غذاهای شمالی در کشور ما طرفداران زیادی دارد و از محبوبیت زیادی برخوردار است. اناربیج یکی از غذاهای محلی شمال است که به فسنجان شباهت دارد .

خورشت اناربیج هم مانند بقیه غذاهای شمالی عطر، طعم و رنگ خوبی دارد و در مهمانی‌ها می‌توانید با تهیه این خورشت به سفره خودتان زیبایی بیشتری بدهید.

طرز تهیه مرحله به مرحله ی خورشت اناربیج شمالی

غذاهای شمالی بخاطر استفاده از سبزی های معطر منطقه و همچنین ترشی ها و محصولات دیگر که به دست زحمتکش اهالی خود منطقه تهیه می شود همیشه طعم بی نظیری دارد که در هیچ جای دنیا نمی توان مانند آن را میل کرد.

برای مثلا خورشت انار بیج که با آب انار تازه و سبزی های معطر منطقه ی شمال بنام خالواش در تهیه ی آن استفاده می شود. زنان زحمتکش ای سبزی خوش بو را از مزارع خود و گاه از کوه یا دشت تهیه می کنند.

مواد لازم خورشت اناربیج

طرز تهیه مرحله به مرحله ی خورشت اناربیج شمالی

گوشت چرخ کرده ….۵۰۰ گرم

گردو چرخ کرده ….۱ پیمانه

سبزی (تره ، جعفری ، نعنا ، گشنیز ) ….۵۰۰ گرم

تره … ۲۰۰/جعفری … ۱۵۰/نعنا … ۱۰۰/گشنیز … ۵۰

 سبزیجات محلی (خالواش ، چوچاق) ….۱۰۰ گرم

 پیاز متوسط ….۱عدد

رب انار ….۳ تا ۵ ق غ (بسته به ترشی آن)

نمک و فلفل و گلپر

طرز تهیه مرحله به مرحله ی اناربیج

طرز تهیه مرحله به مرحله ی خورشت اناربیج شمالی

در ابتدای تهیه این غذا خدمت دوستان عرض کنم که اگر دسترسی به سبزیجات محلی ندارید ، میتوانید با بقیه سبزیجاتی که گفته شدند و دسترسی به آنها آسان تر است این غذا را تهیه کنید. اما حتما این غذا با سبزیجات محلی طعم اصیل تری خواهد داشت .

  ماهی شکم پر شمالی ، طرز تهیه ماهی شکم پر

1 – گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده (رنده ریز) و نمک و فلفل مخلوط کرده ورز داده و به صورت قلقلی هایی اندازه یک گردو کوچک آماده میکنیم.

2 – گردو چرخ شده را روی حرارت قرار داده تا فقط داغ شود (دقت کنید تغییر رنگ ندهد) سپس ۳ لیوان آب یخ روی گردو ها ریخته و حرارت میدهیم.

3 – سبزی ها را خرد کرده و در کمی روغن تفت میدهیم.

4 – پس از اینکه ترکیب آب و گردو جوش آمد سبزیجات سرخ شده را به خورش اضافه میکنیم. رب انار را نیز در این مرحله اضافه میکنیم . میزان رب انار به ذائقه شما و البته ترشی رب بستگی دارد . در این مرحله از کمی رب نارنج یا رب آلوچه هم میتوانید همراه رب انار استفاده کنید .

5 – قلقلی ها را در همان روغن سبزی کمی تفت داده و به خورش میفزاییم و خورش را به مدت ۱ ساعت روی حرارت ملایم قرار داده تا به روغن بیفتد و اصطلاحا خورش جا بیفتد. در این مرحله اگر خورش نیاز به آب دارد میتوانید اضافه کنید .

نکته

طرز تهیه مرحله به مرحله ی خورشت اناربیج شمالی

1– این خورش باید مانند فسنجان کامل جا افتاده و به روغن بیفتد .

2– میتوانید یک پیمانه دانه انار نیز به این خورش اضافه کنید و از میزان رب انار آن کم نمایید.

3 – این خورش را با گوشت تکه ای خورشی و یا مرغابی یا اردک نیز میتوانید درست کنید.

غذاهای استان های شمالی کشور از طرفداران ویژه ای در اقصی نقاط کشور برخوردار هستند. در بیشتر غذاهای شمال کشور ، اردک و مرغ محلی، انار، رب انار و رب آلوچه طبیعی و گیاهان دارویی به عنوان دم نوش به وفور یافت می شود.

  انواع مختلف سوشی سرو شده در دنیا

مواد خوراکی غذاهای شمالی در حیاط خانه ها و یا باغچه های خانگی پرورش داده می شود به اصطلاح امروزی ها ارگانیک است.

منبع : top-travel'persianv'
نویسنده

یک نظر بنویسید