معرفی جاذبه ی گردشگری آب انبار تارخی خامنه

معرفی جاذبه ی گردشگری آب انبار تارخی خامنه

آب‌انبار یا برکه، حوض یا استخر سرپوشیده‌ای است که برای ذخیره آب معمولاً در زیرزمین ساخته می‌شود. در مناطق کم‌آب و کویری آب‌انبار را از آب باران یا جویبارهای فصلی پر می‌کنند.

همان‌گونه که از نام آب‌انبار مشخص است، این سازه به منظور ذخیره آب در فصول پرآب و استفاده از آن در بقیه ایام سال ساخته می‌شود.

آب انبارها در بافت شهرهای حاشیه کویر، مرکز بسیاری از آبادی ها و شهرک ها و محله ها بوده اند و در بسیاری از محله ها، بزرگ ترین و چشمگیرترین واحد معماری به شمار می رفتند.

معرفی جاذبه ی گردشگری آب انبار تارخی خامنه

آب انبار ها شامل یک مخزن بزرگ به شکل مکعب یا مکعب مستطیل یا استوانه ای شکل در داخل زمین بودند که روی آن را با طاق قوسی یا گنبدی می پوشاندند.

خامنه یکی از شهر های استان آذربایجان شرقی است . این شهر در ۵ کیلومتری شمال‌غرب شبستر و ۷۲ کیلومتری شمال‌غرب تبریز قرار گرفته‌است.یکی از جاهای دیدنی خامنه آب انبار تاریخی این منطقه است.

آب انبار خامنه در خامنه استان آذربایجان شرقی و در زبان آذری به قیرخ ایاخ (چهل پا) یا چهل پله معروف است.

آب انبار خامنه در محله میرپنج و در نزدیکی مسجد تاریخی حسین خان میرپنجه قرار دارد و قدمت آن بنا به گفته اهالی شهر به اوایل دوران قاجاریه می رسد.
آب انبار خامنه با آب انبار های استان ها و مناطق کویری کشور متفاوت است و این تفاوت ها می تواند جذابیت خاصی برای گردشگران داشته باشد، چرا که این آب انبار برخلاف انواع کویری اش منبعی برای نگهداری آب ندارد زیرا به دلیل فراوانی بارش برف و باران در خامنه، آب مورد استفاده اهالی همیشه در قنات ها موجود بوده است.
این آب انبار در مسیر قنات چنار خامنه در کنار درختان چنار ۱۴۰۰ ساله خامنه احداث شده است.
با توجه به این که آب در آب انبار خامنه همیشه در جریان است، همواره می توان آب زلال و گوارا از آن برداشت کرد.این آب انبار در انتهای یکی از کوچه های بن بست محله میرپنج قرار دارد. بعد از عبور از بیست پله به آب روان قنات می رسیم.

با مشاهده مسیر آب در انتهای آب انبار یک دالان سنگی دیده می شود که آب از یک طرف آن وارد شده و از طرف دیگر به سمت قنات چنار خامنه ادامه مسیر می دهد.

معرفی جاذبه ی گردشگری آب انبار تارخی خامنه
در دو طرف دالان منتهی به انتهای آب انبار که در عمق زمین حفر شده است، ۲ دیوار سنگی را مشاهده می کنیم که سقف آجری هلالی شکلی را به دوش می کشند.
آب این آب انبار در فصول مختلف سال متغیر است و در فصول بارندگی به دلیل جذب آب بیشتر در سرچشمه قنات، آب موجود در آب انبار بیشتر و در فصل تابستان مقدار این آب کاهش می یابد، اما این نکته که آب در آن همیشه جاری است یک امر بدیهی است.

نزدیکی این آب انبار به مسجد تاریخی حسین خان میرپنجه و درختان چنار ۱۴۰۰ساله، یک محیط گردشگری مناسب را پدید آورده که می تواند نقش بسزایی در توسعه امر گردشگری در شهر خامنه داشته باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما