آشنایی با جاذبه ی تاریخی دهکده میراثی دبی

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

شهر دبی در کشور امارات متحده عربی، یکی از مناطق گردشگری بسیار مشهور در سراسر جهان است که به دلیل جاذبه های توریستی فراوان و بسیار خاصی که دارد، پذیرای خیل عظیمی از گردشگران، به خصوص هموطنان ایرانی است. ساختار شهر دبی به گونه ای است که هر شخصی با هر سلیقه ای از حضور در این شهر لذت می برد.

آشنایی با جاذبه ی تاریخی دهکده میراثی دبی

دهکده میراثی (به عربی: قریة التراث) یکی از معالم بارز وتاریخی و جاذبهٔ گردشگری دبی ویکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است که سالیانه تعدادی زیادی از گردشگران از مناطق داخل و خارج امارات به سویش می‌شتابند.

«دهکده میراثی» در نزدیکی دهانهٔ خور و در نزدیکی خانه شیخ سعید آل مکتوم یک آبادی قدیمی را مشاهده می‌کنید که به صورت زنده روش‌ها و فرهنگ زندگی مردمان قدیم در امارات را به تصویر می‌کشد.

مردمانی که با ماهیگیری یا از راه غواصی و استخراج مروارید از اعماق آب دریا امرار معاش می‌کرده‌اند. افراد حاضر در این آبادی مانند یک کتاب مصور، زندگی بادیه نشینی و قبیله‌ای مردم این خطه را در دوران نه چندان دور را در معرض تماشای شما قرار می‌دهند.

آشنایی با جاذبه ی تاریخی دهکده میراثی دبی

حکومت دبی در حال توسعه این آبادی به عنوان یک منطقهٔ فرهنگی وتاریخی می‌باشد. در کنار این آبادی و در کنار خور دبی تعدای فروشگاه عرضه‌کننده صنایع دستی و تعدادی کافی تریا نیز قرار دارند.

بازدید از این آبادی تاریخی و قدم زدن در کنار خور دبی و صرف چای یا قهوه در این مکان را به علاقه مندان به سنت‌های قدیم دبی توصیه می‌شود.

این دهکده که یکی از قدیمی‌ترین مناطق دبی است در سال ۲۰۰۱ مورد بازسازی قرار گرفت. در این مکان به گذشته سفر می‌کنید و در میان شکوه بناهای بازسازی شده غرق می‌شوید.

آشنایی با جاذبه ی تاریخی دهکده میراثی دبی

 در این دهکده بازدیدکنندگان با بافت سنّتی دبی در گذشته آشنا می‌شوند. مطابق آنچه از اسناد تاریخی و آثار به جا مانده از گذشته برمی‌آید دهکده‌های قدیمی در دبی ساختار مشابهی داشتند که یک برج نگهبانی، قلعه و مسجد در آنها مشترک است.

در این دهکده تاریخی می‌توانید از عمارت حاکم روستا به نام Bait Al Wali نیز دیدن کنید. برای آشنایی با سبک زندگی سنّتی مردم دبی و فرهنگ آنها، در این دهکده آثار متنوعی به نمایش گذاشته شده است. اشیائی قبیل ابزار، اسلحه، لوازم خانگی و… حال و هوای آن دوران را به خوبی به تصویر می‌کشد.

هنر بافندگی

آشنایی با جاذبه ی تاریخی دهکده میراثی دبیدر این مجموعه چندین هنرمند بافنده مشغول تولید محصولات متنوع از طریق بافندگی هستند. محصولات آنها تنوع فراوانی دارد. از سبدهای ساده حصیری گرفته تا فرش هرچه در غرفه بافندگی می‌بینید هنر دست بافندگان این مجموعه است.

این بافندگان معمولاً افرادی هستند که خانواده آنها چندین نسل در صنعت بافندگی دبی فعالیت می‌کردند. در واقع مهارت بافندگی را از خانواده خود به ارث برده‌اند.

هنر سفالگری 

آشنایی با جاذبه ی تاریخی دهکده میراثی دبیسفالگری دوّمین هنر زیبای سنّتی در دبی است. در دهکده میراث و غواصی دبی، هنرمندان بومی منطقه مشغول سفالگری هستند. برگزاری کارگاه سفالگری نیز از فعالیت‌های جذاب بخش سفالگری دهکده است.

گردشگران در سنین مختلف از شرکت در این کارگاه و تجربه سفالگری لذّت می‌برند. اگر قصد شرکت در این کارگاه را دارید توجّه داشته باشید که این کارگاه در ساعات خاصی برگزار می‌شود.

سبک زندگی مردم دبی در گذشته 

آشنایی با جاذبه ی تاریخی دهکده میراثی دبیاین دهکده فرصت مناسبی برای شناخت سبک زندگی و شرایط دبی در گذشته را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. آشنایی با آداب و رسوم خاص مردم بومی دبی نیز یکی از بخش‌های این مجموعه است. بسیاری از این آداب و رسوم از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و هنوز هم رواج دارد.
صید مروارید 

آشنایی با جاذبه ی تاریخی دهکده میراثی دبیاز دیگر جاذبه‌های این دهکده آشنایی با صنعت صید مروارید است که سابقه طولانی در این کشور دارد. قدمت این صنعت در این کشور به هفت هزار سال پیش بازمی‌گردد.

هنوز هم در برخی مناطق این صنعت رونق دارد. در پروسه صید مروارید حدود ۶۰ نفر در یک سفر دریایی یک ماهه به جستجوی این گوهر گران‌بها می‌روند.

در نزدیکی دهکده میراثی دبی ، تعدادی فروشگاه صنایع دستی و چند کافه تریا قرار دارد . خرید صنایع دستی و صرف چای یا قهوه در کنار خور ، پس از بازدید از یک روستای قدیمی ، برای بسیاری از گردشگران جذاب و لذت بخش است .

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما