آشنایی با بقعه شیخ بایزید بسطامی، از خاندان موبدان عالم

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

بقعه شیخ بایزید بسطامی در شمال غربی مرکز شهرستان هشترود و در مجاورت اتوبان زنجان – تبریز و در روستای عزیز کندی قرار دارد. معماری گنبد هشت ضلعی این بنا، شبیه به گنبد سرخ مراغه و گنبد علویان در همدان می باشد.

روستای عزیزکندی به لحاظ واقع شدن این اثر تاریخی در آن مورد توجه گردشگران قرار گرفته و با داشتن ۸۵ خانوار و حدود ۴۵۰ نفر جمعیت، در ایام تعطیلات نوروزی گردشگران و علاقه مندان زیادی را به سوی خود جلب می کند.
این روستا دارای اقتصاد معیشتی کشاورزی توام با دامداری سنتی بوده و از نظر آب و هوا همانند بقیه نقاط این شهرستان معتدل کوهستانی بوده و رودخانه کلقان چای تنها رودخانه دایمی این روستا در جنوب آن جریان دارد.

آشنایی با بقعه شیخ بایزید بسطامی، از خاندان موبدان عالم

این بقعه در ضلع غربی روستا قرار دارد و دارای پلان 8 ضلعی با قطر داخلی 5/4 متر و قطر خارجی 5/6 متر است. این بقعه دارای گنبد می باشد و تزئینات داخلی از گچ کاری و خارج بنا نمای آجری دارد که به نظر می رسد در دوره های بعدی بازسازی شده است.

بنیان برج بر روی شش ردیف سنگ تراش منظم به ابعاد ۲۶×32 سانتیمتر استوار شده که بر روی هم دو متر ازاره سنگی را تشکیل می دهد.
این بقعه توسط بایزید بسطامی احداث شده و این فرد دارای شهرت خاصی در منطقه بوده و رفتار و گفتارش در همه مردان راه حق تأثیر داشت.
با توجه به اهمیت بسطامی ، داستان‌ها و سخنان او بیش از هر صوفی و عارفی در کتب صوفیه و عرفا آمده و بویژه در آثار منظوم عرفانی عطار نیشابوری و مثنوی مولوی بیشتر جلوه‌گر است.

آشنایی با بقعه شیخ بایزید بسطامی، از خاندان موبدان عالم
فریدالدین عطار در تذکره الاولیا ، ۵۶ صفحه را به ذکر شرح حال و اقوال بایزید اختصاص داده و این مقدار تفصیل در این کتاب درباره صوفی و عارفی دیگری نوشته نشده است.بایزید از خاندان موبدان عالم ، زاهد ، متقی ، حافظان و ناقلان علوم ایرانی مربوط به دوران قبل از اسلام بود.

این بقعه هر سال با شروع سال نو ، آغاز تعطیلات نوروزی و ورود میهمانان این ایام به این شهر ، پذیرای هزاران گردشگر این شهرستان است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما