لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

کشور چین جاذبه‌های گردشگری منحصر به فردی دارد که درباره هر کدام از آنها افسانه‌ها و داستان‌های فراوانی نقل شده است. با وجود آنکه بیشتر داستان‌ها جنبه اسطوره‌ای دارند اما همین نقل قول‎ها باعث مرموز شدن کشور چین و دیدنی‌هایش شده است.

لشکر سفالین شامل اثاث قبر و مجسمهٔ سفالی هزاران سرباز مجهز مربوط به پادشاهی چین شی هوان، مؤسس دودمان چین در ۲۲۰ پیش از میلاد است.

مجسمه‌های سفالین ارتش سفالین در حوالی شهر شی‌آن پایتخت نخستین امپراتوری چین پراکنده هستند. این آثار از مهم‌ترین یافته‌های باستان‌شناسی جهان در سال‌های اخیر به‌شمار می‌روند.

پادشاه چین شی هوانگ

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

شی هوانگ (شی هوان) یکی از مقتدرترین پادشاهان امپراتوری چین بود که در سال های ۲۲۱ تا ۲۱۰ قبل از میلاد بر این سرزمین حکمرانی می کرد.

شاید برای شما سوال شده باشد که چرا از میان تمام پادشاهان چینی نام امپراتور شین هوانگ بیشتر بر سَر زبان ها افتاده است؟ شی هوانگ نخستین پادشاهی بود که توانست در سرزمین چینِ پیش از میلاد را متحد کند.

او متعلق به خاندان چین (سلسله چین) بود که از پس از سرکوب دودمان جونو به قدرت رسیده بودند. اگر یک مقایسه از نظر مدت زمان حکومت دودمان های سلطنتی چین داشته باشیم، سلسله چین به نسبت سایر دودمان های تاریخی، مدت زمان کمتری بر سرزمین حاکم بودند اما دستاوردهای مهمی داشتند.

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

طبق کاوش های انجام شده در آثار تاریخی به جا مانده از دودمان چین، اینطور مشخص شد که در زمان امپراتوری شی‌هوانگ، سطح رفاه مردم بسیار بالا بود. نوع پوشش افراد، ابزارهای جنگی، نوع ساخت و ترکیب فلزات، استفاده از رنگ و سنگ های زینتی از نمونه آثار باستانی کشف شده در شی‌آن و دودمان چین هستند.

سربازان ۲۲۰۰ سالانه تاراکوتا | معبد امپراتور چین شی هوآنگ

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

در سال ۱۹۷۴، در استان شاآنشی، کشاورزان محلی مشغول کار بودند و زمین را برای کاشت بذر آماده می‌کردند. در همین زمان بود که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های باستان‌شناسی دنیا، متعلق به ۲۲۰۰ سال قبل، کشف شد و بعدها به یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری برتر چین تبدیل ‌شد.

در حقیقت محوطه کشف شده همان اولین سپاه متحد چین بود که در زمان امپراتور چین شی هوانگ ایجاد شد. پادشاه چین شی هوانگ (Qin Shi Huang) قدرت فراوانی داشت و به همین دلیل به دنبال اکسیر جاودانگی بود.

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

اکسیری که با نوشیدن آن بتواند عمر همیشگی داشته باشد. سرانجام دشمنان و مخالفان پادشاه از همین آرزو استفاده کردند تا او را به قتل برسانند.

شی هوآنگ در اثر نوشیدن آمیخته‌ای از جیوه و گَرد یشم سبز که کیمیاگران دربار دودمان چه‌این آن را درست کرده بودند، کشته شد. او گمان می‌کرد با نوشیدن این معجون، جاودان خواهد شد اما پیش‌بینی‌ها درست نبود و پادشاه با نوشیدن این معجون دچار نارسایی کبدی، مسمومیت جیوه و در پایان مرگ مغزی شد.

چرا ارتش سفالی چین ساخته شد؟

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

همان‌طور که می دانید شهر شی‌آن که در مرکز استان شا‌آن‌شی (شاآنشی) چین قرار دارد، پایتخت قدیمی امپراتوری این کشور محسوب می شد. به همین دلیل آثار تاریخی فراوانی از سلسله های پادشاهی چین در این شهر وجود دارد.

در این شهر پادشاهان فراوانی زندگی کردند که یکی از آنها امپراتور چین شی هوانگ بود. پس از مرگ پادشاه مقبره ای وسیع با معماری خاص در این منطقه ساخته شد که تا چند سال پیش ناشناخته مانده بود. معبدی مرموز با ساختار خاص که امروز در لیست جاذبه گردشگری مهم چین به چشم می خورند.

پیکرک های سفالی سربازان ارتش تراکوتا (Terracotta Army) بیش از دو هزار سال پیش به‌ همراه امپراتور چین شی‌ هوانگ (Qin Shihuang) به خاک سپرده شدند.

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

بر پایه باور قدیمی چینی ها، این ارتش قرار بود در جهانِ پس از مرگ، نگهبان معبد سلطنتی امپراتور باشند و او را از گزند دشمنانش حفظ کنند. در آن زمان به زیبایی هرچه تمام‌تر انواع پیکرک های سفالی از سربازان با ابزارهای جنگی ساخته شدند و در ردیف های منظمی قرار گفتند.

نظم مجسمه های سفالی در حقیقت نمادی از نظم ارتش پادشاه شی هوانگ بود. تاکنون بیش از ۷۰۰۰ سرباز، ۱۳۰ کالسکه نظامی و ۵۲۰ اسب در مجموعه لشکر سفالین شناسایی‌شده است. خوب است بدانید که حتی ترکیب پیکرک ها نیز به همان ترتیبی قرار دارند که در ارتش امپراتوری‌های چین استفاده می شد.

تمام بخش های معبد لشکر سفالین چین کشف شده است؟

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

در سال های ابتدایی کشف این محوطه باستانی یعنی در دهه ۱۹۷۰ میلادی، این‌طور تصور می شد که این محوطه هم مانند مقبره های باستانی وسعت کمی دارد و از نظر معماری مشابه آثار تاریخی دیگر خواهد بود.

بعد از چند دوره کاوش های باستان شناسی مشخص شد که وسعت قبرستان لشکر سفالین بیش از ۹۸ کیلومتر می باشد که در اطراف مقبره امپراتور ساخته شده است. این یافته علمی، تمام تصورات کارشناسان را بر هم زد و آنها احساس کردند تا یک مقبره بزرگ مانند اهرام ثلاثه رو به رو شده اند که رازهای فراوانی را در خود نگه داشته است.

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

به همین دلیل تمام کارشناسان شروع به مطالعه اسناد و کتیبه ها کردند تا آنکه مشخص شد این معبد از قسمت جنوبی کوی لن تا مرکز شهر شی‌آن به شکل هرمی ساخته شده و دو دروازه بزرگ برای ورود به آن در نظر گرفته اند. ساخت مقبره تا ۳۷ سال بعد از مرگ پادشاه طول کشید.

جالب است بدانید که با وجود حفاری های انجام شده هنوز مقبره خود پادشاه کشف نشده است و بیشتر کاوش ها باعث کشف ابزارها و اشیا باستانی شد. قسمت تلخ ماجرای ساخت این معبد و آرامگاه عظیم این است که طبق اسناد تاریخی تمامی افرادی که در ساخت مقبره همکاری داشتند در آنجا محبوس می شدند تا مکان دقیق مقبره پادشاه افشا نشود.

چگونه به محوطه باستانی ارتش سفالین تراکوتا برویم؟

لشکر سفالین چین بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین 

ساعت بازدید از محوطه (Terracotta Army) از ۰۸:۳۰ صبح تا ۱۷:۰۰ بعد از ظهر است. شما می توانید از مرکز شهر (shaanxi) با ماشین از مسیر جاده تونگ چان (Tongchuan) و یا از یائوژو (Yaozhou) استفاده کنید. مدت زمان تقریبی ۲ ساعت و نیم تا ۳ ساعت طول می کشد تا از نزدیک نظاره‌گر ارتش سفالی باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما