گردشگاه بش قارداش بجنورد و خواص درمانی آب آن

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

شهر بجنورد، شهری نسبتا کوچک در خراسان شمالی با آب و هوایی مدیترانه ای می باشد که با نواحی اطراف خود بسیار متفاوت است. بجنورد با باغ های وسیع میوه و چشمه های معدنی جوشان یک شهر زیبا و خاص در شمال شرق کشور ایران است.

گردشگاه بش قارداش یکی از دیدنی های بی همتای این شهر است. با ما همراه شوید تا در سفری هیجان انگیز این شهر و گردشگاه هایش را بیشتر بشناسیم:

گردشگاه بش قارداش بجنورد و خواص درمانی آب آن

بش قارداش یکی از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری بجنورد می‌باشد که در زبان ترکی خراسانی به معنی پنج برادر می‌باشد. این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۵۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در فضای فعلی پارک بش‌قارداش، فضای دلنشینی همراه با نمازخانه، چندین سوپر مارکت و امکانات کامل رفاهی جهت خدمت رسانی به مسافرین و گردشگرانی که به این استان سفر می‌کنند ایجاد گردیده است و در طول سال به ویژه در فصل بهار و تابستان، میزبان گردشگران و شهروندان این استان می‌باشد. همچنین بش‌قارداش محلی برای برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های مختلف می‌باشد.

خواص آب معدنی چشمه بش قارداش

گردشگاه بش قارداش بجنورد و خواص درمانی آب آندر مطالعاتی که پزشکان و آب شناسان در خصوص آب چشمه بش قارداش انجام داده اند خواصی در این آب یافته اند که از جمله آن می توان درمان مشکلات کبدی و اختلالات تغذیه و درمان کلیه و صفرا به دلیل وجود کلسیم، بیکربنات سدیم، سیلیس و آهن را نام برد که در مصرف محدود از این آب تشخیص داده شده است.
همچنین این آب خواص درمانی در درمان بیماری های معده، دستگاه گوارش و روده داشته که به موجب ویژگی های خود می تواند بر محیط اسیدی غلبه نماید و فضا را از میکروب ها عاری نماید.

گردشگاه بش قارداش بجنورد و خواص درمانی آب آن

نام این مکان یعنی بش قارداش بر اساس داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد. طبق این افسانه در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی می‌کردند که به دلیل مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقیب ماموران قرار داشتند.

این پنج برادر به همراه هم گریختند و ماموران نیز آنها را تا این مکان تعقیب کردند. پنج برادر از خدا طلب کمک کردند، در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آنها پناه بردند و از سوراخ‌ها آب گوارایی جاری شد.

تا سالها قبل و پیش از خشکسالی‌های شدید تعداد چشمه‌ها پنج عدد بود که تمامی آنها آب بسیار داشتند. البته بعضی از افراد ناآگاه این موضوع را اینچنین نقل می‌کنند که چون پنج چشمه غار مانند سنگی وجود دارد نامشان بش قارداش شده‌است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما