معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

گلدن رینگ (Golden Ring of Russia) یکی از بهترین مناطق گردشگری کشور روسیه است که مبدا آن از شهر مسکو می باشد. این منطقه از محبوب ترین مسیرهای گردشگری در دنیاست که در آن جاذبه‌های گردشگری فراوانی وجود دارد.

گلدن رینگ چیست؟

قبل از معرفی گلدن رینگ بهتر است ابتدا کمی در خصوص ماهیت این منطقه صحبت کنیم؛ در بیشتر کشورهای دنیا مناطق توریستی مهم وجود دارند که خط سیر تاریخی، فرهنگی و یا جغرافیایی را دنبال می کنند.

به این مناطق در اصطلاح گردشگری، مسیرهای توریستی گفته می شود. این یعنی گردشگران با عبور از مناطقی معرفی شده در مسیر، می توانند مهمترین بخش تاریخ، فرهنگ یا جغرافیای یک سرزمین را مشاهده کنند.

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

به این مثال توجه کنید: شهرهای اصفهان، شیراز، یزد، کاشان، کرمان و تهران به عنوان یکی از مسیرهای باستانی ایران محسوب می شوند. پس گردشگران خارجی که قصد دارند به طور کامل با تاریخ کشورمان آشنا شوند، با بازدید از این شهرها می توانند پکیج کاملی از تاریخ ایران را ببینند.
با همین مفهوم به معرفی گلدن رینگ یا حلقه طلایی روسیه خواهیم رفت که شامل چند شهر نزدیک به مسکو در روسیه می باشد. توجه کنید که شما می توانید برنامه سفرتان را از هر کدام از شهرهای معرفی شده، آغاز کنید و الزامی برای آغاز از نقطه خاص وجود ندارد.

گلدن رینگ روسیه

گلدن رینگ با حلقه طلایی (Golden Ring) منطقه ای زیبا در شمال شرق شهر مسکو است که ترکیبی از چند محوطه تاریخی از قرن ۱۲ تا ۱۸ میلادی می باشد.

گلدن رینگ در واقع نوعی مسیر گردشگری است که از چند شهر یا منطقه نزدیک به هم تشکیل شده است. به طور معمول نیز برنامه سفر گردشگران از مسکو شروع می‌شود، چون این شهر دسترسی مناسب و سیستم حمل و نقل خوبی دارد.

در مسیر گلدن رینگ روسیه گردشگری کلیساهای قدیمی، خانه های چوبی، شمایل و مجسمه های زیبا، گنبدهای پیازی شکل روسی و درختان گیلاس فراوانی وجود دارند که منظره بی‌نظیری را ایجاده کرده اند. ایده گلدن رینگ مسکو در سال ۱۹۶۷ میلادی توسط یوری پیچکوف (Yuri Bychkov) مطرح شد.

جاذبه های گردشگری در گلدن رینگ روسیه

همان‌طور که گفته شد گلدن رینگ مجموعه از چند جاذبه گردشگری و تاریخی مهم در کشور روسیه است. در ادامه هر کدام از این مکان های تاریخی را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

۱- یاروسلاو روسیه | Yaroslavl

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

شهر یاروسلاو در شمال شرقی مسکو و حاشیه رود کاتورسل و رود ولگا قرار دارد. این شهر به عنوان یکی از ده پایتخت قدیمی تزارهای روس استفاده می شد.

به همین دلیل بناهای تاریخی فراوانی در آن ساخته شد که معروف ترین آنها مسجد حضرت الیاس و کلیسای یاروسلاو می باشند. این کلیسا در قرن ۱۱ میلادی توسط یاروسلاو خردمند ساخته شد.

یاروسلاو در اصل شاهزاده و فرمانروای ولیکی نووگورود و کی‌یف بود که قصد داشت این شهر را به پایتخت حکومتی خود تبدیل کند. این کلیسا نیز به سبک سایر بناهای روسی گنبدهای پیازی شکل دارد و در ساخت آن از چوب و سنگ استفاده شده است.
فاصله مسکو تا یاروسلاو: ۲۵۰ کیلومتر
مسیر جاده ای بین یاروسلاو و مسکو: ۲۶۷ کیلومتر

۲- ولادمیر روسیه | Vladimir

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

شهر ولادمیر یکی از مناطق قرون وسطی روسیه است که در فاصله کمی از شهر سوزدال قرار دارد. این شهر بعد از کی‌یف به عنوان پایتخت امپراتوری روسیه محسوب می شد.

دروازه های طلایی ولادمیر و کلیسای دمیتریوس یا کلیسای عروج باکره دو بنای این مجموعه هستند که توسط یونسکو حمایت و محافظت می‌شوند.

خوب است بدانید که ولادمیر در قرن ۱۴ میلادی توسط شاهزاده ولادمیر ساخته شد تا مرکز حکومتی او باشد. مهمترین ویژگی ساختمان ولادمیر نوع معماری و زیبایی بصری آن است. از شهر مسکو تا منطقه ولادمیر حدود ۳ ساعت یا ۱۸۰ کیلومتر فاصله وجود دارد که می‌توانید با قطارهای سریع‌السیر به راحتی به ولادمیر برسید.
فاصله ولادمیر تا مسکو: ۱۸۰ کیلومتر
مسیر جاده ای بین دو شهر ولادمیر و مسکو: ۱۸۴ کیلومتر

۳- منطقه تاریخی کاستروما | Kostroma

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

کاستروما یکی دیگر از مناطق دیدنی در گلدن رینگ می‌باشد که به عقیده کارشناسان در سال ۱۱۵۲ میلادی توسط شاهزاده یوری دولگوروکی ساخته شد. جالب است بدانید که قدمت منطقه کاستروما ۵ سال از شهر مسکو بیشتر است، این یعنی کاستروما قبل از ساخت شهر مسکو وجود داشت.
یکی دیگر از دلایل سفر گردشگران به منطقه کاستروما وجود طبیعت زیبا و کوه های سیرسبز آن است که هر سال در فصول مختلف، برنامه های فرهنگی و فستیوال های متنوعی در این منطقه برگزار می‌شود.

از معروف ترین جاذبه های گردشگری کاستروما می‌توان به کلیسای تثلیث مسکو اشاره کرد که یکی از کلیساهای مهم ارتدوکس روسیه می ‌باشد.
فاصله کاستروما تا مسکو: ۳۳۶ کیلومتر
مسیر جاده ای بین دو شهر کاستروما و مسکو: ۳۳۸ کیلومتر

۴- شهر سوزدال | Suzdal

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

تاریخ ساخت شهر سوزدال به سال ۱۰۲۴ میلادی بر می‌گردد. در آن زمان سوزدال یکی از مهمترین مراکز ترویج مسیحیت در امپراتوری تزارهای روس بود که در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر مسکو قرار داشت.

خوب است بدانید که در این منطقه بیش از ۳۰ کلیسا، صومعه و ۱۴ برج ناقوس وجود دارد که مشابه آن فقط در شهر اورشلیم مشاهده می‌شود. بسیاری از گردشگران و خریداران تور روسیه توصیه می‌کنند تا حداقل یک شب را در منطقه سوزدال بمانید و از مناظر زیبای آن عکس بگیرید.
فاصله سوزدال تا مسکو: ۱۹۱ کیلومتر
مسیر جاده ای بین دو شهر سوزدال تا مسکو: ۲۱۹ کیلومتر

۵- منطقه پرزلاو-زالسکی | Pereslavl-Zalessky

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

پرزلاو – زالسکی در حاشیه دریاچه پلسچایف (Lake Pleshcheyev) قرار دارد که در سال ۱۱۵۲ میلادی در توسط یوری دولگوروکی در حاشیه منطقه سوزدال ساخته شد.

در این منطقه حدود ۱۲ صومعه از قرن ۱۸ میلادی وجود دارد. البته چند نمونه از کلیساهای پرزلاو -زالسکی در اثر حمله قوم تاتارها در سال ۱۳۸۲ تخریب شدند.

تا آنکه چند سال بعد یعنی قرن ۱۶ میلادی بیشتر کلیساها و صومعه ها به دستور شاهزادگان مجدد بازسازی شدند؛ به همین دلیل منطقه پرزلا – زالسکی به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری مذهبی در گلدن رینگ روسیه محسوب می‌شود.
فاصله پرزلاو –زالسکی تا مسکو: ۱۳۴ کیلومتر
مسیر جاده ای بین دو شهر پرزلاو –زالسکی تا مسکو: ۱۴۲ کیلومتر

۶- شهر روستوف کبیر | Rostov the Great

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

روستوف بزرگ یا روستوف ولیکیی (Rostov Velikiy) یکی از قدیمی‌ترین شهرهای روسیه است که در سال ۸۶۲ میلادی ساخته شد. این شهر حدود ۲۰۲ کیلومتر تا مسکو فاصله دارد و نام آن از شاهزاده رستوف روس گرفته شده است.

این شهر در قرن ۱۳ و ۱۴ میلادی توسط مغول ها و یک بار هم توسط ارتش لهستان تخریب شد تا آنکه در قرن ۱۸ میلادی توانست دوباره رونق پیدا کند.

یکی از جالب ترین بناهای منطقه روستوف کلیسای سفید رنگ آن است که بیش از ۱۵ مناره یا گنبد پیازی شکل دارد. تمامی کلیسا از سنگ های سفید ساخته شده اند؛ همچنین در منطقه روستوف می‌توانید از موزه هنری اسمولنسک (Smolensk) و کلیسای اسپاسو یاکوولسکی (Spaso-Yakovlevsky) نیز دیدن کنید.
فاصله روستوف تا مسکو: ۱۹۴ کیلومتر
مسیر جاده ای بین دو شهر روستوف تا مسکو: ۲۰۹ کیلومتر

۷- منطقه سرگییف پوساد | Sergiyev Posad

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

سرگییف پوساد تنها منطقه از گلدن رینگ است که کاملا در شهر مسکو قرار دارد. خوب است بدانید که سرگیف پوساد مرکز روحانیت کلیسای ارتدوکس روسیه نیز می‌باشد که از قرن ۱۴ میلادی فعالیت می‌کند.

در حال حاضر راهبه ها و کشیش های ارتدوکس در آن مشغول تعلیم و آموزش هستند. از معروف ترین جاذبه های گردشگری منطقه سرگییف پوساد می‌توان به کلیسای جامع تثلیث سرگیف لاورا اشاره کرد.
فاصله سرگییف پوساد تا مسکو: ۶۹ کیلومتر
مسیر جاده ای بین دو شهر سرگییف پوساد تا مسکو: ۷۳.۵ کیلومتر

۸- منطقه ایوانوفو | Ivanovo

معرفی منطقه گردشگری گلدن رینگ روسیه و جاذبه های دیدنی آن

منطقه ایوانوفو در سال ۱۶۰۸ میلادی ساخته شد و جدیدترین یا جوانترین بخش از گلدن رینگ روسیه محسوب می‌شود. نام دیگر منطقه ایوانوفو شهر عروس ها می‌باشد.

دلایل مختلفی برای نام‌گذاری این شهر عنوان شده است. بعضی از مردم معتقدند که چون در این شهر حدود ۱۰۰۰ مرد و ۱۳۰۰ زن زندگی می‌کردند، به آن شهر عروس ها گفته می شد.

 البته بعضی دیگر می‌گویند که مردم قدیمی رسم داشتند که در کلیساهای ایوانوفو ازدواج کنند و به همین دلیل منطقه محلی خوبی برای مراسم عروسی زوج های جوان بوده است.
فاصله ایوانوفو تا مسکو: ۲۴۹ کیلومتر
مسیر جاده ای بین دو شهر ایوانوفو تا مسکو: ۲۹۹ کیلومتر

چطور از منطقه گلدن رینگ روسیه دیدن کنیم؟

برای بازدید از گلدن رینگ روسیه کافی‌ست در جهت عقربه های ساعت از شمال شرق شهر مسکو حرکت را آغاز کنید. به‌جز منطقه سرگییف پوساد که در شهر مسکو قرار دارد.

برای رسیدن به بقیه مناطق که در قسمت قبل معرفی شدند، می‌توانید از اتوبوس یا قطار استفاده کنید. به طور مثال، شما می‌توانید با استفاده از قطار به مناطق ولادیمیر، سوزدال، کوستروما، یاروسلاو (Yaroslavl)، روستوف بزرگ (Rostov Veliky) بروید.

پس از تماشای صومعه ها، قلعه های اسرارآمیز و کلیساهایی مجدد به ایستگاه قطار مراجعه کنید تا به محل اقامت باز گردید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما