طبیعت دیدنی و دلنشین آبشار قلعه جوق ماکو

طبیعت دیدنی و دلنشین آبشار قلعه جوق ماکو

 ماکو یکی از شهرهای مرزی ایران است که در همسایگی ترکیه قرار گرفته است و بزرگترین منطقه آزاد ایران محسوب می­ شود. روستای قلعه جوق نیز در 5 کیلومتری این شهر و در مجاورت ارتفاعات بلند و برف گیر قلعه جوق قرار گرفته است و دارای طبیعی زیبا و کوهستانی با آب و هوای مطبوع است که بیشتر با عمارت عزت الله خان یا عمارت سردار ماکو شناخته می شود.

علاوه بر ارتفاعات قلعه جوق عبور رودخانه مشهور زنگمار و رودخانه قره سو از مجاورت روستای قلعه جوق نیز سبب طراوت و سرسبزی بیشتر این منطقه شده است.

طبیعت دیدنی و دلنشین آبشار قلعه جوق ماکو

آبشار قلعه جوق ماکو در استان آذربایجان غربی قرار دارد. آبشار قلعه جوق در فاصله پنج کیلومتری جنوب غرب شهرستان ماکو، در حاشیه روستای قلعه جوق و در میان کوه زیبای قلعه جوق واقع است.

قلعه جوق روستایی در شهرستان ماکو استان آذربایجان غربی است. این روستا در دهستان گچلرات شرقی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۱۴نفر (۲۴ خانوار) بوده استارتفاع این آبشار قریب به ۸۰ متر است و آب آن خیلی زیاد نیست ولی شکل قرار گرفتنش بسیار زیباست و دسترسی به آن به راحتی امکان پذیر می باشد و فضای آن کاملا طبیعی باقی مانده است.

طبیعت دیدنی و دلنشین آبشار قلعه جوق ماکو

رودخانه زنگمار از مهمترین عوامل موثر بر اقلیم منطقه ماکو به حساب می آید. این رودخانه از کوه های جنوبی دهستان بیه جیک سرچشمه گرفته و پس از طی مسیری طولانی و گذر از دره ژرف و زیبای میان کوه قره داغ، بسوی شمال حرکت کرده و در نزدیکی روستای قلعه جوق با رودخانه قره سو مخلوط شده و بسوی ماکو، پلدشت، شمال آذربایجان و در نهایت رودخانه ارس حرکت می کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، آبشارهای دیگری از کوه های دالامپر، فرنگی، راونوسر، شوند و شهیدان توسط کوهنوردان و طبیعت گردان این استان گزارش شده است که هر کدام جلوه ای خاص از طبیعت آذربایجان را به نمایش گذاشته اند و معرفی کامل آنها نیاز به تحقیق و تفحص بیشتری دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما