فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

سفر یکی از لذت های بزرگ زندگی است. راهی برای دیدن دنیا و شناخت مکان هایی که هرگز تابحال آنها را ندیده اید. در اینجا روش هایی است که به شما کمک می کند بهترین استفاده را از تجربیات سفرهایتان داشته باشید.

هرچند با وجود درآمد ناچیز و برنامه کاری فشرده ای که دارید، خیلی دشوار است که کار را کنار بگذارید و برنامه بریزید که به مسافرت بروید.

ولی بیرون رفتن، حتی برای مدتی کوتاه هم که شده، برای سلامتی شما بسیار مفید است واقعاً به نفعتان نیست که سفر رفتن را نادیده بگیرید.

اما در این مطلب سعی داریم به برخی از مهم ترین فواید سفر کردن اشاره کنیم و شما را بیشتر با مزیت های این تجربه مفید و لذتبخش آشنا کنیم.

۱- باعث احساس شادی بیشتر و خستگی کمتر شما می شود

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

همه افراد به صورت خودآگاه و یا ناخودآگاه احساس آزادی را دوست دارند. بنابراین احساس محدود شدن بوسیله شغل و یا کار خانه، در بلند مدت باعث افسردگی و اضطراب آنها خواهد شد. راه حل چیست؟ دادن تعطیلات به خود و فارغ شدن از همه آن مسئولیتها.

۲- باعث می شود خواب بهتری داشته باشید

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

مطالعه ای نشان می دهد که افراد در تعطیلات تمایل دارند یک ساعت بیشتر بخوابند. به علاوه اینکه نگرانی حضور داشتن در جایی آن هم در ساعتی مشخص را ندارند.

۳- موجب کاهش استرس می شود

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

استرس انواع مختلفی دارد که عبارتند از: استرس روانی، عاطفی، فیزیکی و حتی شغلی. اگرچه دوری از هر گونه استرسی که آزارتان می دهد امری ضروریست.

حال چرا باید به سفر برویم؟ زیرا ماندن در محیط همیشگیتان یا محیطی که باعث تشدید استرستان می شود بی فایده است. بنابراین گاهی اوقات لازم است از آن محیط دور شوید.

۴- خطر بیماری‌های قلبی را به حداقل می رساند

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

مطالعات نشان داده اند که استرس موجب بیماری‌های قلبی نیز می شود. بنابراین با کم کردن استرس می توانید خطر بیماری‌های قلبی را نیز کاهش دهید.

براساس پروژه مطالعاتی فرامینگهام در سال ۲۰۱۰، سفرکردن خطر حمله قلبی در مردان را تا ۳۲ درصد و در زنان تا ۵۰ در صد کاهش می دهد.

۵-  باعث افزایش سطح تستوسترون می شود

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

افرادی که نگرش « کار بدون تفریح» را دارند، به دلیل استرس، تمایلات جنسی‌ کمتری نسبت به افراد دیگر دارند. بنابراین آنها میل فیزیکی خود را به برقراری رابطه جنسی از دست می دهند.

پس نتیجه می گیریم که با پایین آوردن میزان استرس، میل جنسی افزایش می یابد و البته اشتیاق به برقراری رابطه جنسی نیز بیشتر خواهد شد.

۶- به شما کمک می کند تا تمرکز خود را بالا ببرید

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

سفر کردن باعث تجدید قوای سلول‌های مغز می شود. به همین دلیل است که بهترین ایده های کارمندان پرمشغله، دور از محیط کار به ذهن آنها خطور می کند.

۷- شما را به عزیزان تان نزدیک تر می کند

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

بیشتر اوقات، کار بیش از حد باعث می شود زمان کافی را به خانواده خود اختصاص ندهید. بنابراین سفر کردن به همراه خانواده‌تان باعث می شود به دور از همه نگرانی ‌ها با آنها وقت بگذرانید.

۸- باعث افزایش بهبود مهارت های اجتماعی و ارتباطی می شود

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

یکی از مهم ترین و بارزترین فواید سفر کردن بهبود مهارت های اجتماعی و تقویت روابط اجتماعی ماست. این مورد به ویژه در سفرهای خارجی و سفر به مناطقی که به زبانی دیگر صحبت می کنند بیشتر نمود پیدا می کند.

۹- خلاقیت را بیشتر و پنجره های نو را در ذهن باز می کند

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

زندیگ روزمره به مرور خلاقیت و نوآوری ما را کاهش می دهد و ما را اسیر روزمرگی می کند. اما به محض این که از دایره امن زندگی روزمره بیرون می آیید ذهن خلاق تر می شود؛ چرا که در موقعیتی جدید و ناآشنا قرار گرفته و مدام باید برای هر لحظه و موقعیت تصمیم گیری کند.

اگر در شغل و زندگی تان احساس روزمرگی و کسالت می کنید و دیگر آن خلاقیت سابق را ندارید، چند روزی مرخصی بگیرید و به سفر بروید. آن وقت با ذهنی خلاق تر و پرانرژی به زندگی بر می گردید و در تمام مراحل این تاثیر مفید را مشاهده خواهید کرد.

۱۰- افزایش اعتماد به نفس ارمغان سفر های شماست

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

اگر اعتماد به نفس خوبی ندارید و اگر فکر می کنید از پس خیلی از موقعیت ها و مشکلات بر نمی آیید به سفر بروید. یکی از فواید سفر کردن این است که به ما نشان می دهد چقدر قوی هستیم و چقدر توانایی داریم.

این موضوع به ویژه در تنها سفر کردن نمود بیشتری پیدا می کند و ما را با خودِ واقعی و توانمندی هایمان آشنا می کند. در طول سفر مدام در موقعیت هایی قرار می گیریم که باید تصمیم بگیریم و مشکل یا موانعی را از سر راه برداریم.

وقتی خیلی خوب و مسلط موفق به این کار می شویم آن وقت است که اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنیم و به خودمان بیشتر اعتماد می کنیم.

۱۱- خلق خاطراتی شیرین

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

یکی دیگر از فواید سفر کردن این است که روابط دوستی و خانوادگی ما را تقویت می کند. اگر همراه با اعضای خانواده و دوستان به سفر بروید خاطراتی شیرین و به یادماندنی در کنار هم خلق خواهید کرد که تا سال ها یادآوری آن ها حسی لذتبخش و خوب به شما می دهد.

مرور خاطرات و عکس های یادگاری که از سفر گرفته اید به شما یادآوری می کند که چقدر دوستان و اعضای خانواده تان را دوست دارید و آن ها هم شما را دوست دارند.

۱۲- آمادگی برای موقعیت های پیش بینی نشده

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

یکی از فواید سفر کردن اما همین است که به ما نشان می دهد زندگی همیشه هم نباید بر اساس نقشه و برنامه از پیش تعیین شده پیش برود.

گاهی لذت بخش ترین تجربیات زندگی موقعیت های پیش بینی نشده و به اصطلاح یهویی هستند! بنابراین سفر به ما کمک می کند با تقویت مهارت ها و اعتماد به نفس از مواجهه با موقعیت های جدید نترسیم و اتفاقا از آن ها لذت ببریم و به استقبال آن ها برویم.

۱۳- درس واقعیِ زندگی

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

ما سال ها در مدرسه و دانشگاه درس می خوانیم و چیزهایی یاد می گیریم که شاید در زندگی واقعی به کارمان نیایند. اما یکی از فواید سفر کردن این است که به ما درس زندگی می دهد، آن هم از نوع کاربردی و کاملا مفید و سودمند برای زندگی! ملاقات با آدم های جدید از فرهنگ ها، نژادها و زبان های مختلف به ما درسی بزرگ می دهد که در تمام طول زندگی برایمان مفید خواهد بود.

سفر به ما می آموزد که فارغ از مدرک و تحصیل و موقعیت شغلی، این محبت و دوستی و انسانیت است که در نهایت اهمیت دارد و واقعا ارزشمند است.

۱۴- خودشناسی

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

یکی از عمیق ترین و ماندگارترین فواید سفر کردن کمک به خودشناسی است. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم در سفر مدام با موقعیت های جدیدی مواجه می شوید که معمولا در زندگی روزمره با آن ها روبرو نبوده اید.

سفر به شما نشان می دهد که تا چه حد صبورید، تا چه حد قوی هستید و در موقعیت های جدید چه واکنش هایی خواهید داشت. بنابراین شما را برای این موقعیت ها آماده می کند و اگر بعدا در زندگی با آن ها روبرو شدید خوب می دانید که چه باید بکنید.

کسب تجربیاتی که در سفر خواهیم داشت ما را برای زندگی آماده تر می کند و به ما کمک می کند لذت بیشتری از زندگی ببریم.

۱۵- تفاوت قیمت و ارزش چیزها را درک خواهید کرد

فواید سفر، ارزشمندترین سوغاتی های سفر

هزینه سفر ممکن است که از چند هزار دلار تجاوز کند, بستگی به این دارد که به چه سفری بروید. اما ارزشی که می تواند بروی زندگی و خاطرات تان بگذارد خیلی ناچیز باشد.

در مورد اینکه چقدر می خواهید خرج کنید خوب فکر کنید, مطمئن شوید, و همچنین در نظر بگیرید که چه چیزهای دیگری از این تعطیلات مد نظرتان است, چه افرادی را می خواهید ملاقات کنید, چه تجربه ای را می خواهید داشته باشید, و ۱۰ سال بعد چه چیزهایی را می خواهید از این تجربه به خاطرتان بیاورید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما