاقی زیارت به دلیل رنگ خانه دیوار خانه‌ها و حیاط آن‌ها از سایر روستاها جداشده است. از جاذبه‌های دیگر روستا، به چشمه آب گرم آن می‌توان اشاره کرد.

شما بعد از گذر از منطقهی زیبای نهارخوران وارد جاده زیبای جنگلی شده و سپس به مقصد زیبای روستای زیارت می رسید.

2- روستای پلکانی اشتبین جلفا

15 روستای زیبای ایران برای گردشروستای اشتبین از توابع شهرستان جلفا در آذربایجان شرقی است. آنچه در این روستا نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند آن است که پشت‌بام هر خانه، حیاط خانه بالایی خود است.

معماری زیبا و پیشینه تاریخی دوران قاجاریه و صفویه این روستا را برای بینندگان خود جذاب کرده است. وقتی به معماری خانه‌ها خیره می‌شوید شاهد سرستون‌های طرح صفویه و درب و پنجره‌های طراحی‌شده شکل منحصربه‌فردی به این روستا بخشیده است. یکی از مشاغل این روستا تولید ابریشم و وجود کارگاه‌های بسیار زیاد برای تولید این ماده باارزش است.

3- روستای چورت

15 روستای زیبای ایران برای گردشاین روستای زیبا که با مناطق جنگلی احاطه‌شده است شهرت خود را مدیون دریاچه‌ای در جوار خود است که در ناحیه‌ای با شیب تند قرارگرفته است. به‌ندرت اتفاق می‌افتد که گردشگری به این روستا سفرکرده باشد و عاشق زیبایی آن نشده باشد.

4- روستای پالنگان

15 روستای زیبای ایران برای گردشاین روستا با قدمتی که در پیش از اسلام دارد متعلق به استان خوزستان شهرستان کامیاران است. این روستای زیبا که خانه‌های آن به‌صورت پلکانی و از سنگ در دامنه کوه ساخته‌شده است بسیار مهیج است.

رقص باستانی مردم این روستا بسیار زیباست. آن‌ها از روز پنجم اسفندماه به رقص و پای‌کوبی جهت فرارسیدن سال نو می‌پردازند.در 800 متری جنوب روستای بالنگان و در دره تنگ کوه و در محلی که پر از چشمه است بقایای متعددی از آتشکده‌ها با قدمت طولانی به چشم می‌خورد.

5- سی سخت

15 روستای زیبای ایران برای گردششهری کوچک و زیبا در دامنه کوه دنا، بلندترین قله کوه رشته‌کوه زاگرس در استان کهگیلویه و به ویر احمد است. شهر سی سخت در زمستان پوشیده از برف است و همین امر موجب شکل گرفتن چشمه‌های متعدد با آب فراوان و زلال‌شده است که آب آشامیدنی و کشاورزی باغات را فراهم آورده است.

سابقه سکونت در شهر سی سخت به قبل از اسلام می‌رسد. زیبایی و سرزندگی شهر سی سخت در بهار و تابستان هر بیننده‌ای را مجذوب خودکرده است.

6- روستای هجیج پاوه

15 روستای زیبای ایران برای گردشاین روستا از پرجاذبه‌ترین روستاهای گردشگری استان کرمانشاه است که در شهر پاوه قرار دارد. خانه‌های روستا به‌صورت پلکانی ایجادشده‌اند که به‌خوبی ویژگی خانه‌های پلکانی در آن‌ها قابل روئیت است و ازنظر بیننده شاید ماسوله دوم کشور ایران محسوب شود. خانه‌های روستای هجیج همگی از سنگ و به‌صورت خشکِ چین بناشده‌اند.

7- روستای کارتا

15 روستای زیبای ایران برای گردشروستای کارتا در جنوب غربی ایران و در 40 کیلومتری شهرستان ایذه از استان خوزستان واقع‌شده است. از ویژگی‌های ممتاز این روستا قرارگرفته بقعه امامزاده سلطان ابراهیم در آن است. این بقعه در دامنه کوهی قرار دارد که پوشش سبز گیاهی منطقه زاگرس جلوه بی‌نظیری برای آن خلق کرده است.

یکی از نکات جالب در این روستا استفاده از قایق‌سواری برای بازدیدکنندگان است تا بتوانند به‌وسیله آن از طریق دریاچه سد عباسپور خود را به این روستا برسانند.

8- روستای ماخونیک معروف به روستای آدم کوتوله ها

15 روستای زیبای ایران برای گردشروستای ماخونیک در استان خراسان جنوبی قرار دارد و به دلیل قد و قامت کوتاه ساکنین آن به لی‌لی پوت های ایران و حتی جهان شهرت دارد. خانه‌های این روستا به‌گونه‌ای ساخته‌شده‌اند که کف خانه‌ها در حدوداً یک متر در زمین فرورفته‌اند.

در هر خانه فضاهای محلی به نام کندیک وجود دارد که محلی برای نگه‌داری گندم و جو است. کرشک نیز که اجاق خانه محسوب می‌شود برای طبخ غذا از آن استفاده می‌شود.

9- روستای اصفهک شهرستان طبس15 روستای زیبای ایران برای گردش

روستایی کویری در استان خراسان جنوبی و شهرستان طبس واقع‌شده است که دارای جاذبه‌های جذاب مناطق کویری است اما بر اساس زلزله سال 57 به‌کلی تخریب‌شده است ولی مردم با تمام تلاش خود خانه‌ها را در کنار بافت قدیمی روستا بنا کردند تا حافظ اصالت آن باشند همین موجب شده تا گردشگران بافت قدیم و جدید اصفهک را باهم مقایسه کنند.

10- روستای داماش

15 روستای زیبای ایران برای گردشاین روستا که نام‌آشناست در استان گیلان قرار دارد. جاذبه طبیعی این روستا گل سوسن است که در بهار و ابتدای تابستان زیبایی خاصی به این روستا می‌بخشد. طبیعت زیبا و هوای خوب در تابستان گردشگران زیادی را به روستا داماش فرامی‌خواند.

11- روستای  سنگی کندوان

15 روستای زیبای ایران برای گردش

یکی دیگر از روستاهای گردشگری ایران که سفر به آن بسیار پیشنهاد می شود، روستای کندوان در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز است.

این روستا به دلیل شکل و نوع خانه هایی که دارد از لحاظ گردشگری و جذب مسافر بسیار پتانسیل بالایی دارد. جالب است بدانید نمونه ای همانند این روستا در ترکیه به نام کاپادوکیه وجود دارد که هم زندگی در آن جریان دارد و هم مسافر به سمت خود جذب می کند.

12- روستای صخره ای میمند

15 روستای زیبای ایران برای گردش

از دیگر روستاهای گردشگری ایران که حیف است ایرانی باشیم و از آن دیدن نکنیم، روستای میمند است. این روستای صخره ای در نزدیکی های شهر کرمان قرار دارد و یکی از قدیمی ترین سکونت گاه ها در جهان محسوب می شود.

از لحاظ تاریخی این روستا دارای تاریخچه ای به اندازه ۱۲ هزار می باشد و آثار باستانی بسیار را در خود جای داده است.

جاذبه های این روستای تاریخی : حمام ، آتشکده ، مسجد تاریخی و حسینیه آن هست.

13- روستای توریستی ماسوله

15 روستای زیبای ایران برای گردش

یکی از بهترین روستاهای گردشگری ایران که طرفداران بسیاری دارد و شاید کمتر کسی باشد که به سمت آن نرفته باشد، روستای ماسوله در فومن است.

این منطقه از لحاظ معماری در لیست روستاهای پلکانی ایران قرار می گیرد و فضای رمانتیک و خاصی را برای بازدیدکنندگان خود فراهم می آورد.

محله های ماسوله: ریحانه بر، خانه بر، مسجدبر، کشه سر و اسد محله است.

14-روستای مازیچال

15 روستای زیبای ایران برای گردش

دهکده ی دیگری که از جذابیت بالایی برخوردار است روستای مازیچال است. مازیچال در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا واقع است و در لیست روستاهای گردشگری ایران قرار دارد.

اینجا یکی از معدود مکان هایی در دنیا هست که ابر ها زیر پای شما می رقصند و شما می توانید یک تکه ابر را در دستان خود داشته باشید .

15-روستای سرولات در چابکسر

15 روستای زیبای ایران برای گردش

روستای سرولات در ۲۲ کیلومتری رامسر و در نزدیکترین فاصله به شهر چابکسر واقع است. این روستا در ۳ کیلومتری جنوب چابکسر در کنار رودخانه ی آچیرود قرار دارد، زمانی که به این روستا می رسید دامنه های کوه های البرز را می توانید به راحتی مشاهده کنید و از میان جنگل ها و رودها عبور کنید و نهایت لذت و آرامش را ببرید.

علاوه بر آرامشی که در روستای سرولات در رامسر برقرار است، مهمان نوازی مردم آن هم زبان زد است و شما هرگز احساس غریبی نخواهید کرد. نزدیکی کوه، جنگل، دریا و رودخانه در این روستای زیبا به یکدیگر، جذابیت های سفر به سرولات را چند برابر می کند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید