فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

بعضی مواقع رفتن به سفر فقط با یک کوله پشتی به معنای سخت تر کردن کار ها برای خودمان است، ولی بررسی ها حاکی از فایده های بسزایی بر سلامت ذهن و توانایی های حل مشکل افراد دارد.

اگر می‌خواهید بدون ماشین شخصی سفر کنید و البته روحیه‌ای ماجراجو دارید، بهتر است سبک جدیدی از گشت و گذار را امتحان کنید. کوله گردی یا بک پکری یکی از انواع سفر است که بیشتر برای آدم‌هایی با روحیه‌ی ماجراجو و کسانی که دید ساده‌تر و لذت‌بخش‌تری به زندگی دارد پیشنهاد می‌شود.

بک پکر‌ها چه کسانی هستند؟

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

حتما در سال‌های اخیر عبارت‌هایی مانند سفر با کوله پشتی یا کوله گردی را زیاد شنیده‌اید. سبکی از سفر که به دلایلی مانند پایین آمدن هزینه‌ی سفر، ساده‌تر کردن سفر و امن‌تر شدن شهر‌ها برای مسافران مورد استقبال قرار گرفته و حالا بسیاری از علاقه‌مندان به مسافرت، آن را به عنوان یک سبک و فرهنگ در لغت‌نامه‌ی سفر پذیرفته‌اند.

بک پکر‌ها انسان‌هایی علاقه‌مند به سفر هستند که یک روز تصمیم به شروع راهی ماجراجویانه می‌گیرند؛ کوله پشتی خود را برمی‌دارند و به دل جاده می‌زنند. اما همه چیز به این سادگی نیست.

ویژگی‌های کوله گرد‌ها

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

برای شروع یک سفر با کوله پشتی ابتدا باید راه و روش آن را یاد بگیرید. اولین قدم برای ورود به این دنیای پر از شگفتی، تقویت بعضی از خصوصیات اخلاقی در خودتان است. با شناخت این خصوصیات می‌توانید بفهمید که آیا این نوع از سفر برای شما لذت بخش خواهد بود یا نه؟

ماجراجو باشید

 منظور از روحیه ماجراجویانه خصوصیتی شبیه به شجاعت نیست. شما می‌توانید در دسته‌ی انسان‌های بسیار شجاع نباشید، اما میل به ماجراجویی و کشف اتفاقات تازه در شما وجود داشته باشد.

حساسیت‌ها را کنار بگذارید

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

برای اینکه سفر موفق‌تری داشته باشید لازم است کمی ساده‌تر به مسائل نگاه کنید. وسواس کمتری به خرج دهید و با اتفاقات ساده لذت سفر خود را کامل کنید. پس از آنکه به یک کوله گرد حرفه‌ای تبدیل شدید، خواهید دید که مشکلات به ظاهر پیچیده‌ی زندگی برای شما به سادگی همان سفر‌های ماجراجویانه در گذر است.

معاشرت کنید

با اهالی شهر معاشرت کنید و روحیه‌ای پذیرا داشته باشید. شناخت آداب و رسوم و روحیات هر شهر پس از مدتی به شما نشان می‌دهد که برای کامل شدن باید بخشی از یادگار‌های شهر‌های سفر کرده را به داشته‌های خود اضافه کنید. کوله گردی می‌تواند این فرصت را به خوبی در اختیار شما قرار دهد.

به هزینه‌ها توجه کنید

دخل و خرج خود را مقایسه کنید و در هر شرایطی، گوشه چشمی به منابع مالی خود داشته باشید. غذا‌های گران قیمت، هتل‌های لوکس و خرید‌های غیر ضروری در هر زمینه‌ای می‌تواند تهدیدی برای بالا رفتن هزینه‌های سفر شما باشد.

لوازم مورد نیاز برای سفر با کوله‌ پشتی

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

کوله پشتی: شما به یک کوله پشتی خوب احتیاج دارید. کوله‌ سفری دارای یک فریم فلزی سبک است که به ایستایی و جابه‌جا کردن کوله کمک می‌‌کنند.

کوله‌پشتی‌هایی که فریم فلزی آن‌ها داخل کار شده‌است، در مقایسه با کوله پشتی‌هایی که فریم آن‌ها در لایه بیرونی است، بهتر هستند.

انواع کوله‌پشتی جدید دارای فریم داخلی هستند که حس بهتری روی کمر دارند و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. کوله پشتی سفر شما حتما باید دارای بند جلوی سینه برای حفظ تعادل بدن و بند دور لگن برای انتقال بخشی از وزن بار از کمر به لگن باشد.

کیسه خواب: بسیار ضروری است؛ حتا اگر فکر می‌کنید که آب و هوا آن‌قدر خوب باشد که نیازی به کیسه خواب نخواهید داشت، ممکن است در طول شب هوا به طرز غیرمنتظره‌ای سرد شود.

همینطور وقتی شما قرار است شب را در کیلومتر‌ها دورتر از هر آبادی بگذرانید، خیلی مهم است که بدن خود را گرم نگه‌دارید تا مریض نشوید.

چادر

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

 به شما کمک می‌کند که موجودات مختلف را از خود دور نگه‌دارید؛ عنکبوت، پشه، مار و موجودات بزرگتر، فرقی نمی‌کند. چادر بین شما و آن‌ها، نوعی حفاظ ایجاد می‌کند که در طبیعت لازم است.

شما نیاز به یک چادر خیلی سبک دارید، مثل چادر مخصوص کوله پشتی که سایز و وزن کمی داشته باشد. فراموش نکنید گرم به گرم وزن وسایلی که می‌خرید را باید درنظر بگیرید.

زیرانداز چادر: به اندازه چادر مهم است. سعی کنید زیراندازی که می‌خرید ضدآب باشد تا رطوبت زمین به شما نرسد. زیرانداز چادر اجازه نمی‌دهد که اجسام سخت و تیز مثل سنگ‌‌ها، در کف چادر شما را اذیت کند.

دقت کنید که اندازه زیرانداز را نسبت به ابعاد کف چادرتان انتخاب کنید؛ زیرانداز چادر نباید به دیواره‌های چادر بچسبد، چرا که در صورت بارش باران، رطوبت دیواره‌ها به زیرانداز منتقل نشود.

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

فیلتر آب: قرص‌های تصویه کننده آب را فراموش کنید. بر اساس تجربه، کسانی که از فیلتر تصویه آب استفاده کردند به مراتب کمتر مریض شدند. وقتی که در طبیعت از فیلتر تصفیه آب استفاده می‌کنید مطمئن باشید که آب را از جایی که آب در حرکت است برداشته‌اید. هیچ‌وقت از آب راکد استفاده نکنید.

بطری آب: شما به یک بطری یا قمقمه آب احتیاج دارید که فقط مخصوص آب باشد.

لیوان: یک لیوان دسته دار ترجیحا دردار که بتواند نوشیدنی گرم را تا مدتی گرم نگه دارد و همینطور حشره داخل آن نرود.

هد لامپ

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

چراغ قوه جای هدلامپ را نمی‌گیرد. اگر شب را در طبیعت می‌گذرانید حتما به یک هدلامپ احتیاج پیدا خواهید کرد.

چاقو سفری: در سفر بسیار کاربرد دارد و خیلی از کاربردهای آن برای شما غیرمنتظره است. یک چاقوی سبک و کوچک تاشو خیلی از نیازهای شما را برآورده می‌کند.

آتش: وسایلی که برای راه انداختن آتش باید به همراه داشته باشید، کبریت، فندک، آتشزنه و کمی اطلاعات درمورد راه انداختن آتش به روش سنتی.

شما باید حداقل ۲ مورد از لوازم بالا را همراه خود داشته باشید تا بتوانید در طبیعت آشپزی کنید، گرم بمانید و در مواقع اضطراری یا علامت دادن، دود درست کنید.

بوت: کفش شاید برای سفرهای خیلی کوتاه خوب باشد، اما وقتی شما یک کوله پشتی حداقل ۳۰ لیتری حمل می‌کنید، یا در مسیرهای شیب‌دار، خیس یا صخره‌ای راه می‌‌روید، حتما یک جفت بوت ضدآب خوب و راحت احتیاج دارید.

قطب‌‌ نما

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

 می‌توانید قطب نمای دیجیتال یا آهنربایی داشته باشید. اما پیشنهاد می‌کنیم که یک قطب نمای آهنربایی معمولی به جای قطب نمای دیجیتال انتخاب کنید. قطعا قطب نمای دیجیتال دقیق‌تر است اما ممکن است از کار بیافتد و در شرایط جوی سخت شما را به شدت ناامید کند.

کمک‌های اولیه: در هر کوله پشتی ضروری است لوازمی مانند کرم ضدآفتاب، ضدعفونی کننده، مسکن، بانداژ، نخ و سوزن، پماد ضد سوختگی و پماد نیش حشرات وجود داشته باشد.

هاستل، اقامتگاه‌هایی برای بک پکر‌ها

فواید سفر با کوله پشتی و ویژگی های آن

یکی از ویژگی‌هایی که در سفر‌های بک پکری آن را تجربه می‌کنید، ماندن در اقامتگاه‌های متفاوت و عمومی‌تر است. برای آنکه هزینه‌ی سنگینی مانند اجاره‌ی اتاق یا رزرو هتل شامل شما نشود، هاستل می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. هاستل‌ها محلی برای اقامت هستند که تنها هزینه‌ی یک تخت را در آن می‌پردازید و نه یک اتاق و فضای خصوصی.
نام هاستل اگرچه ممکن است در ایران کمی بیگانه به نظر برسد، اما می‌توانید از پانسیون‌ها نیز برای اقامت در شهر‌های ایران استفاده کنید. سفر با کوله پشتی تجربه‌هایی وصف ناپذیر برایتان خواهد داشت. تجربه‌ای که با گذر از همه رنج‌ها و زیبایی‌های آن سفری به یادماندنی است.

ماجراجویی و لذت سفرهای دسته جمعی، از جمله نیازمندی‌های واجب برای فرار از شلوغی ازدحام زندگی شهری است. سفر با تور یکی از بهترین راه‌ها برای پیدا کردن دوستان جدید و کسب تجربه‌های متفاوت است. اما با توجه به شرایط، ممکن است خرید تور برای شما هزینه بر باشد. وب سایت لحظه آخر با ارائه تورهای آفری این امکان را برای شما فراهم کرده تا با 30 الی 70 درصد تخفیف تور بخرید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما