چشمه های آبگرم و مجتمع درمانی آبگرم معدني بستان آباد

بستان آباد در 2 کیلومتری شهر تبریز و در مسیر تبریز به تهران قرار گرفته است. این شهر بسیار زیبا سال ها قبل اوجان نامیده می شده است اما به دلیل طبیعت بسیار زیبا و سرسبز آن به بستان آباد تغییر نام می دهد.

بستان آباد در دامنه کوه زیبای سهند قرار گرفته و کوه معروف حیدر بابای شهریار نیز در این شهر قرار دارد. چشمه های آب گرم بستان آباد از شهرت بسیاری برخوردار است.

گویا فرزند فتحعلی شاه که ولیعهد سلسله قاجار نیز بوده است حمامی بر فراز یکی از چشمه های آب گرم بستان آباد برپا می کند و برای استحمام از آن استفاده می کند.

چشمه های آبگرم و مجتمع درمانی آبگرم معدني بستان آباد

از آن زمان تا کنون این چشمه آب گرم که حالا با نام مجتمع آب گرم بستان آباد شناخته می شود همه ساله پذیرای هزاران گردشگری است که خود را به بستان آباد می رسانند.

مجتمع آبگرم معدني بستان آباد كه در محل قديمي آن كه تا نيم قرن پيش گنبدي از آجر و سنگ ايجاد شده ونسبت آن را به ميرزا نائب السلطنه فرزند فتحعلي شاه كه در اوقات اقامت در عمارت چمن اوجان از آن به عنوان حمام استفاده مي كرده است، مي دهند احداث گرديده و در طول سال پذيراي ميليون ها مسافر و گردشگر داخلي و خارجي مي باشد.

چشمه های آبگرم و مجتمع درمانی آبگرم معدني بستان آباد

به دلیل نقش و تاثیر این چشمه آبگرم در بهبود بسیاری از بیماری ها و ناتوانی ها از جمله آکند، آرتریت، سوختگی، بیماری های عضلانی، افسردگی، سردرد، اختلال خواب، درمان ناتوانی بیماران مبتلا به فلج، سکته مغزی و ناراحتی های گوارشی، پوستی و کلیوی، در ایام تعطیلات نوروزی گردشگران جذب شهرستان بستان آباد می شوند.

چشمه های آب گرم بستان آباد در نزدیکی روستای اسک کندی قرار گرفته که شصت کیلومتری با تبریز فاصله دارد. نزدیکی به کوه آتشفشانی سهند و همچنین گسل های بزرگ منطقه سبب پیدایش این چشمه های آب گرم شده است. چشمه گرم بستان آباد کاملا معدنی بوده و آبی گرم، کلروسولفاته و گازدار دارد.

آب این چشمه های معدنی علاوه بر املاح فراوان دارای اندکی خاصیت رادیواکتیو نیز می باشد که در نوع خود بسیار باارزش و قابل توجه است.

چشمه های آبگرم و مجتمع درمانی آبگرم معدني بستان آباد

این چشمه با دارا بودن املاح معدنی فراوان به دلیل آهکی بودن مانع از کف کردن صابون می شود و میانگین دمای آن نیز بین 40 تا 50 درجه سانتیگیراد است. مجتمع آب گرم بستان آباد دارای سانس های همزمان بانوان و آقایان است.

در اطراف این مجتمع چند سوئیت اقامتی محدود و چندین آلاچیق برای اقامت مسافرین تعبیه شده است. بستان آباد علاوه بر مجتمع آب گرم دو چشمه آب گرم معروف به نام های گوز سوی و قوتور سوی نیز دارد که هر سه چشمه آب گرم از استقبال بالایی در فصل زمستان برخوردار است.

از شما عزیزانی که تا اینجای این مطلب جاذبه ها را همراهی کرده اید بسیار سپاس گزاریم و امیدواریم در سفرهای درمانیتان از چشمه معدنی و آبگرم بستان آباد دیدن کرده و مورد قبول شما باشد.

دیدگاه خود را بنویسید