چطور کلبه پتر کبیر در سن پترزبورگ ساخته شد؟

شهر سن پترزبورگ دومین شهر محبوب روسیه است و به دلیل جاذبه‌های زیبایش، از اصلی‌ترین گزینه‌های سفر گردشگران در تور روسیه به‌شمار می رود. این شهر داستان‌های تاریخی بسیاری در دل خود پنهان کرده است.

چطور کلبه پتر کبیر در سن پترزبورگ ساخته شد؟

کلبه پتر کبیر یکی از جاذبه های گردشگری بسیار قدیمی سن پترزبورگ می باشد. این ساختمان که از جنس چوب ساخته شده است، در حقیقت اولین عمارت مسکونی در شهر تازه تأسیس سن پترزبورگ بوده است که از آن به عنوان اولین کاخ سلطنتی تزار در این شهر یاد می کنند.

بعدها که کاخ ارمتیاژ ساخته شد و خاندان سلطنتی به همراه پتر کبیر به قصر نقل مکان کردند. به این ترتیب موزه ارمتیاژ کنونی به‌خصوص کاخ زمستانی محل زندگی خاندان تزار روسیه شد.
بعضی از مردم محلی سن پترزبورگ به کلبه پتر کبیر “قصر کوچک پتر” می‌گویند و آن را اولین قصر تزار روسیه می‌دانند.

ماجرای ساخت کلبه پتر کبیر

چطور کلبه پتر کبیر در سن پترزبورگ ساخته شد؟

پس‌ از آنکه پتر کبیر تصمیم گرفت تا تمام روستاهای شمال غرب روسیه را یکپارچه کند و یک شهر مدرن را تشکیل دهد؛ او و همراهانش تصمیم گرفتند سن پترزبورگ کنونی را به عنوان مرکز اصلی کنترل سیاسی حکومت انتخاب کنند.

به همین دلیل برای استقرار کبیر در کنار رود نوا یک کلبه چوبی ساخته شد تا فرآیند ساخت کاخ زمستانی و ارمیتاژ کامل شود. بعد از آن نجاران ارتش و سربازان هنگ سمیونوسکی روسیه این کلبه را برای پادشاه خود ساختند. موقعیت مکانی کلبه به گونه‌ای بود که پتر کبیر می‌توانست بر روند ساخت شهر نظارت داشته باشد.

معماری کلبه پتر کبیر سن پترزبورگ

چطور کلبه پتر کبیر در سن پترزبورگ ساخته شد؟

این کلبه چوبی و تاریخی سازه‌ای بسیار کوچک با ابعاد ۶۰ متر مربع است که از یک اتاق نشیمن، یک اتاق خواب و یک اتاق مطالعه تشکیل شده است.

برای آنکه کلبه پتر کبیر آجری به نظر برسد، دیوارهای آن با رنگ روغن به رنگ قرمز درآمدند. همچنین این کلبه دارای سقف بلند و پنجره‌های بزرگی است که برگرفته از معماری سنتی روستایی روسیه هستند و با معماری هلندی قرن ۱۷ میلادی ترکیب شده است.

زندگی پتر کبیر در کلبه

چطور کلبه پتر کبیر در سن پترزبورگ ساخته شد؟

با وجود آنکه پتر کبیر تنها ۵ سال در این کلبه زندگی کرد اما این کلبه را می توان نمونه بسیار خوبی از هنر شهرسازی آن زمان روسیه و شهر تازه تاسیس سن پترزبورگ دانست که پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن دیدن کنید.
پتر بیشتر زمان خود را در جنگ بود به همین دلیل این کلبه صرفا محلی برای استراحت او و نگهداری وسایلش می‌باشد.

اشیای موزه کلبه پتر کبیر

چطور کلبه پتر کبیر در سن پترزبورگ ساخته شد؟

از آنجا که این کلبه محل زندگی پتر کبیر است در آن تمامی وسایل شخصی او و ابزارهای جنگی‌اش نگهداری می‌شود. همچنین نامه‌های پتر کبیر و اسناد ارتباطی او با هم پیمانانش به عنوان جاذبه در معرض نمایش عموم گردشگران قرار دارد.

ماجرای انتقال کلبه پتر کبیر

پس از آنکه پتر کبیر به کاخ سلطنتی خود نقل مکان کرد؛ این کلبه به همراه متعلقاتش به آن محله انتقال داده شد. در سال‌های بعد یعنی در ۱۷۲۳ میلادی کاترین دستور می‌دهد برای حفاظت از کلبه یک دور محاظ آجری دور آن بسازند که تا امروز نیز به همان حالت باقی مانده است.

ساعت مناسب بازدید از کلبه پتر کبیر

چطور کلبه پتر کبیر در سن پترزبورگ ساخته شد؟

همه‌ی روزهای هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر، پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۳ تا ۲۱ شب.
این موزه در روزهای ۳ شنبه و روزهای دوشنبه آخر هر ماه تعطیل است.

آدرس کلبه پتر کبیر در سن پترزبورگ

روسیه، سن پترزبورگ، خیابان پتروسکایا ۶ | Petrovskaya embankment, 6, Sankt-Peterburg, Russia, 197046

دیدگاه خود را بنویسید