پیست اسکی سهند، بزرگترین پیست اسکی در شمال غرب کشور

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

آذربایجان شرقی از جمله استان‌های کشور است که به واسطه موقعیت خاص جغرافیای و شرایط ویژه جوی دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای توسعه ورزش‌های زمستانی و به ویژه اسکی است، ظرفیتی که چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

دامنه‌های سهند در زمستان به دلیل وجود اراضی کوهستانی و دامنه‌های برف‌گیر مورد توجه ویژه علاقه‌مندان به ورزش مفرح اسکی بوده و در تابستان نیز به لحاظ آب و هوای مطبوع و خنک منطقه و همچنین امکان طبیعت‌گردی و استراحت در روستاهای زیبای همجوار با رودخانه های پر آب و خروشان، گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند.

پیست اسکی سهند، بزرگترین پیست اسکی در شمال غرب کشور

پیست اسکی سهند مجموعه تفریحی ورزشی که در بردارنده بزرگترین پیست اسکی در شمال غرب کشور می‌باشد که تحت نظارت هیئت اسکی استان آذربایجان شرقی اداره می‌شود.

این پیست در ۳۹ کیلومتری جنوب شرق شهر تبریز و در محدوده بستان آباد در دامنه کوه سهند واقع شده‌است. طول مسیر اسکی در این پیست ۱۲۰۰ متر می‌باشد و مجهز به یک تله اسکی و مجتمع رفاهی می‌باشد. فصل فعالیت این پیست بستگی به زمان و طول مدت بارش زمستانی دارد.

امکانات پیست اسکی سهند

پیست اسکی سهند، بزرگترین پیست اسکی در شمال غرب کشور

این پیست از امکاناتی همچون تله اسکی، مدرسه اسکی برای خانوم‌ها و آقایان، آشیانه برف کوب، ۱۲ دستگاه بالابر، هتل ویلایی، سرویس‌های بهداشتی و اماکن ورزشی بين راهی برخوردار است که حدود شش ماه از سال گردشگران و ورزشکارن  را به خود جذب می‌کند.

چندی پیش با برپایی دومین تله اسکی پیست اسکی سهند، سرعت و ظرفیت نقل و انتقال اسکی بازان در مسیر اسکی افزایش چشمگیری یافته و ضمن برخورداری از سیستم ایمنی پیشرفته و استاندارد، ظرفیت اسکی استان را به دو برابر افزایش داده است.

این پیست از سوی فدرسیوان جهانی اسکی به‌عنوان پیست اسکی بین‌اللملی ثبت جهانی شده است، همچنین با توجه به اینکه به‌عنوان بزرگ‌ترین پیست اسکی شمال‌غرب کشور شناخته می‌شود، این منطقه به مرکزی برای استعدادیابی نوجوان و جوانان با استعداد اسکی در کشور و منطقه تبدیل شده است، زیرا اسکی آذربایجان شرقی یکی از مستعدترین رشته‌های وزرشی در کشور است.

این مکان در زمستان به دلیل پتانسیل‌های زیاد علاقه‌مندان به ورزش مفرح اسکی را به‌خود جذب می‌کند و در تابستان‌ها نیز به دلیل آب و هوایی بسیار خنک منطقه و روستاهایی که با روخانه‌های پر آب و خروشان و زیبا در اطراف منطقه وجود دارد، گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند.

پیست اسکی سهند، بزرگترین پیست اسکی در شمال غرب کشور

برای تأمین رفاه هر چه بیشتر ورزشکاران و گردشگران و طبیعت دوستان، امکانات زیرساخت این منطقه در دستور کار سازمان‌های ذیربط بوده و در بسیاری موارد عملیاتی و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

عملیات گازرسانی و آبرسانی پیست اسکی سهند نیز که از مشکلات اساسی این منطقه بود، با مساعدت سازمان‌های مربوطه در شرف تکمیل است.

مجموعه پیست اسکی سهند با حمایت‌های مسئولان ورزش استان و با توجه به پتانسیل‌های بسیار، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دهکده‌های ورزش‌های زمستانی کشور شناخته شده و با نهایی شدن عملیات زیرساخت، این منطقه به یکی از مناطق مهم گردشگری استان آذربایجان شرقی تبدیل خواهد شد.

پیست اسکی سهند، بزرگترین پیست اسکی در شمال غرب کشور

حدود ۵ کیلومتر مانده به پیست اسکی سهند یک مجتمع اقامتی و تفریحی نام این مجتمع شانلی وجود دارد. روزهای جمعه در زمستان معمولا برای صرف نهار و نوشیدنی‌های گرم و چای سماور ذغالی در کرسی خانه این مجتمع را از دست ندهید. همچنین این مجتمع چند ویلای کوهستانی دارد.

دسترسی به پیست اسکی سهند

پیست اسکی سهند، بزرگترین پیست اسکی در شمال غرب کشور

پیست اسکی سهند در جنوب شرقی تبریز قرار دارد، به عبارتی از پلیس راه تبریز – تهران حدودا ۲۷ کیلومتر فاصله دارد و حدود ۲۰ دقیقه از شهر تبریز فاصله دارد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما