جاذبه ی بکر و زیبای تنگه دم اسب شیراز

جاذبه ی بکر و زیبای تنگه دم اسب شیراز

استان فارس مهد تاریخ و تمدن ایران زمین بوده و وجود جاذبه های تاریخی فراوان در این استان سبب جذب مخاطبان و گردشگران بسیاری به این استان شده است.

اما این استان در کنار جاذبه های تاریخی فراوانی که دارد، طبیعت زیبا، بکر و دیدنی نیز داشته که تنگ دم اسب از جمله این مکان هاست، که با ترکیب آنها به جذابیت های تاریخی آن سفری کامل به ارمغان می آید.

تنگ دم اسب در استان فارس واقع شده است. این تنگ از جاذبه‌های گردشگری استان فارس و شهرستان شیراز است که هر بیننده و گردشگری را به وجد می آورد.

چگونگی شکل گیری تنگ دم اسب

جاذبه ی بکر و زیبای تنگه دم اسب شیراز

نام این تنگ از شکلی که دارد گرفته شده است. این تنگ که شباهت بسیاری به شکل دم اسب دارد، از عواقب رانش زمین و یک زلزله بزرگ است.

این زلزله موجب شده که رودخانه دم اسب به تنگه و دریاچه­ تقسیم شود و دیگر مسیر مستقیم خود را نداشته باشد. این منطقه که درحال حاضر سکنه بسیار اندکی دارد، در زمان حکومت ساسانیان «رم دیوان» خوانده می­‌شده که امروزه تعداد زیادی از ساکنین این منطقه را مردم کوچ­نشین تشکیل می­‌دهند و اغلب بومیان این مطقه پس از انقلاب به شیراز مهاجرت کردند.

دیواری از جنس گیاه

جاذبه ی بکر و زیبای تنگه دم اسب شیرازجالب است بدانید، تمام مسیری که توسط گردشگران پیموده می شود تا به آبشار برسد مملو از بوته های کوهی و درختان بلوط است . استراحت گاه های سبز و رایگانی که گردشگران را آماده ی نزدیک شدن به آبشار عجیب و هیجان انگیز دم اسب می کنند .
و البته لازم است قسمت هایی از راه دستتان را به سنگ بگیرید تا بتوانید از شکاف ها عبور کنید .گروه های کوهنوردی و تورهای گردشگری زیادی به این منطقه سفر می کنند .

پوشش گیاهی و جانوری منطقه

جاذبه ی بکر و زیبای تنگه دم اسب شیراز

همان­طور که پیش­تر ذکر شد، تعداد کم سکنه این منطقه و بکر باقی ماندن منطقه موجب شده پوشش گیاهی بسیار غنی­ای در کوهمره سرخی چشم‌­نمایی کند.

اکثریت گونه­‌های گیاهی این منطقه جنگلی بوده و اغلب از نوع بلوط هستند. هرچند در این درختان انار و بوته­‌های پونه کوهی نیز به چشم می­خورد. بیشتر از درختان، پوشش گیاهی غالب این منطقه بوته­‌های کوتاه قامت و پرشاخ و برگ بافت منطقه را تشکیل می‌دهند.

جاذبه ی بکر و زیبای تنگه دم اسب شیراز

جانوارن این منطقه از طیف وسیعی تشکیل می­شوند. بدلیل وجود درختان تنومند و طبیعت بکر، آنچه که به وفور در مسیر شما نظرتان را جلب خواهند کرد، سنجاب­‌های ایرانی هستند.

 مارمولک و انواع دیگر خزندگان را نیز می­توان در این منطقه دید. حیوانات وحشی دیگر نظیر پرندگان شکاری نیز در این منطقه زندگی می­کنند اما به دلیل حضورگردشگران قابل رویت نیستند و هیچگاه در دید انسان­ها ظاهر نمی­‌شوند.

زمان مناسب بازدید

بهترین زمان فصل بهار و به خصوص فروردین ماه می باشد .

تجهیزات مورد نیاز

جاذبه ی بکر و زیبای تنگه دم اسب شیراز

تجهیزات کوهنوردی و وسایل کمپ زنی و کیسه خواب که در صورت اقامت بتوانید از آنها استفاده کنید . متاسفانه هنوز امکانات رفاهی از قبیل هتل و مهمانسراها و به دنبال آن امکان رزرو هتل وجود ندارد .

از این منطقه بسیار زیبا می توان آرامش را برای عزیزان سوغات آورد زمانی که به آنها از تصاویر رنگارنگ گیاهان و سنگ ها و صدای مسالمت آمیز برخورد آب با شاخه های درختان میگوییم .

دسترسی

جاذبه ی بکر و زیبای تنگه دم اسب شیرازدر پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز منطقه ای است به نام کوهمره سرخی که روستایی به اسم کره بس در آن واقع شده و تنگه و آبشار دم اسب در شرق این روستا قرار دارد .

۲ دیدگاه دربارهٔ «جاذبه ی بکر و زیبای تنگه دم اسب شیراز»

  1. اتومبیل خود تان رو باید در روستای کره بس پارک کنید.کوله پشتی با خودتان داشته باشید.دوساعت پیاده روی انهم توی مسیر ناهموار کوه را دارید تا به ابشار برسید تازه همین مسیر رو هم باید برگردید که در بهترین حالت حدود چهار ساعت پیاده روی میشه اابته تورها از درون اب رودخانه وبا تجهیزات اب نوردی برمیگردن وپنج ساعت تو راهن تا به روستای بعدی برسن.

    پاسخ
  2. حتما باید امادگی جسمانی برای یک کوهنوردی طولانی رو داشته باشید برای ما حدود سه چهار ساعت طول کشید تا به ابشار برسیم ولی فوق العاده زیباست. چیزی که متاسفانه شاهدش بودیم تورهایی که میومدن اونجا و غذاهای کنسروی خودشون رو با درست کردن اتیش، نوش جان میکردن اما اشغالها رو باقی میذاشتن. مگه یه قوطی کنسرو یا یه بطری چقد وزن داره. اون منطقه بکر با وجود چنین انسانهایی کم کم تبدیل میشه به زباله دونی و چون مسیر دسترسی دشواره تمیز کردن اون هم غیر ممکنه. لطفا رعایت کنید

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید