قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

قلعه وینزِر (به انگلیسی: Windsor Castle) در شهر وینزر، شهرستان بارکشر انگلستان قرار دارد. تاریخ بنای قلعه به زمان ویلیام اول بر می‌گردد. مساحت قلعه ۴۵٬۰۰۰ متر مربع است.

قلعه وینزر بزرگترین قلعه دنیا محسوب می‌شود. این قلعه به همراه کاخ هولی روود و کاخ باکینگهام، محل اقامت ملکه الیزابت دوم و خانواده سلطنتی بریتانیا است. ملکه بیشتر آخر هفته‌های خود را در آنجا سپری می‌کند. این قلعه تاریخی و زیبا از جاذبه گردشگری برتر لندن محسوب می شود.

این قلعه محل دفن تعدادی از پادشاهان بریتانیا از جمله جورج پنجم و ادوارد هشتم و اعضای خانواده سلطنتی نیز هست.

کاخ ویندسور اروپا

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

قلعه ویندسور بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قلعه جهان است و این موضوع را بسیاری از وبسایت‌های معتبر دنیا مانند لونلی پلنت تایید کرده‌اند.

این قلعه چشم‌اندازی باشکوه از مجموعه‌ای از برج‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. این برج در طول تاریخ بارها توسط مردم تصرف شدند اما حالا یکی از اقامتگاه‌های اصلی ملکه انگلستان به‌شمار می‌رود.

زمانی‌که ملکه انگلیس در این قلعه به سر می‌برد نگهبانان سلطنتی قصر را به صورت هوایی نیز کنترل می‌کنند تا استاندارهای نگهبانی از مقام سلطنتی رعایت شود.

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیالیدرهای متعددی به صورت رایگان در هنگام ورود گردشگران به کاخ از آنها استقبال کرده و بخش‌های مختلف این سازه را معرفی می‌کنند.

هدست‌هایی نیز به شکل رایگان در اختیار بازدیدکننگان قرار می‌گیرد و آنها را به سمت ساختمان‌های مختلف و کلیساها راهنمایی می‌کند اما ممکن است که برخی از قسمت های قصر را پوشش ندهد بنابر این بهتر است از لیدرهای حاضر در مکان استفاده کنید.

پادشاه قصر ویندسور

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

ویلیام یکم William the Conqueror، پادشاه انگلستان که او را با نام ویلیام فاتح نیز می شناسند دستور ساخت این قلعه را داد. این دستور 5 سال بعد از فتح انگلستان توسط او انجام شد اما قصر در آن دوران به صورتی کاملا چوبی ساخته شد.

در واقع ساخت قصر اولیه در سال 1080 به پایان رسید. در سال 1170 قصر ویندسور به دستور نتیجه ویلیام یکم یعنی هنری دوم دوباره سازی شد و اینبار آن را به کاخی ساخته شده از سنگ، تبدیل کردند.

تا این زمان هنوز ویندسور یک قصر معمولی بود و می‌توانم بگویم از دوران حکومت ادوارد سوم بود که خاندان سلطنتی بریتانیا با وارد کردن نمادها و امضاهای مختص به خود این قصر را به یک شاهکار هنری و معماری تبدیل کردند.

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیالوئی چهاردم که از مهمترین پادشاهان انگلستان بود نیز سبک باروک را به قصر ویندسور وارد کرد که در آن زمان در پاریس پرطرفدار شده بود.

قصر سبکی باروکی بود تا زمان سلطنت جورج چهارم که وی با تیم صنعتگران خود وارد ساخت و ساز این قصر شد تا به این سازه یک هویت قرون وسطایی بدهد؛ همین زمان بود که در حدود 1000 اتاق به کاخ افزودند و برخی اتاق‌ها چوبی و بعضی دیگر از سنگ بودند.

داخل کاخ ویندسور انگلیس

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

همانطور که اشاره کردم کاخ ویندسور بزرگترین قصر جهان است و بخش های داخلی آن ۴۵٬۰۰۰ متر مربع مساحت دارند و بیش از 1000 سالن اصلی در آن ساخته‌اند، بنابراین امکان توضیح تک تک آنها در این سفر کوتاه فاینداتور ضروری نیست اما باهم برخی از مهمترین بخش‌های قصر را مرور می‌کنیم:

سالن اصلی قصر ویندسور

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

اینر هال Inner Hall یا سالن ورودی درواقع یکی از مهمترین قسمت های ویندسور است که در سال 1820 میلادی به دستور جورج چهارم ساخته شد.

این بخش را با هدف استقبال پادشاه از سران کشورها و میهمانان رسمی ایجاد کردند. در سال 1866 میلادی این بخش توسط ملکه ویکتوریا با دیواری سنگی مهر و موم شد و تا 150 سال بعد از آن به عنوان یک انبار استفاده می‌کردند.

در سال 2019 میلادی بود که این سالن بازگشایی شد و کارهای مرمتی روی آن انجام دادند تا کمی قابل استفاده باشد.

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

مهمترین کارهای مرمتی شامل تراشیدن لایه های سنگ‌ها برای جلو بیشتر آنها، درزگیری بخش‌های مختلف و اتصال ورودی بازدیدکنندگان به تراس شمالی و ورودی ایالتی به قسمت جنوبی سالن بود.

این اتصال‌ها باعث شد که گردشگرانی که اهل پیاده‌روی هستند، بتوانند یک پیاده‎روی طولانی و بسیار جذاب را تجربه کنند.

قسمت‌های کوچکی از این تالار در حدود سال 1110 میلادی به دستور هنری اول ساخته شد که همین موضوع اهمیت تالار ورودی را بیشتر می‌کند.

خانه عروسک های ملکه ماری انگلیس

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

در راه رسیدن به ساختمان‌های ایالتی قصر با یک خلقتی شگفت‌انگیز از هنرمندان و معماران روبه رو خواهید شد؛ اینجا یک شاهکار کوچک هنرمندانه است.

این اتاق در سال 1924 میلادی برای ملکه ماری طراحی و ساخته شد و مهمترین نکته‌ای که همه را حیرت‌زده می‌کند، توجه به جزئیات در همه بخش‌های آن است. در این اتاق عروسک‌ها دارای سیستم لوله کشی، توالت فرنگی، چراغ‌های واقعی، جواهرات کوچک، سرویس نقره، انبار شراب و حتی گاراژ اتومبیل و اتومبیل هستند. توصیه می‌کنم که بازدید از این قسمت را از دست ندهید.

ساختمان های اداری و دولتی قصر ویندسور

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

ساختمان‌هایی مملو از پلکان سلطنتی و فوق العاده که با هزاران سلاح دیدنی پر شده اند در بخشی از کاخ ویندسور به چشم می‌خورند. لوسترهایی طلایی و درخشان که قدرت و شکوه خاندان سلطنتی را فریاد می زنند.

یک هشتی بزرگ که مجسمه زیبایی از ملکه ویکتوریا در آن قرار دارد نیز در همین قسمت قابل مشاهده هستند؛ همچنین گنجینه‌هایی که توسط سران کشورهای دیگر به امپراتوری بریتانیا داده شده‌اند نیز در این ساختمان‌ها نگهداری می‌شوند و در معرض دید عموم قرار دارند.
اگر با ناپلئون آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که او به خاطر پیروزی بزرگش در سال 1815 جشنی مفصل برپا می‌کند. جشن پیروزی ناپلئون در اتاق واترلو بود که در همین بخش از قصر قرار دارد.

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیایکی از تالارهای مهم این قسمت از مجموعه ساختمان‌ها نیز تالار سنت جورج است که هنوز هم در آن میهمانی‌های دولتی برپا می‌شود و سپرهایی نقاشی شده از شوالیه‌ها بر سقف‌های سر به‌فلک کشیده‌ی آن آویزان هستند.
در قسمتی دیگر از این ساختمان‌ها مجموعه‌ای متشکل از 10 اتاق شیک وجود دارد که از آنها با نام اتاق‌های کینگ و گوئین (پادشاه و ملکه) یاد می‌کنند.

این اتاق‌ها اغلب به دستور پادشاه چالز دوم ساخته شدند و دارای پرتره‌های زیبا از مقامات سلطنتی و نقاشی‌هایی از هنرمندان بزرگی چون هولباین، بروگل، رامبراند، پیتر پل روبنس، ون دیک و گینزبورو هستند.

کلیسای سنت جورج مقدس

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

کلیسای سنت جورج St George’s Chapel به دستور ادوارد چهارم در سال 1475 میلادی به صورتی کاملا سفارشی ساخته شد و می توان گفت که یک نمونه بسیار خوب از معماری عمودی گوتیک است. شبستان و سقف‌های باشکوهی دارد و بعدها هنری هفتم و هشتم هم در حدود سال 1528 با ایجاد تغییراتی در سقف‌ها بر زیبایی آن افزودند.

این کلیسا در حقیقت یک آرامگاه سلطنتی نیز هست که افرادی مانند هنری هشتم، چارلز اول و جورج ششم (پدر ملکه) و ملکه الیزابت (مادر ملکه) در آن دفن شده اند.

همین کلیسا بود که پرنس هری و مگان مارکل در ماه می سال 2018 با هم در آن ازدواج کردند.
این کلیسا روزهای یکشنبه تعطیل است اما به جز این روز سایر روزها بازدیدکننده ها می‌توانند از آن دیدن کرده و به نیایش بپردازند یا در مراسم آواز شرکت کنند که البته روز چهارشنبه مراسم آواز برپا نمی‌شود.

کلیسای یادبود آلبرت انگلستان

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

کلیسایی کوچک به نام یادبود آلبرت یا آلبرت مموریال Albert Memorial Chapel در سال 1240 در این مجموعه ساخته شد. پس از آن که شاهزاده آلبرت در سال 1861 میلادی در قلعه ویندسور مرد، ملکه ویکتوریا دستور داد که این بنای یادبود را برای دفن همسرش بازسازی کنند.

اینگونه بود که یک سقف باشکوه با قطعاتی طلاکاری شده به این بخش از کاخ اضافه شد. با این وجود شاهزاده آلبرت در این مکان به خاک سپرده نشد و در کنار ویکتوریا در آرامگاه سلطنتی فرگمور دفن شد اما پسر کوچک آنها شاهزاده لئوپولد (دوک آلبانی) در این مکان به خاک سپرده شد؛ بنابراین قبری که در این مکان دیده می شود شاهزاده آلبرت نیست.

خانه ملکه الیزابت دوم

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

در حال حاضر قصر ویندسور خانه ملکه الیزابت دوم Queen Elizabeth II، ملکه فعلی انگلستان است. شاید این سوال پیش بیاید که قصر اصلی ملکه باکینگهام است یعنی ملکه بین این قصرها جابه جا می‌شود؟ باید بگویم که ویندسور خانه ملکه است و تنها 32 کیلومتر با باکینگهام فاصله دارد.
درباره تعداد اتاق های این قصر که شاید برای شما جالب باشد هم باید بگویم که 1000 اتاق خواب در این مکان وجود دارد و زمین کلی این قصر 13 هکتار است.

توجه داشته باشید که ویندسور 1000 سال قدیمی تر از باکینگهام است و از نظر ارزش تاریخی بسیار پر اهمیت‌تر از باکینگهام به حساب می‌آید. ملکه الیزابت دوم تنها فرد خاندان سلطنتی نیست که در این قصر زندگی کرده بلکه 900 سال است که خاندان سلطنتی انگلستان در آن را تصرف کرده اند.

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیاواقعیت این است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم تنها در تعطیلات آخر هفته به این قصر می‌رود. این موارد تنها گوشه‌ای از ثروت خاندان سلطنتی انگلستان است.

ثروت ملکه الیزابت دوم به تنهایی 530 میلیون دلار بر آورد شده که این عدد متعلق به سال 2016 میلادی است اما مواردی چون مالیات مردم، سود سهام مکان‌های مختلف و سرمایه‌گذاری‌های متعدد نیز بر این ثروت می‌افزایند. جالب است بدانید که مردم این کشور از حضور خاندان سلطنتی راضی هستند و اموال آنها را متعلق به بریتانیا می‌دانند.

دانستنی های قلعه ویندسور

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد، نه همه ی بخش های قلعه بلکه قسمت هایی از آن برای بازدید کننده ها باز است که از این بخش ها باید به اتاق های دولتی، خانه عروسکی ملکه ماری و کلیسای کوچک سنت جرج که در آن بارها و بارها مراسم های ازدواج سلطنتی برگزار شده است اشاره کرد و البته در کنار آن ها مراسم های تدفین! مثلا مقبره های مادر ملکه و پادشاه هنری در این کلیسا است.

بهترین راه رفتن به قلعه ویندسور از لندن است که در مسیر می توانید توقف هایی در استون هنج، آکسفورد و یا بث اشاره کرد.

ورودی قلعه در مسیر راه لندن است.

قلعه در قرن یازدهم ساخه شده است و در مدت جنگ های داخلی به عنوان پایگاه نظامی استفاده می شده است و همچنین در جریان جنگ جهانی دوم هم پناهگاهی برای خاندان سلطنتی بوده است و حالا هم که اقامتگاه مورد علاقه ی ملکه ی انگلستان برای تعطیلات آخر هفته است.

ویندسور قدیمی ترین و بزرگ ترین قلعه ی مورد استفاده حال حاضر جهان است.

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

زمین های این قلعه مساحتی حدود ۵ هکتار را در بر می گیرد.

کلیسای سنت جرج در این قلعه یکی از زیباترین و تحسین برانگیزترین ساختمان های سراسر لندن محسوب می شود.

در فاصله ای نیم مایلی از این قلعه می توانید مدرسه کالج اتون را ببینید که هم شاهزاده ویلیام و هم شاهزاده هری در آن جا درس خوانده اند، این بخش هم قابل دسترسی است.

در سال ۲۰۰۶، ۵۰۰ نفر در این کاخ کارکرده و زندگی می کرده اند.

در وردی این کاخ گشت های امنیتی ایستاده اند و بازدید کننده ها را در هنگام ورود چک می کنند پس تا جای ممکن از بردن اشیای حجیم و یا کیف های بزرگ و اضافه بهتر است خودداری کنید.

قصر ویندسور انگلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین قلعه ی دنیا

قصر ویندسور کجاست؟

کاخ ویندسور در انگلستان، بارکشایر و شهر ویدزور قرار دارد. تورهای بازدید از ویندسدور را می توانید از بخش پذیرش هتل محل اقامت خود خریداری کنید اما فراموش نکنید که ورودی این قصر رایگان است.

چطور به قلعه ویندسور برویم؟

از مرکز لندن تا قلعه ویندسور کمتر از ۱ ساعت راه است که برای رفتن به آن جا می توانید به ایستگاه واترلوی لندن بروید که مسیر مستقیم می پیمایید یا اینکه به پادینگتون بروید که باید یک خط عوض کنید از این ایستگاه مسیر راحت و کوتاهی تا ویندسور است.

کی به قلعه ویندسور برویم؟

ویندسور همه روز بین ساعت های ۹:۳۰ صبح تا ۳ بعدازظهر بین ماه های نوامیبر تا فوریه باز است و بین ماه های مارچ تا اکتبر ساعت ۵:۱۵ بعدازظهر بسته می شود. البته حواستان باشد که گاهی بخش هایی از این قلعه برای رویدادهای سلطنتی بسته می شود.

به عنوان اقامتگاهی رسمی، قلعه ویندسور یک ماه در ایستر، یک هفته در ژوئن و در بیشتر آخر هفته ها میزبان ملکه الیزابت است. علاوه بر این، گاهی برای مهمان های مهم و بین المللی مراسم شام در این کاخ برگزار می شود. وقتی هایی که ملکه در داخل کاخ باشد، می توانید عوض شدن گاردها را هم ببینید.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما