معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

آذربایجان از جمله کشورهایی است که سالانه از میلیون‌ها توریست استقبال می‌کند و بین گردشگران از محبوبیت خاصی برخوردار است.

یکی از شهرهایی که در این کشور ارزش سفر و بازدید دارد، شهر زیبای “قبله” است. تا قبل از سال 1991 این شهر با نام Kutkashen خوانده می‌شد، اما پس از به استقلال رسیدن آذربایجان، به افتخار قبله قدیم که پایتخت قدیم قفقاز بود، نامش تغییر یافت.

شهر قبله یکی از شهرهای شمالی کشور آذربایجان است که در فاصله 225کیلومتری از شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان ، در ارتفاع 783 متری از سطح آب های آزاد و در ساحل راست رودخانه دَمیرپاراچای قرار دارد.

تاریخچه شهر قبله

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

شواهد باستانی نشان میدهد که شهر قبله در اوایل قرن چهارم پیش از میلاد بعنوان پایتخت آلبانی بود، حفاری های انجام شده در نزدیکی دهکده Chukhur نشان ازین دارد که قبله از قرن ۳ تا ۴ و تا قرن هجدهم یکی از شهرهای اصلی توسعه و تجارت بوده است. شهر قبله توسط افراد مشهوری همچون: پلینی یانگ به عنوان «کابالاکا»، جورج جونگ یونان به نام «خبالا»، احمد بن یحیی البلدحوری، مورخ عربی، «خزر» نامگذاری شد.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، شهر قبله روند رو به رشدی را در تاریخ خود آغاز کرد؛ هزاران ساختمان تخریب شده در زمان شوروی را بازسازی کردند، تعداد زیادی پارک و باغ احداث کردند همچنین طرح گسترده ای را ایجاد کردند برای جمع آوری زباله ها و پاکسازی شهر که این خدمات در حال حاضر در حد استانداردهای اروپا است؛ این شهر به سرعت در حال رشد است مخصوصا در محور شمالی و در امتداد دریای خزر.

همچنین این شهر برای نشست های مختلف هم مورد استفاده قرار میگیرید و در آخر اینکه این منطقه به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای مستقل مشترک المنافع اعلام شد.

آب و هوا و نوع پوشش گیاهی و جانوری

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

شاید نیمی از کسانی که به قبله سفر میکنند بخاطر آب و هوا و طبیعت زیبای این شهر باشد؛ با توجه به موقعیت جغرافیایی این شهر و کوهستانی بودن آن عموما آب و هوای مرطوبی دارد که باعث شکل گیری شبکه رودخانه ای شده است که جریان این رودخانه به سمت رود کورا و رودخانه های منطقه شیران میروند.

شهری پر از درختان دارچین و فندق را در نظر بگیرید و حیواناتی همچون گوزن، گراز، خرگوش، خرس، گرگ، روباه و انواع پرندگان را میتوان در جنگل های این شهر یافت.

نوع پوشش مردم آذربایجان

آذربایجانی ها کسانی که اصالت لباس های سنتی و زیبایشان هنوز زنده مانده… لباس هایی رنگی و پر نقش و نگار و در عین زیبایی، پوشیده.

آذربایجان در عصر هفدهم به شهر دروازه ی شرق مشهور بوده و‌ #شیروان مهمترین شهر باکو در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته بود. به همین دلیل اکثر پارچه هایی که با آنها لباس دوخته میشد از جنس ابریشم بود. لباس های آن زمان این شهر ظریف، دارای نقش و نگار، قشنگ و دارای زرق و برق و خوش قواره بود.

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

در دوختن لباس ها هم به عوامل مختلف توجه میشد مثلا لباسی که برای دختران مجرد دوخته میشد قشنگ تر و دارای زرق و برق زیاد بود.

در قرن بیستم لباس زنان و مردان از دو قسمت زیر و رو تشکیل میشد. جنس لباس زیری از ابریشم براق و جنس محکم عموما دوخته میشد و لباس رویی شامل کمربند و رودوشی بود که معمولا بصورت تزئینی استفاده میشد. تنوع رنگ ها و لباس ها بقدری ست که شما را مجذوب خود میکند.

اقتصاد شهر قبله

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

اقتصاد قوبا روی پایه های مختلفی در چرخش است که مهمترین آنها بخش کشاورزی، توریستی و صنایع تولیدی از قبیل مواد غذایی، تنباکو و آبجو است.

وضعیت توریستی شهر قبله

شهر قبله از همان هاییست که با داشتن آب و هوای دلنشین و کوهستانی و گونه های مختلف گیاهی و جانوری بعنوان یک مقصد توریستی شناخته میشود. هتل ها و استراحتگاه های زیادی در سطح این منطقه وجود دارد.

شرایط آب و هوایی منطقه به صورتی است که زیر ساخت های گردشگری را در دو فصل تابستان و زمستان فراهم میکند؛ بطوریکه در زمستان امکان ورزش های زمستانی مانند اسکی و کوهنوردی را فراهم میکند و در فصل تابستان هم امکان لذت گردش در دل طبیعت را فراهم میکند.

جاذبه های شهر قبله

1- آبشار ‏Yeddi Gozel

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

یکی از جالب‌ترین پدیده‌های طبیعی در قبله، آبشاری به نام (‏Yeddi Gozel‏) است. برای رسیدن به این آبشار زیبا و ‏تماشای زیبایی سقوط آب‌های زلال باید کمی در دل طبیعت قدم بزنید و پیاده‌روی کنید، از پله‌ها بالا بروید و از عطر ‏خوش گیاهان تازه روئیده لذت ببرید. حتی اگر زیاد اهل پیاده‌روی نیستید به دیدار این آبشار بروید زیرا به قدری زیبا و ‏باشکوه است که پشیمان نخواهید شد.‏

2- کوهستان توفنداغ

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

توفنداغ ‏Tufandag)‎‏) در واقع یک استراحتگاه مدرن در میان کوهستان است که امکانات بسیار خوبی را در اختیار ‏گردشگران و علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

امکان استفاده از توفنداغ هم در زمستان و هم در تابستان وجود دارد. زمستان‌ها با ‏مراجعه به این استراحتگاه، انواع تفریحات زمستانی مانند تله‌سیژ و اسکی در اختیارتان قرار می‌گیرد و در تابستان‌ها نیز ‏امکان کوهنوری و استفاده از هوای خوش منطقه برایتان وجود خواهد داشت. در توفنداغ امکان اقامت نیز وجود دارد.

3- دشت های سرسبز

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

اگر در اواسط یا اواخر فصل بهار به شهر قبله سفر کنید، طبیعت در اوج زیبایی خود قرار دارد. از جمله جذاب‌ترین ‏دیدنی‌های طبیعی در این فصل، مزارع و دشت‌های گل هستند.

در ماه می بسیاری از زمین‌های بی‌استفاده در غرب قبله به ‏گل‌های خودروی رنگارنگ مزین می‌شوند. این دشت‌های پر گل برای کمپ کردن یا پیک‌نیکی خانوادگی بسیار مناسب ‏هستند.

حس نسیم خوش بهاری، گوش سپردن به نوای دلنشین رودخانه و عکاسی از طبیعت تجربه‌هایی هستند که ‏گردشگران در بهار در این دشت‌ها به‌دست خواهند آورد.‏

4- بازارهای محلی

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

در قبله در هر محله‌ای که اقامت کرده باشید با کمی جست‌وجو، بازار روزها را خواهید یافت. در بازارچه‌های محلی کالاهایی ‏چون غذاهای خانگی، میوه و تره بار و صنایع دستی عرضه می‌شوند.

این بازارها مکان مناسبی برای خرید سوغات و ‏یادگاری هستند و اجناس اغلب توسط تولیدکنندگان به صورت مستقیم و بدون واسطه عرضه می‌شوند.‏

5- مسجد شهر قبله

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

جالب است بدانید که در شهر قبله مسجدی ساخته‌اند تا مسلمانان بتوانند در آن به عبادت بپردازند. این مسجد تاریخی ‏نیست و مدت کمی از ساخت آن می‌گذرد اما از آنجایی که در این شهر منحصربه‌فرد به حساب می‌آید، یکی از مهمترین ‏دیدنی‌های شهر تلقی می‌شود.

مسجد شهر قبله یک مناره دارد و نمای آن در قسمت جلوی عبادتگاه زیباتر است. برای ‏بازدید از این نیایشگاه باید به خلیج اسماعیل در شهر قبله بروید.‏

6- باشگاه تیراندازی ‏

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

اگر در کنار تفریحات آرامش‌بخش و رمانتیک به‌دنبال کمی هیجان هستید، باشگاه تیراندازی شهر قبله را از یاد نبرید. نیازی ‏نیست که حتما در این ورزش حرفه‌ای باشید زیرا مربیانی حرفه‌ای در باشگاه حضور دارند و علاقه‌مندان را راهنمایی ‏می‌کنند. تیراندازی با تفنگ بادی از محبوبترین فعالیت‌ها در این باشگاه است.

7- شهربازی قبله لند

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

قبله‌لند (Gabaland) شهربازی شهر است که در قلب طبیعت خوش آب و هوای قبله قرار دارد. چرخ‌و فلک، باشگاه مخصوص کودکان، وسایل بازی ویژه‌ی خردسالان همچون اسب‌های موزیکال و… ، استخر، سرسره‌ی آبی، مسیر پیاده‌روی، وسایل هیجانی مانند بشقاب‌پرنده و… از جمله جذابیت‌های قبله‌لند هستند.‏

همانطور که شاید متوجه شده باشید این شهربازی مکان خوبی برای سرگرمی همه‌ی اعضای خانواده در کنار ‏یکدیگر است زیرا برای هر سنی وسایل خاصی دارد و حتی افراد مسن نیز می‌توانند پیاده‌روی کرده و از طبیعت ‏اطراف لذت ببرند.‏

راه دسترسی به شهر قبله

معرفی شهر سرسبز قبله آذربایجان و جاذبه های دیدنی آن

لازم به ذکر است که بگوییم شهرستان قبله فرودگاه ندارد و شما بایستی بصورت زمینی یا هوایی ابتدا به شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان بروید و سپس از آنجا به ترمینال بین المللی باکو و طبقه دوم ساختمان ترمینال باکو مراجعه کنید .

تنها با پرداخت ۴ منات بلیط اتوبوس به قوبا را تهیه کنید؛ از باکو تا قبله ۲۱۸ کیلومتر است که حدود ۳ ساعت طول می کشد تا با ماشین به آن جا برسید.

اگر هم خواستید بصورت شخصی به قبله بروید تنها کافیست با شماره ۶۶۸۳۴۰۳۲-۰۲۱ تماس بگیرید، ما برای شما رزرو هتل و ترانسفر را انجام خواهیم داد.  همچنین اگر بخواهید بصورت ترکیبی به شهرهای مختلف آذربایجان سفر کنید ما شما را راهنمایی می کنیم و تنهایتان نخواهیم گذاشت.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید