معرفی بندر رحمانلو، بندری با گذشته ای درخشان و پر رونق که به گل نشسته

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

اگر تصمیم دارید که تعطیلات تابستانه یا نوروز خود را به آذربایجان شرقی و تبریز سفر کنید، حتما به عجب شیر نیز بروید، این شهرستان یکی از شهرهای تاریخی کشور است که دارای روستاهای بکر و نمونه گردشگری زیادی است.

شهرستان عجب ‌شير در سينه جلگه حاصلخيز، روي رسوبات غني رودخانه قلعه‌ چاي، در دامنه جنوبي ارتفاعات تورجان از پيش كوههاي توده سهند واقع شده و دارای آب و هوای نسبتا معتدل است.

جاذبه های بکر و زیبای عجب شیر

عجب شیر در نود کیلومتری تبریز  قرار گرفته و غرب آن به نمک زار دریاچه ارومیه محدود گردیده است. وجود این شوره زارها باعث آمدن مسافران زیادی به ساحل دریاچه شده تا دستها و پاهای خود را در شوره زار نمک دفن کنند و به درمان بیماری های خاص عضلانی، استخوانی و آرتروز خود یاری رسانند.

بندر رحمانلو عجب شیر

معرفی بندر رحمانلو، بندری با گذشته ای درخشان و پر رونق که به گل نشسته

بندر رحمانلو از توابع دهستان دیزجرود غربی بخش مرکزی شهرستان عجب شیر، در ساحل شرقی دریاچه ارومیه قرار گرفته است. زمانی که آب دریاچه خشک نشده بود، این بندرگاه از بنادر مهم اسکله ای برای پهلوگیری کشتی ها در دریاچه اکوزیستی ارومیه به شمار می آمد و به داشتن آب شور و لجن های موجود در سواحل شرقی دریاچه ارومیه معروف بود.

و اکنون این بندر از جاهای دیدنی عجب شیر محسوب می شود که گردشگران زیادی را در استان آذربایجان شرقی جذب خود می کند.

البته اکنون نیز با وجود خشک شدن دریا این بندر هنوز هم زیباترین نقطه دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی است که به عنوان منطقه ملی گردشگری نیز شناخته شده است. ساحل این بندر تاریخی از زمان ‌های دور و به ویژه قاجار، محل تفریح عمومی مردم و شاهان این سلسله بوده است.

معرفی بندر رحمانلو، بندری با گذشته ای درخشان و پر رونق که به گل نشسته

در سمت شمالی بندر رحمانلو اسکله ‌ای برای پهلو گرفتن کشتی‌ های باری و مسافری و در بخش جنوبی محلی برای مسافرینی که به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه به این بندر می ‌آیند، احداث شده است. از دیگر امکانات این منطقه گردشگری، احداث پیست سوارکاری به طول یک کیلومتر توسط اداره تربیت بدنی شهرستان عجب شیر است.

این بندر که در نزدیکی مرکز شهرستان عجب شیر قرار دارد، روزگاری محل تجارت تاجرین بود به طوریکه به علت نبود خط آهن در ارومیه تاجران با کشتی اجناس خود را به این بندر می آوردند و از این بندر با قطار به مرکز کشور می فرستادند.

معرفی بندر رحمانلو، بندری با گذشته ای درخشان و پر رونق که به گل نشسته

رحمانلو که زمانی از مراکز همه و گردشگری استان به حساب می آمد، در چند سال اخیر با خشک شدن دریاچه ارومیه تمام امکانات آن نیز تخریب شده است.

با رسيدن به بندر، زميني خشك و نمكزار در مقابل چشمانتان گسترده میشود و از دریاچه خبری نیست. هر چند كه خشك شدن درياچه ناراحت كننده است ولي مناظر بوجود آمده نیز زيبا و به ياد ماندني هستند.

مسیر دسترسی

معرفی بندر رحمانلو، بندری با گذشته ای درخشان و پر رونق که به گل نشستهاز سمت تبریز چهار كيلومتر مانده به شهر عجبشير، در سمت راست وارد جاده بندر رحمانلو شوید و با طي حدود پنج كيلومتر در اين مسير و حدود سیصد متر پس از خروج از روستاي رحمانلو بايد به خروجي واقع در سمت چپ پيچيد.

بر سر اين سه راهي تابلوي سه گوش نصب شده كه تنها وجهي از آن كه از سمت مسير فرعي قابل ديدن است داراي نوشته ميباشد که بر روي آن نوشته شده “مجتمع گردشگري رحمانلو”.!!!

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما