روش درست کردن بادمجان پلو قزوینی خوشمره

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

قزوین متعلق به دوران ساسانیان است که به دستور شاپور رونق یافت که در دوران حکومت صفویان، به مدت ۵۷ سال پایتخت کشور بود و به همین دلیل داری اماکن و موزه‌ های تاریخی بسیاری می‌باشد.

بادمجان پلو قزوینی

روش درست کردن بادمجان پلو قزوینی خوشمره

اکثر نقاط ایران دارای غذاهای محلی و سنتی است که اسم آن را نشنیده ایم که یکی از این غذاهای محلی بادمجان پلو قزوینی است که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.

بادمجان جزء صیفی جات خوشمزه است و در اکثر غذاها مانند : میرزا قاسمی , قیمه بادمجان ,خورش بادمجان,مسمای بادمجان, گوجه بادمجان و… استفاده می شود که یکی از این غذاها که جزء غذاهای سنتی قزوین نیز می باشد بادمجان پلو می باشد. این غذا که دارای رنگ و عطر خوش است از روستای بنام برک در دامنه های البرز و منطقه الموت قزوین است آمده است.

مواد لازم برای 6 نفر

روش درست کردن بادمجان پلو قزوینی خوشمره

برنج یک کیلو

بادمجان حلقه شده یک کیلو،

گوشت چرخ کرده نیم کیلو

یک پیاز متوسط

گوجه فرنگی متوسط 5 عدد

سیر سه تا چهار حبه

رب گوجه فرنگی دو قاشق غذاخوری

روغن نصف پیمانه

نمک، ادویه و زردچوبه به میزان لازم

طرز تهیه بادمجان پلو

روش درست کردن بادمجان پلو قزوینی خوشمره

بادمجان ها را پوست کنده روی آنها نمک بپاشید و جلوی آفتاب بگذارید تا تلخی و آب آنها گرفته شود. بعد از حدود یک ساعت آنها را بشویید و حلقه حلقه کنید.

بعد از آنکه با یک پارچه نخی آبشان را گرفتید، سرخشان کنید و کنار بگذارید. سپس پیاز را نگینی خُرد کرده و تفت بدهید وقتی پیاز طلایی شد، گوشت و کمی بعدتر زردچوبه و سیرهای ریز شده را هم اضافه کنید و تفت بدهید.

حالا باید رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و کمی تفت بدهید پوست گوجه فرنگی ها را گرفته و آنها را حلقه حلقه کنید. حالا گوجه فرنگی را اضافه کنید و تفت بدهید و آخر ادویه را اضافه کنید.

سپس برنج را بشویید و آبکش کنید اگر خواستید کف قابلمه را نان یا یک لایه سیب زمینی بگذارید. بعد یک لایه برنج بریزید و یک لایه بادمجان و گوجه فرنگی بگذارید و بعد هم بگذارید برای حدود نیم ساعت برنجتان دم بکشد.

روش درست کردن بادمجان پلو قزوینی خوشمره

اگر خواستید می توانید برنج را کته کنید بعد از اینکه آب آن کشیده شد مواد را لا به لای آن بریزید و بگذارید تا دم بکشد. این پلو تزئین خاصی ندارد اما می توانید با تکه های بادمجان و گوجه های سرخ شده آن را تزیین کنید.

اگر می خواهید پلویتان وقت تزئین شکل و شمایل متفاوتی داشته باشد می توانید یکی از بادمجان ها را بدون آنکه پوست بگیرید، حلقه کرده و سرخ کنید. آن وقت علاوه بر رنگ قرمز، پلویتان سرسفره، کمی هم رنگ بنفش خوشرنگ رویش خواهد داشت.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید