آسیاب سه تایی در شیراز را بیشتر بشناسیم !

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

در شهر شیراز برخی محله ها نسبت به چند سال گذشته بسیار تغییر کرده و حتی نامشان هم عوض شده است. یکی از این مناطق ، محله ” آسیاب سه تایی ” می باشد که به فلکه علم ( میدان دانشجو ) تغییر نام داده است .

دیوارهای خشتی و بلند خیابان اطراف آسیاب سه قلو به همراه جاده ی خاکی و سربالایی آن و تپه های سرسبز و جوی آب، همگی موجب می شد که این مکان به یکی از تفریح گاه های مردم آن زمان تبدیل شود.

آسیاب سه تایی در شیراز را بیشتر بشناسیم !

در دوره های مختلف تاریخی بنا به مصلحت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، نام این مکان مهم در شهر شیراز تغییر می کرده است.

در حال حاضر به این محل که تبدیل به میدانی شلوغ شده (عَلَم) یا میدان دانشجو می گویند. تاریخ این نامگذاری به حدود سال 1342 می رسد. یعنی زمانی که اسدالله علم به ریاست دانشگاه شیراز می رسد.

بعد از این انتصاب، شهرداری شیراز به ساخت خیابانی در شان و منزلت دانشگاه و ریاست آن می پردازد. بنابراین خیابان و بلوارهای اطراف آسیاب سه تایی را بسط و گسترش داده و ساختمان ها را بازسازی می کنند.

آسیاب سه تایی در شیراز را بیشتر بشناسیم !

به مرور زمان این مکان تفریحی به مکان فرهنگی تبدیل شد اما همچنان به واسطه درختان سرسبزی که در حوالی به وفور یافت می شوند و آب نماهای زیبایی که ساخته شده اند، هنوز هم می توان اوقات خوشی را در این محل گذراند و در نهایت بلوار چمران جایگزین آسیاب سه تایی شد.

آسیاب سه تایی در شیراز را بیشتر بشناسیم !

پس از اقدام به آباد سازی و ساخت میدان علم، اضافه کردن کمربندی به نام بلوار شهید چمران به واسطه کارکردهای زیادی که جهت اطلاع رسانی های سریع، برقراری راه های ارتباطی، گردشگری، درمانی، سیاسی و اجتماعی داشت باعث شد که این مکان از اعتبار بیشتری برخوردار گردد.

کارکرد درمانی

به عنوان مثال در این بلوار که بسیارهم طولانی است، چهار مرکز درمانی و یک مرکز تخصصی وجود دارد: بیمارستان شهید چمران ، بیمارستان مرکزی، بیمارسستان قلب کوثر، مرکز درمانی شهید رجایی و بیمارستان اردیبهشت.

امکانات رفاهی

آسیاب سه تایی در شیراز را بیشتر بشناسیم !

در ساخت این بلوار به همه آنچه یک گردشگر نیاز دارد فکر شده است .به عنوان مثال ساخت فروشگاه های غذای بیرون بر، رستوران های لاکچری، باغ رستوران های مختلف برای سلیقه های متفاوت و تبلیغ میان وعده محبوب شیرازی ها که همان کاهو ترشی می باشد.

کارکرد فرهنگی

آسیاب سه تایی در شیراز را بیشتر بشناسیم !اگر در فصل تابستان به این منطقه بروید می توانید ازنمایشگاه های کتاب که به شکل فصلی در ایام تابستان در این محل برگزار می شود با تخفیف های ویژه بهره مند گردید. در این زمان بسیاری از هنرمندان و روزنامه نگاران و نویسندگان به این محل می روند.

امکانات ورزشی

آسیاب سه تایی در شیراز را بیشتر بشناسیم !در مسیر پیاده روی این بلوار دستگاه های بدنسازی مختلف کار گذاشته شده، همچنین پیست اسکیت و دوچرخه سواری نیز وجود دارد.

در این بلوار باغ های سرسبزقصرالدشت و مسیری که برای پیاده روی های سریع و دو بسیار مناسب است وجود دارد. به صورتی که بسیاری از پیاده روی های صبحگاهی و شامگاهی که به شکل دسته جمعی برگزار می شود در بلوار چمران است. در اینجا برای ورزش هایی نظیر دوچرخه سواری و اسکیت نیز معبر امنی ساخته شده است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید