معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

تکسیم منطقه‌ای است که در بخش اروپایی ترکیه قرار دارد و معروفترین منطقه‌ استانبول در نزد گردشگران خارجی به‌ویژه ایرانیان است.

میدان تکسیم استانبول محلی برای انشعاب آب‌هایی بود که وارد شهر استانبول می‌شدند و از اینجا آب‌ به سایر نقاط شهر استانبول تقسیم‌بندی و وارد می‌شد و همین امر سبب نام‌گذاری این میدان به نام تقسیم یا تکسیم شده است.

میدان تکسیم به خیابان معروف استقلال منتهی می شود که یکی از مکان های پر جاذبه و توریستی است که دسترسی خوبی به بسیاری از جاذبه ها دارد و امکانات زیادی برای حمل و نقل عمومی دارد.

تاریخچه میدان تکسیم استانبول

معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

کلمه تکسیم به معنی “تقسیم کردن” یا “پخش کردن” است و علت این نام گذاری به خاطر این است که خطوط اصلی آب از شمال استانبول در این میدان جمع می شده و به قسمتهای دیگر شهر منشعب می شده است، این کاربری برای این منطقه بدستور سلطان محمد اول انجام شد.

علاوه بر آن لغت تکسیم می تواند بیانگر بدیهه سازی خاصی از یک سبک موسیقیایی در موسیقی کلاسیک ترکیه باشد که توسط سیستم ماکامرهبری می شده است. این میدان نام خود را از آب انبار سنگی دوره عثمانی که در این منطقه قرار داشته گرفته است.

معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

میدان تکسیم مکانی محبوب برای رویدادهایی مانند رژه های نظامی، جشنهای سال نو یا گردهمایی های اجتماعی دیگر است.

میدان تکسیم همچنین محل نگهداری بنای یادبود جمهوری است که توسط پیترو کانونیکا ساخته شده و در ۱۹۲۸ برپا شده است. این بنای یاد بود ۵ امین جشن تاسیس جمهوری ترکیه را در ۱۹۲۳ ،که بعداز جنگ استقلال ترکیه رخ داد، زنده نگه میدارد.

معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

همچنین مرکز فرهنگی آتاتورک، یک مرکز چند منظوره و خانه اُپرا نیز در میدان تکسیم قرار دارند.

تلویزیون ان تی وی استودیوی صبحگاهی اش را برای چندین برنامه رادیویی در میدان تکسیم قرار داده بود تا اینکه در سال ۲۰۱۱ آن را به استودیوی جدید منتقل کرد.

ساختمان  مهم دیگری که زمانی  در این میدان قرار داشته سربازخانه و توپخانه تکسیم بوده که بعدها تبدیل به استودیوم تکسیم شد. اما این بنا در ۱۹۴۰حین ساخت پارک تکسیم (پارک قزی تکسیم) تخریب شد.

مهمترین بخش میدان تکسیم، میان این میدان است که مجسمه مصطفی کمال پاشا با لباس نظامی در میان چند سرباز قرار دارد. بد نیست بدانید که برخی به اشتباه فکر می کنند که نمادی از رضا شاه هم در این میدان هست در حالیکه ساخت این یادمان در سال ۱۹۲۸ پایان یافته است و سفر رضا شاه به ترکیه در سال ۱۹۳۴ یعنی شش سال بعد از ساخت این میدان رخ داد.

خیابان استقلال استانبول

معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

تکسیم تنها در میدانش خلاصه نمی شود بلکه خیابان استقلال که به این میدان منتهی می شود نیز اهمیت زیادی از نظر اقتصادی و توریستی برای استانبول دارد و همچنین مکان های دیدنی اطراف میدان تکسیم هم شما را به سمت خود خواهد کشاند.

خیابان استقلال در حقیقت مشهورترین خیابان استانبول به شمار می آید و آمارها نشان داده‌اند که به طور متوسط آخر هفته‌ها حدود ۳ میلیون نفر از مناطق اطراف به این خیابان آماده و در آن به تفریح می پردازند.
طول خیابان استقلال ۱.۴ کیلومتر است اما به دلیل وجود مراکز خرید و تفریحی و تفریحات خیابانی که در استقلال هست، اغلب پیاده روی زیادی که در این خیابان انجام می‌دهید شما را خسته نخواهد کرد.

معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

اگر بخواهیم تفرجگاه های موجود در این خیابان را برشماریم، می توانیم به این موارد اشاره کنیم: لباس فروشی، فروشگاه لوازم آرایشی، موزه مادام توسو، فروشگاه ترانه، انواع رستوران و غذاخوری و کافه، لباس فروشی، شهربازی، کلاب شبانه، بستنی فروشی و سینما.

اگر هدف شما از حضور در خیابان تکسیم لذت بردن از محیط و گردش است باید بگوییم که کمی نگاهتان را از شلوغی ها دور کنید و روی معماری بناهای موجود در این خیابان تمرکز نمایید زیرا اغلب ساختمانهای خیابان استقلال در زمان حکمرانی عثمانیان ساخته شده اند و دیدنی هستند.

همچنین پیشنهاد می کنیم که هنگام غروب به خیابان استقلال بروید تا بتوانید از موسیقی های خیابانی هم لذت ببرید. جالب این که بسیاری از هنرمندان ایرانی هم در این خیابان موسیقی اجرا می کنند.

برج گالاتای استانبول

معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

برای آن که بیشتر با منطقه تکسیم و مکان قرار گیری میدان تکسیم و خیابان استقلال را متوجه شوید باید بگوییم که خیابان استقلال از یک سو به میدان استقلال و از سمت دیگر به برج معروف گالاتا متنهی می شود.

گالاتا نام منطقه‎‌ی دیگری در استانبول است که در جوار تکسیم واقع شده است به همین خاطر اگر از سمت میدان تکسیم شوید و مسیرتان را به سمت خیابان استقلال پی بگیرید و تا انتهای خیابان بروید به برج زیبایی خواهید رسید که مرکز منطقه تاریخی گالاتا است.

در گذشته گالاتا بلندترین برج استانبول بود که به مرور و ساخت ساختمانهایی سربه فلک کشیده حالا این برج قطعا بلندترین ساختمان منطقه نیست اما زیباست و این حس را به گردشگران القا می کند که پا به شهر استانبول ۲۰۰ سال قبل گذاشته‌اند. اگر علاقه‌مند هستید که بیشتر در رابطه با این برج بدانید مطلب برج گالاتا را از دست ندهید.

امنیت منطقه تکسیم استانبول

معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

یکی از دغدغه هایی که در سه، چهار سال اخیر ذهن گردشگران خارجی استانبول را به خود جلب کرده است، وضعیت امنیت منطقه تکسیم می باشد زیرا پس از روی کار آمدن اردوغان مشکلاتی سیاسی در ترکیه و به ویژه شهر استانبول رخ داد و درگیریهایی به وجود آمد و همین موضوع ضربه‌ی بزرگی به صنعت گردشگری ترکیه وارد کرد.

اما پس از این ماجراها تلاشهای بسیاری انجام دادند تا به گردشگران نشان داده شود که منطقه تکسیم امن است و حقیقتا هم دست کم در ۲ سال اخیر حمله تروریستی یا درگیری سیاسی خاصی در این ناحیه رخ نداده و توریست‌های خارجی نیز با مشکلی روبه رو نشدند.

آدرس میدان تکسیم استانبول

معرفی میدان تکسیم استانبول و جاذبه های دیدنی اطراف آن

همانگونه که در ابتدا هم اشاره کردیم، یکی از مزایای اصلی منطقه تکسیم، دسترسی آسان به آن است زیرا امکان رسیدن به آن از روشهای اتوبوس، تراموا، مترو و تاکسی وجود دارد. با هم کمی با وسایل نقلیه موجود در این بخش از استانبول بیشتر آشنا می شویم:

ایستگاه متروی تکسیم

ایستگاه متروی تکسیم درست در کنار میدان آن قرار دارد و با نام متروی تکسیم Taksim Metro Station شناخته می شود. از این ایستگاه تا مرکز میدان تکسیم درست ۲۲ متر فاصله است.

ایستگاه اتوبوس تکسیم

چهار ایستگاه اتوبوی در نزدیکی میدان تکسیم وجود دارند که به طور پیاده ۴ دقیقه طول می کشد که از آنها به میدان برسید. تمامی این ایستگاه ها تکسیم نام دارند. برای این که با اتوبوس به میدان تکسیم برسید، کافیست اتوبوسهایی را سوار شوید که روی آنها یکی از کدهایی که ذکر می کنیم وجود داشته باشد؛ کدها از این قبیل هستند: ۲۵G و ۳۷T و ۳۸kt و ۴۰ و ۴۸T و ۴۹T و ۱۲۹T و DT2 و DT1

دیدگاه خود را بنویسید