جاذبه ی زیبای گردشگری رودخانه صوفی چای مراغه

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

صوفی‌چای یا گپی‌چای یکی از رودهای استان آذربایجان شرقی است. این رود از کوه سهند سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از غرب شهر مراغه و جنوب شهر بناب، به دریاچه ارومیه می‌ریزد. سد علویان بر روی این رود احداث شده‌است.

رودخانه صوفی چای که با نام رودخانه گپی‌ چای نیز شناخته می‌شود، با ۷۰ کیلومتر طول، از دامنه‌های غربی کوه سهند سرچشمه می‌گیرد.

جاذبه ی زیبای گردشگری رودخانه صوفی چای مراغه

با عبور از غرب شهر مراغه و جنوب شهر بناب، این رود ۱۲ هکتار از باغ‌ها و زمین‌های زراعی را در مسیر خود آبیاری می‌کند و سرانجام به دریاچه ارومیه می‌ریزد. سد علویان روی این رود ساخته شده است و در فاصله سه کیلومتری از مراغه قرار دارد.

 آب صوفی چای در مسیر خود با ریخته شدن به سد علویان محلی زیبا برای گردش و تفریح در بهار و تابستان ایجاد کرده است. وجود هشت روستای پلکانی با بافت قدیمی در حاشیه این رودخانه زیبایی طبیعت آن را دوچندان کرده است.

جاذبه ی زیبای گردشگری رودخانه صوفی چای مراغه

آبشار های دائمی و فصلی روستای یارشهری ، دره اسپیران ، و باغ های زالزالک کوههای اطراف از دیگر زیبایی های این منطقه بکر است .

هر ساله در ایام عید نوروز گردشگران بسیاری در حاشیه این رودخانه اتراق می کنند و از طبیعت بکر آن بهره مند می شوند.این رودخانه دائمی از دامنه های غربی کوه سهند سرچشمه می گیرد و پس از خلق جلوه های زیبای طبیعی و سیراب کردن 12 هزار هکتار باغ ها و زمین های زراعی مسیر به دریاچه ارمیه می ریزد.

تاریخچه رودخانه صوفی چای

جاذبه ی زیبای گردشگری رودخانه صوفی چای مراغه

رود صوفی چای یکی از جاذبه‌های طبیعی، گردشگری بسیار معروف شهرستان مراغه است. در گذشته نام این رودخانه، سویوخ چای به معنی رود‌ خانه سرد  بود .

به تدریج و درگذر زمان کلمه سویوخ جای خود را به صوفی داد و این جایگزینی صرفا برای تشابه این دو کلمه بوده و نه چیز دیگری که مربوط به تاریخچه و معنی آن باشد.

منشاء رود صوفی چای کجاست؟

جاذبه ی زیبای گردشگری رودخانه صوفی چای مراغه

این رودخانه از کوه سهند و آب شدن برف سنگین کوهستان سرچشمه می‌گیرد. تقریبا طولی به اندازه هفتاد کیلومتر دارد. در مسیر حرکت خود آب موردنیاز زمین‌های کشاورزی روستاهای اطراف شهرستان‌های مراغه و بناب (در حدود دوازده هکتار زمین زراعی) را فراهم می‌کند. پس از رسیدن به قوشاچای و ادغام با آب‌های سیمینه رود و زرینه رود در نهایت به دریاچه ارومیه ریخته می‌شود.

در تفرجگاه صوفی چای امکانات و زیرساخت‌ها برای انجام تفریحاتی مثل قایق‌رانی (پیست قایق‌رانی) و انجام بازی‌هایی نظیر واترپلو (داخل آب صوفی)، والبیال ساحلی (زمین والیبال ساحلی شنی)، دوچرخه سواری (پیست مخصوص برای دوچرخه سواران) و … وجود دارد.

جاذبه ی زیبای گردشگری رودخانه صوفی چای مراغه

سد علویان روی این رودخانه احداث شده است. احداث این سد روی این رودخانه خود خالق جاذبه‌های طبیعی زیبایی برای گردشگران و دوست داران طبیعت شده است.

در فصول بهار و تابستان پذیرای مردمی است که به گشت‌وگذار پرداخته و از دیدن مناظر طبیعی بهره می‌برند. صوفی چای به‌‌دلیل گذر از مرکز شهر مراغه، همواره از دیرباز تفرجگاهی برای همه اقشار مردم مراغه محسوب می‌شده است.

در حال حاضر نیز جزو  مهم‌ترین و معروف‌ترین تفرجگاه شهرستان مراغه به‌شمار می‌آید. تفرجگاه صوفی چای شامل پارک شادی و گنبد غفاریه مراغه، بوستان یادگاران به‌علاوه جاده ساحلی صوفی چای به همراه تعدادی کافه و رستوران از جمله رستوران اوبا، کافه ملو، کافه دلبر، کافه دنج و… است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما