سوئیس با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس ، کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است.

پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفر از بالاترین‌ها در جهان است.

جاذبه دیدنی و تاریخی قلعه شیون واقع در کشور سوئیس

قلعه شیون یکی از بناهای تاریخی کشور سوئیس است که محبوبیت زیادی در بین اهالی کشور سوئیس و گردشگران دارد.

«قلعه‌ی شیون» (Chillon Castle) که در زبان انگلیسی آن را «شیلون» هم تلفظ می‌کنند، قلعه‌ای رمانتیک در نزدیکی شهر مونترو است و پربازدیدترین بنای تاریخی کشور سوئیس به حساب می‌آید.

این قلعه در محوطه‌ای تماشایی، در جزیره‌ای کوچک و مشرف به کوه‌های آلپ و در غربی‌ترین بخش «دریاچه‌ی ژنو» قرار دارد و زمانی نقش مهمی در کنترل امور تجاری اطراف این دریاچه بازی می‌کرد.

قلعه‌ی شیون، مقصد مناسبی برای سفرهای خانوادگی و دوستانه به شمار می‌رود و می‌توانید از شهرهایی همچون ژنو، لوزان و پیست‌های اسکی ناحیه‌ی آلپ، سفر تفریحی و کوتاهی به این قلعه داشته باشید.

تاریخچه قلعه شیون

جاذبه دیدنی و تاریخی قلعه شیون واقع در کشور سوئیس

قدمت قلعه‌ی شیون در این جزیره‌ی کوچک، به قرن 12 میلادی و حکومت «خاندان ساوُی» (House of Savoy) برمی‌گردد که از این مکان برای کنترل تجارت در دریاچه‌ی ژنو و مسیرهای تجاری بسیار مهم به ایتالیا کمک می‌گرفتند.

این قلعه بیش از 400 سال در سلطه‌ی این خاندان قرار داشت که آن را به قلعه و اقامتگاه تابستانی خود تبدیل کرده بودند. در واقع قلعه‌ای که امروزه می‌بینیم، شکل ظاهری خود را تا حد زیادی از این دوران می‌گیرد و هنوز هم می‌توان نقاشی‌های دیواری آن را مشاهده کرد که به قرن 14 میلادی تعلق دارند.

  زیبایی های باغ گل رز برن سوئیس را از دست ندهید!

برنی‌ها قلعه را در سال 1536 میلادی تصرف کردند و سلطه‌ی آن را تا سال 1798 برعهده داشتند. قلعه‌ی شیون بعد از این سال، اهمیت استراتژیک خود را از دست داد و بیشتر از آن به عنوان زندان و انبار استفاده می‌کردند؛ تا اینکه از قرن 19 میلادی بعد، به معروف‌ترین بنای تاریخی کشور سوئیس تبدیل شد و سالانه 350 نفر از آن بازدید می‌کنند.

جاذبه دیدنی و تاریخی قلعه شیون واقع در کشور سوئیس

معروف‌ترین شخصیت تاریخی مرتبط با قلعه‌ی شیون، راهب اهل شهر ژنو یعنی «فرانسوا بونیوارد» (François Bonivard) است که از سال 1532 و به مدت 4 سال در زندان این قلعه محبوس بود.

خاندان ساوُی، از دین کاتولیک پیروی می‌کردند و بونیوارد در سرزمین آن‌ها راجع به اصلاحات پروتستانی سخن گفته بود. زمانی که پروتستان‌های شهر برن، خاندان ساوی را مجبور به خارج شدن از بخش‌های غربی سوئیس کردند، بونیوارد نیز از زندان آزاد شد.

فرانسوا بونیوارد و تا حد زیادی قلعه‌ی شیون، شهرت خود در سرزمین‌های انگلیسی زبان را مدیون «لرد بایرون» هستند که یکی از معروف ‌ترین شاعران کشور انگلستان به شمار می‌رود.

لرد بایرون در سال 1816 میلادی و طی بازدیدی که از این قلعه داشت، شعر حماسی 392 خطی خود به نام «زندانی شیون» را سرود که تخیلات شاعرانه در آن با حقیقت درآمیخته است.

جاذبه دیدنی و تاریخی قلعه شیون واقع در کشور سوئیس

بایرون حتی نامش را هم بر روی یکی از ستون‌های این قلعه حکاکی کرد که البته به اشتباه بر این باور بود که بونیوارد به این ستون بسته شده و امروزه خودش به جاذبه‌ای دیدنی تبدیل شده است.

گردشگران دریاچه‌ی ژنو و حتی اسکی‌بازان ناحیه‌ی آلپ در سوئیس و فرانسه می‌توانند به آسانی با قایق، ماشین، قطار و اتوبوس به قلعه‌ی شیون دسترسی پیدا کنند.

  جاهای دیدنی سوئیس و طبیعت گردی برای سفر به سوئیس

همچنین آب و هوا تأثیر چندانی بر روی تعداد بازدیدکنندگان این قلعه نمی‌گذارد و در روزهای سرد و بارانی هم می‌توانید به راحتی از بازدید خود لذت ببرید. لازم به ذکر است که بلیت‌های این قلعه فقط در کنار پل متحرک جزیره به فروش می‌رسند که به قلعه راه دارد.

منبع : eavar،top-travel
نویسنده

یک نظر بنویسید