استانبول، بزرگ‌ترین کلان‌شهر ترکیه است که به‌صورت منحصربه‌فردی، دو قاره آسیا و اروپا را به هم وصل می‌کند. بخش اروپایی استانبول، بخش توریستی و درواقع گردشگری آن به‌حساب می‌آید و بخش آسیایی آن، محیط دنج‌تری را برای زندگی شهری فراهم آورده است.

ترکیه تا دلتان بخواهد موزه، مسجد و مکان‌های تفریحی و تاریخی دارد و در حقیقت کلکسیونی از تمامی نیازهای توریستی را در خود جای‌داده است.

پارک مینیاتوری ترکیه معروف به استانبول کوچولو

در لیست دیدنی های ترکیه می توان به مکانی سر زد که جلوه ی دیگری دارد. شما در این مکان زیبا و پر از رنگ و طرح می توانید جلوه ی کوچکی از اماکن دیدنی تاریخی و تفریحی را از نمایی دیگر ببینید. این مکان زیبا و جذاب پارک مینیاتوری ترکیه است.

پارک مینیاتورک (Miniatürk Park) استانبول یک شهر مینیاتوری جذاب است، جایی که صدها اثر تاریخی در مقیاسی کوچک ساخته و در کنار هم قرار داده شده اند تا بتوانید همه ی آن ها را در کنار هم ببینید.

معرفی پارک مینیاتوری ترکیه

پارک مینیاتوری ترکیه معروف به استانبول کوچولو

پارک مینیاتورک (Miniaturk park) استانبول، شهری مینیاتوری است که در قالب یک اثر هنری، بیش از 122 جاذبه گردشگری کشور ترکیه در مقیاسی کوچک‌تر، در خود جای‌داده است.

پارک مینیاتوری ترکیه که از آن با عنوان استانبول کوچولو هم یاد می‌شود، این فرصت را فراهم می‌آورد که همه جاذبه‌های ترکیه را در قالب ماکت و به‌صورت یکجا، به تماشا بنشینید و اگر جاذبه‌ای یا داستانی شما را جذب کرد، بازدید از مکان اصلی آن را در برنامه‌های خود بگنجانید.
در حال حاضر 17 سال از ساخت پارک مینیاتورک می گذرد و برای گردشگران اروپایی جذاب است اما بسیاری از ایرانیان با آن آشنایی ندارند.

مساحت این پارک 60000 مترمربع است و توانسته بسیاری از دیدنی های مشهور را از سراسر کشور ترکیه در خود بگنجاند. در حال حاضر 128 ماکت در آن وجود دارد که ممکن است به شمار آنها افزوده شود. از میان 128 ماکت 59 مورد از آن جاذبه های گردشگری برتر ترکیه هستند که همین موضوع اهمیت این شهر را در صنعت گردشگری ترکیه نشان می دهد.

  معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

پارک مینیاتوری ترکیه معروف به استانبول کوچولواگر تا به امروز به استانبول سفر نکرده اید و یا قصد شما از سفر به این شهر بازدید از اماکن دیدنی نبوده است، می توانید بازدید خود را با پارک مینیاتورک آغاز کنید زیرا راهنمای بسیار خوبی برای کسانی است که دید کاملی به دیدنی های شهر استانبول ندارند.

این پارک مینیاتوری دارای فضای باز است اما امکانات و تفریحات متنوعی علاوه بر تماشای ماکت در آن وجود دارد که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.

امکانات و تفریحات پارک مینیاتوری ترکیه

پارک مینیاتوری ترکیه معروف به استانبول کوچولو

در این پارک مینیاتوری، علاوه بر امکان تماشای آثار تاریخی و درج مکان‌هایی برای ماکت‌ها، تفرج‌گاه‌های دیگری همچون شهربازی مینی لند، قایق‌سواری، زمین شطرنج، فضای سبز برای بازی و سرگرمی کودکان، استخر، پارکینگ و فضاهای خالی برای بناهای آینده، در نظر گرفته‌شده است.

وجود رستوران‌هایی با انواع غذاهای ترکی و نیز وجود مغازه‌هایی با انواع شیرینی‌های متنوع و صنایع‌دستی از دیگر امکانات رفاهی این مجموعه جذاب به شمار می روند.

ناگفته نماند در گوشه‌ای از این پارک، یک سالن آمفی‌تئاتر با ظرفیت 400 نفر وجود دارد که نمایش‌های فرهنگی مختلفی در آن به اجرا درمی‌آید.

دیدنی های پارک مینیاتوری ترکیه

پارک مینیاتوری ترکیه معروف به استانبول کوچولو

پارک 60 هزار مترمربعی مینیاتورک، شامل 15 هزار مترمربع فضای ماکت، 40 هزار مترمربع فضای سبز و آزاد، 2 هزار مترمربع استخر و راه‌آبی، پارکینگی با گنجایش 500 ماشین و همچنین 500 مترمربع فضای سرپوشیده می‌باشد که از سال 2003 به‌عنوان بزرگ‌ترین و اولین پارک مینیاتوری دنیا، شروع به کارکرده است.

این پروژه عظیم، با دقت و ظرافتی ویژه و مطابق با یک برنامه‌ریزی منسجم، طی 22 ماه تکمیل گردید و در حقیقت یک شهر مینیاتوری را برای مخاطبان خود به ارمغان آورده است.
122 هنر تاریخی، شامل 57 اثر از استانبول،52 اثر از آناتولی و 12 اثر تاریخی نیز که امروزه خارج از مرزهای ترکیه و در کشور یونان قرارگرفته‌اند ولی در زمان امپراتوری بزرگ عثمانی‌ها جزو قلمرو آنان محسوب می‌شدند، در این پارک جا خوش کرده‌اند و در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته‌اند.
گفتنی است تأیید یکایک آثار به‌کار رفته در پارک مینیاتوری ترکیه، توسط هیئت خاصی به اجرا درآمده است و انتخاب آثار مورد نصب در این مجموعه نیز توسط پروفسور دکتر ایلبر اُرتایلی و استادیار دانشگاه، دکتر احمد هالوک دورسون، صورت پذیرفته است.

  جزیره کبوتر خانه کبوتران مهاجر ، کوش آداسی

پارک مینیاتوری ترکیه معروف به استانبول کوچولو

مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی استانبول، مسجد سلطان احمد، قصر هیدیو، مقبره سلطان مراد، غار اصحاب کهف، قصر معروف توپکاپی، خانه‌های تاریخی ماردین، صخره‌های گورمه، کاپادوکیا، برج گالاتا، انواع مجسمه‌ها و ساختمان‌های مطرح، تنگه بسفر، فرودگاه بزرگ آتاتورک، مقبره مولانا، پل‌ها و ورزشگاه معروف شهر استانبول، تنها بخشی از دیدنی‌های ماکتی و تماشایی پارک مینیاتوری ترکیه هستند.
مینیاتورک، بر اساس سیر تاریخی ساخته‌شدن اصل بناها، دایر شده است. برای دیدن سازه‌ها، باید از مسیرهای رفت و برگشتی و تقریباً مارپیچی گذر کرد.

با شروع حرکت در مسیر بازدید، ابتدا آثار تاریخی کل ترکیه را یکی‌یکی و بافاصله چندمتری از هم مشاهده می‌کنید. دوساعتی که از شروع بازدید گذشت، به اتمام بناهای سایر شهرهای ترکیه نزدیک می‌شویم. از این به بعد، آثار شهر استانبول شروع‌شده و بازهم حدود 2 ساعت زمان لازم است تا تمام ماکت‌ها را رؤیت نماییم.

ساخت ماکت‌ های پارک مینیاتوری ترکیه

پارک مینیاتوری ترکیه معروف به استانبول کوچولو

از اواخر خرداد تا اواسط شهریور، آب‌وهوای استانبول، تابستانی شده، به‌طوری‌که میانگین دما در طول روز به 29-27 درجه و در طول شب به 19-17 درجه سانتی‌گراد خواهد رسید.

با توجه به‌واقع شدن پارک مینیاتوری استانبول در حاشیه دریا و در هوایی شرجی و نیز با توجه به وزش بادهای لودوس و باران های شدید، در انتخاب اثرها و همچنین توانایی ساخت ماکت‌ها و مقاومت آن‌ها در برابر فضای آزاد، دقت شده تا برای ساخت هر ماکت، فنّاوری خاص آن به کار گرفته شود و از فایبرگلاس و موادی بسیار مقاوم در برابر باد و برف و بوران و آفتاب و باران، استفاده شوند.

تداخل ساخت ماکت ها با فرهنگ و هنر و تخریب قسمتی از این آثار هزارساله در طول تاریخ، در ساخت این ماکت‌ها بسیار موردتوجه و ظرافت قرارگرفته است.

  قصر توپکاپی ، قصری باشکوه در استانبول 

پارک مینیاتوری ترکیه معروف به استانبول کوچولو

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در همین مدت چند سالی که از بازگشایی و افتتاح این پارک گذشته است، عملیات تعمیر و نگهداری و بازسازی، برای جلوگیری از خرابی ماکت‌ها، به‌خوبی اتفاق افتاده است.
اگر بارها و بارها از یک بنای تاریخی، دیدن نماییم، بازهم نمی‌توانیم بخش‌های مختلف بیرونی آن را با جزییات کامل در این پارک ببینیم و بناها برایمان جالب باشند.

این در حالی است که دیدن ماکت‌هایی که تمام این جزییات، در آن‌ها رعایت شده است و از مصالحی مناسب استفاده‌شده تا به‌خوبی شکوه بنای اصلی را به رخ بکشد، به ما و مخصوصاً دوستداران عرصه معماری، این فرصت را می‌دهد که طراحی و نحوه چیدمان بخش‌هایی چون فضای سبز، گنبد، مناره، سقف بنا و غیره را به‌درستی تجسس نماییم.

درواقع این پارک پر است از ماکت‌هایی که 25 برابر کوچک‌شده‌اند و همین امر این مرکز را به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگرای استانبول بدل کرده است.

بازدید از پارک مینیاتورک استانبول

پارک مینیاتوری ترکیه معروف به استانبول کوچولو

پارک مینیاتورک در منطقه سوتلوجه، در شمال شرقی شاخ طلایی قرار دارد و می توانید به راحتی خودتان را به آنجا برسانید، کافیست در میدان تکسیم سوار اتوبوس های عمومی شوید.

این پارک هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر باز است و برای ورود به آن باید ۱۰ لیر پرداخت کنید. پیشنهاد می کنیم حتما به این پارک بروید چون تماشای مجموعه ای از آثار تاریخی جذاب استانبول در کنار هم مطمئنا تجربه ای فراموش نشدنی را برایتان رقم می زند.

بر روی بلیط هایی که برای ورود به پارک تهیه می کنید اطلاعاتی کلی درباره ی مینیاتورهای پارک وجود دارد حتی می توانید این بلیط ها را در دستگاه هایی که در سراسر پارک پراکنده اند قرار دهید تا اطلاعات جزئی تری درباره ی این مینیاتورها پیدا کنید.

منبع : findatour'eligasht
نویسنده

یک نظر بنویسید