چند سالی است که تب سوشی خوری در ایران هم به راه افتاده و رستوران های متعددی در شهرهای مختلف ایران معروف ترین غذای ژاپن را سرو می کنند.

بسیاری از شما تا به حال انواع سوشی را امتحان کرده اید، اما خیلی ها هستند که به دلیل وحشت از خوردن ماهی خام هنوز سمت امتحان کردن این سوشی های رنگارنگ و زیبا نرفته اند.

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

خب، نگران نباشید! ما این جا هستیم تا راهنمای کامل سوشی خوری برای تازه کارها را به شما معرفی کنیم و انواع سوشی ، طرز خوردن سوشی و بهترین انتخاب برای تازه کارها را با شما در میان بگذاریم. شاید شما هم بعد از امتحان کردن آن به خیلی عظیم عاشقان سوشی پیوستید.

سوشی به انواع غذاهایی گفته می‌شود که از ترکیبات متفاوتی به شیوه ژاپنی درست می‌شود. اساس همه آن‌ها برنج است که به شیوه ژاپنی طبخ می‌شود و عموماً از خوراک‌های دریایی مانند ماهی، میگو و جلبک دریایی به همراه سبزی مخصوص تهیه می‌شود.

چطور سوشی بخوریم؟

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

سوشی خوردن کار سختی نیست، اما مثل هر غذای دیگری قواعد و رسم و رسوم های خاص خود را دارد که در ادامه برخی از مهم ترین آن ها را به شما معرفی می کنیم.

قبل از سرو غذا دست هایتان را بشویید. در بسیاری از رستوران های مخصوص سوشی برای مشتریان حوله مرطوب داغ می آورند تا با استفاده از آن ها دست هایتان را تمیز کنید.

قبل از آن که شروع به خوردن بکنید از گارسون یا سرآشپز در مورد خوردن انواع سوشی سوال کنید و بپرسید که کدام نوع سوشی را می توانید با دست بخورید و کدام را باید با چاپستیک (چوب غذاخوری) میل کنید.

در روش سنتی و در ژاپن باستان، سوشی با دست خورده می شد! البته امروزه اغلب انواع سوشی با چاپستیک خورده می شود اما هنوز هم ماکی و نیگیری باید با دست خورده شوند! تنها ساشیمی و چیراشی را لازم است با چاپستیک بخورید.

سوشی را گاز نزنید! این نکته بسیار مهمی است و اگر می خواهید مثل یک حرفه ای رفتار کنید لازم است آن را رعایت کنید. سوشی را با چاپستیک بردارید و به طور کامل در دهانتان بگذارید. به این ترتیب طعم واقعی و اصیل سوشی را بهتر می توانید احساس کنید.

  با 10 نوع از غذاهای سنتی و محلی شیراز آشنا شوید

چاپستیک چیست؟

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

همان طور که گفتیم اکثر انواع سوشی ها با چاپستیک خورده می شوند. اما اگر تا به حال با این چوب ها غذا نخورده اید نگران نباشید.

معمولا سرآشپز یا گارسون قبل از سرو غذا روش صحیح غذا خوردن با چاپستیک را به شما آموزش می دهد و باور کنید، غذا خوردن با چاپستیک به آن سختی که به نظر می رسد هم نیست!

انواع سوشی

ساشیمی(Sashimi)

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

 ساشیمی نوعی ماهی است که برش‌های نازک داده می‌شود و با ظاهری بسیار جذاب سرو می‌شود. سه تا ۵ قطعه کافی است چه به‌طور خام و چه به‌صورت پخته یا حالت ترشی شده، به همراه برگ شیسو، رنده ترب دایکون و واسابی و زنجبیل ترکیب مناسبی برای این فینگر فود است.

نِگیری (Nigiri)

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

 طرز تهیه سوشی نِگیری به این صورت است که قطعات ماهی بر روی دو توپک برنجی و گاهی اوقات به همره جلبک دریایی  نوری» که برای کنار هم قرار گرفتن برنج و ماهی استفاده می‌شود تهیه خواهد شد؛ کمی ادویه لازم است و تزئین، پیش چشمتان خوراکی جذاب خواهید دید. هر سفارش شامل دو قطعه سوشی است.

گوانگ نگری (Gunkan Nigiri)

شکل دیگری از نِجری به نام گونکن نِگری وجود دارد که گوانگ به معنای قایق است و درصورتی‌که بخواهید بدانید که دلیل نام‌گذاری این سوشی چیست باید به شکل تهیه آن توجه کنید.

شکل قرار گرفتن مواد بر روی برنج شبیه قایق است. به‌طورکلی فینگر فود کوانگ نگری شامل سه دسته می‌شود که بانام‌های توبیکو، ایکورا و یونی شناخته می‌شود. هر سفارش شامل دو قطعه است.

هوسوکامی (Hosomaki)

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

 سوشی‌های نازک با برنج بسیار کم، جلبک نوری (جلبک‌های دریایی برشته‌شده) که از بیرون رول می‌شود. هر سفارش سوشی هوسوکامی شامل ۶ قطعه است.

فوتوماکی (Futomaki)

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

 رول این نوع سوشی بسیار نازک است و اصطلاحاً خیلی پر ملات است. بعلاوه اندازه هر قطعه بسیار بزرگ است. انواع بسیار زیادی از سوشی فوتوماکی وجود دارد. جلبک نوری می‌تواند داخل رول قرار داشته باشد یا خارج از رول. هر سفارش از این سوشی شامل ۴ تا ۱۰ قطعه است.

اوراماکی (Uramaki)

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

 این نوع سوشی در آمریکا بسیار معروف است. اگر بخواهید بدانید دلیل محبوبیت این سوشی چیست باید به شکل ظاهری آن توجه کنید نه به محتویات آن.

  طرز تهیه خورش ملاقورمه شمالی به سبک اصیل گیلانی

در این نوع سوشی فرآیند رول کردن از بیرون اتفاق می‌افتد، به این دلیل که در ظاهر جلبک دیده نمی‌شود و افراد تمایل بیشتری برای خوردن آن نشان می‌دهند.

افرادی که سوشی خور حرفه‌ای نیستند بیشتر تمایل دارند چنین مدلی از سوشی را امتحان کنند. سفارش این نوع سوشی شامل ۶ قطعه است اما در مواردی ۸ قطعه نیز سرو می‌شود.

تماکی (Temaki)

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

سوشی که با دست رول می‌شود و با دست‌خورده می‌شود. شکل آن مانند بستنی قیفی است که با محتویات پر می‌شود. در صورت سفارش با یک عدد سوشی به شکل قیف مواجه خواهید شد.

چیراشی (Chirashi)

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

این نوع سوشی را با یک‌کاسه در خاطرتان نگه‌دارید. چیراشی درواقع نوعی ماهی است که درون کاسه با برنج سرو می‌شود، می‌توان گفت که چیراشی خیلی شبیه دون‌بوری است با این تفاوت که در خوراک دون‌بووری تنها از یک نوع ماهی استفاده می‌شود به‌طور مثال خوراک دون‌بووری اوناگی نوعی از دون‌بووری است که در آن از نوعی ماهی به نام اوناگی (ماهی رودخانه) استفاده می‌شود.

انتخاب بهترین سوشی

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

برای انتخاب انواع سوشی دستتان باز است. اگر به فکر سلامت خود هستید می‌توانید سوشی با برنج قهوه‌ای را انتخاب کنید، فیبر بالاتری دارد و کار هضم سریع‌تر می‌شود و پس‌ازآن به‌سرعت گرسنه خواهید شد.

انتخاب سوشی حاوی خیار یا ساشیمی (sashimi) بیشتر و بعضاً با حذف برنج و یا برش‌های نازک ماهی بیشتر و برنج کمتر، رول‌های سالم‌تری برای شما خواهد بود. به‌این‌ترتیب پروتئین بیشتر و کربوهیدرات کمتری به بدنتان می‌رسد.

سوشی با گوشت پخته را امتحان کنید!

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

اگر برای اولین بار می خواهید سوشی سفارش بدهید پیشنهاد می کنیم از رول های سوشی با گوشت پخته شروع کنید تا کم کم به طعم سوشی عادت کنید.

هیچ وقت برای اولین بار سوشی اصیل و سنتی با گوشت خام را امتحان نکنید، چون ممکن است شما را به کل از سوشی بیزار کند. می توانید از گارسون بخواهید تا شما را راهنمایی کند و سوشی هایی را سفارش بدهید که با گوشت نمک سود شده، کبابی یا سرخ شده تهیه شده را انتخاب کنید. برخی از این سوشی ها عبارتند از:

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

رول ابی تِن | Ebi Ten Roll: این سوشی از تمپوره میگو، خیار، دانه های کنجد و سس مخصوص تشکیل شده است.

  غذاهای اتریشی ، بهترین غذاهای کشور اتریش کدامند؟

فیلی رول | Philly Roll: این سوشی که گاهی اسموکی یا اسپشیال اسموکی هم نامیده یم شود از سالمون دودی، خیار، کنجد و سس مخصوص تهیه می شود.

سالمون یاکی رول | Salmon Yaki Roll: سالمون گریل شده، خیار، کنجد و سس مخصوص مواد تشکیل دهنده این سوشی را تشکیل می دهند.

اوناگی ایل رول | Unagi Eel Roll: مارماهی گریل شده، خیار، کنجد و سس مخصوص.

سوشی هایی را انتخاب کنید که مواد اولیه آشنایی داشته باشد!

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

وقتی به منوی انواع سوشی ها نگاه می کنید با انواع مختلفی از سوشی مواجه می شوید که با ترکیبات متفاوتی تهیه شده اند. پیشنهاد ما ای است که با سوشی هایی شروع کنید که مواد اولیه شان را می شناسید و با طعم آن ها میانه خوبی دارید. همین مواد به شما کمک خواهد کرد راحت تر با طعم سوشی کنار بیایید و حتی کم کم از آن خوشتان بیاید. اگر نوع خاصی ماهی مثل سالمون را دوست دارید پس سوشی ای را انتخاب کنید که با ماهی سالمون تهیه شده باشد.

با سوشی های گیاهی شروع کنید!

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

اگر هنوز برای امتحان کردن انواع سوشی با ماهی خام آماده نیستید و نگرانید که از طعم آن خوشتان نیاید، پیشنهاد بهتری هم برایتان داریم.

سوشی انواع بیشماری دارد و جالب است بدانید که همه آن ها از گوشت خام تهیه نشده اند! سوشی های خوشمزه و خوش طعمی وجود دارند که کاملا گیاهی هستند و از سبزیجات مختلف تشکیل شده اند.

بنابراین چه گیاهخوار باشید یا صرفا از امتحان کردن گوشت خام واهمه دارید می توانید تجربه سوشی خوری خود را با این نوع سوشی ها شروع کنید. کاپاماکی (رول سوشی خیار)، رول آووکادو، رول سیب زمینی شیرین و سوشی هایی که با قارچ تهیه می شوند گزینه های محبوب و پرطرفدار هستند.

گزینه های ملایم تر را انتخاب کنید!

انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

اگر خیلی طرفدار ماهی و غذاهای دریایی نیستید و نگران بوی تند ماهی هستید و با این حال می خواهید سوشی با ماهی را امتحان کنید به سراغ ماهی هایی با بوی کمتر و ملایم تر بروید.

برخی از بهترین انتخاب ها برای تازه کارها ماگورو (ماهی تن)، اوهیو (ماهی هالیبوت)، ایکا (ماهی مرکب)، تای (ماهی سرخو) و هوتاتگای (گوش ماهی) هستند.

منبع : mazbar'eligasht
نویسنده

یک نظر بنویسید