مسجد خضر زنده سنندج و سرسبزی و خرمی این منطقه

مسجد خضر زنده سنندج و سرسبزی و خرمی این منطقه

احتمالا در مورد حضرت خضر که به خضر زنده معروف است شنیده اید. ایشان پیامبری از پیامبران الهی بودند که به هر مکان سفر می کردند با خود آبادانی و سرسبزی و شادابی به همراه می بردند و آن مکان را تقدس هدیه می دادند.

یکی از این مکان های مقدس، در شهر زیبای سنندج قرار دارد. مکانی که هنوز با گذشت زمان سرسبزی خود را با تمام وجود حفظ کرده و چیزی از آن کاسته نشده، چه بسا بسیار بر آن افزوده گشته است.

مسجد خضر زنده سنندج و سرسبزی و خرمی این منطقهیک مکان تفریحی بی نظیر با آبی گوارا، چشم اندازی زیبا و مسجدی رعنا که بر دامنه ی کوه آبیدر بزرگ جا خوش کرده است. مسجدی که با گشودن دربی آبی، با نورانیتی وصف ناپذیر آرامشی مطلق بر لوح دل آدمی نگارش می کند.

مسجدی که محرابش تقارنی دل نشین و فضای تنفسش حالی عجیب دارد. با این اوصاف گردش در این مکان زیبا هم سیر است و هم سیاحت.

منطقه ی خضر زنده که در زبان کردی از آن تحت عنوان «خیرزنه» یاد می شود یک مکان تفریحی بکر است که به سبب وجود مسجد روح انگیزش گردش در آن هم سیر است و هم سیاحت و علاقه مندان علاوه بر گردش به زیارت قدمگاه حضرت خضر هم می پردازند.

مسجد خضر زنده سنندج و سرسبزی و خرمی این منطقه

این مکان خوش آب و هوا در قلب شهر سنندج از استان کردستان واقع شده است و در نزد شهروندان سنندجی از جایگاه بسیار والایی برخوردار است.

درخت های تنومند قدیمی، حوضچه های پرآب، آبی گوارا که زلالیت را به تمامیت دارد و به عقیده ی مردم بومی شفابخش هم هست، مناظر طبیعی بی نظیر و مسجدی واقعا دلپذیر که روح آدمی را سیقل می دهد.

مسیری پر پیچ و خم اما رهرو که میزبان قدم علاقه مندان به پیاده روی و کوه نوردی است. مسیری کاملا بکر با تپه های سرسبز اطراف، باغ های شاداب و مراتع فراوان، اینها تنها بخشی از جذابیت های نظرگاه خضر زنده است که در قالب کلام بیان می شود.

مسجد خضر زنده سنندج و سرسبزی و خرمی این منطقه

خضر زنده یا بهتر بگوییم حضرت خضر علیه السلام با توجه به فرمایش خداوند در آیه ۶۵ سوره ی مبارکه کهف از قرآن کریم صاحب دانشی از جالب پروردگار خود بوده است.

طبق آیات ۶۶ تا ۸۲ از همین سوره، حضرت موسی در سفری با ایشان همراه می شود و کارهایی را از ایشان می بیند که به ظاهر شایسته نیست اما در باطن رازی در دل نهفته دارد و بهترین کار ممکن است.
حضرت خضر که پیامبری از پیامبران الهی بوده است به خاطر یکتاپرستی اش از سرزمین خود تبعید می شود و از آن پس هیچ کس محل زندگی ایشان را نمی داند، فقط به هر مکان که پا می گذارد آنجا را طراوت و سرزندگی و تقدس می بخشد.

تا کنون کسی از فوت ایشان خبر نداده است و شاید به همین دلیل است که ایشان را خضر زنده می نامند، شاید هم به دلیل آبادانی ابدی مکان های توقفشان باشد.

راه های رسیدن به خضر زنده

مسجد خضر زنده سنندج و سرسبزی و خرمی این منطقهبرای رسیدن به منطقه ی زیبای خضر زنده و مسجد دلربای آن بایستی به سمت شهرستان سنندج از استان کردستان در غرب کشور ایران سفر کنید.

سپس به میدان معروف گاز که خود یکی از جاهای دیدنی سنندج است بروید. میدانی که شلعه ی آتش در بالای آن قد برافراشته در حالی که آب از اطراف آن فرو می ریزد.

جاده ی منتهی به خضر زنده در سمت راست این میدان در ابتدای تفرجگاه آبیدر بزرگ قرار دارد. جاده ای خاکی که از همان ابتدای کار بکر بودن منطقه را نشان می دهد و طولی به اندازه ی حدودا دو کیلومتر دارد.

البته این راه جاده ی ماشین روی منطقه است. چنانچه کسی بخواهد از مسیر دیگری به خضر زنده برسد می تواند پا بر دل کوه آبیدر بگذارد و خود را به خضر زنده برساند که معمولا کوه نوردان این شیوه ی رسیدن را انتخاب می کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما