موزه‌ی مردم شناسی خسروشاه را بیشتر بشناسید!

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

موزه‌ی مردم شناسی خسروشاه برعکس سایر موزه‌ها جایی در خود برای نگهداری عتیقه جات چند هزار ساله ندارد بلکه این موزه در راستای معرفی فرهنگ بومی شهرستان خسروشاه افتتاح شده تا به عنوان یک مکان فرهنگی، آثار فرهنگی ابعاد زندگی مردم خسروشاه را از دوران گذشته حدود 100 سال قبل،  به نمایش بگذارد.

موزه‌ی مردم شناسی خسروشاه را بیشتر بشناسید!

در ورودی موزه، یکی از قوچ‌های سنگی قبرستان قدیمی خسروشاه و چند نمونه از سنگ قبرهای تاریخی دیگر این گورستان نصب شده است.

در این موزه مردم اکثر آثار قدیمی مانند چرخ خیاطی دستی، تلویزیون و رادیو، ظروف قدیمی، ابزار و وسایل کار کشاورزی و زندگی،  برخی اسناد قدیمی و عکس‌های باقی مانده از دوران مختلف، وسایل شبیه گردانی در مراسمات شبیه خوانی،  را به موزه اهدا کردند. همچنین در گوشه ای از این موزه، تندیس خیر بزرگ مدرسه ساز، مرحوم جلیل خسروشاهی نصب شده است.

تندیس خیر بزرگ مدرسه ساز، مرحوم جلیل خسروشاهی نیز به همراه مختصری از زندگی و فعالیت های ایشان در موزه قرار داده شده است.

موزه‌ی مردم شناسی خسروشاه را بیشتر بشناسید!

قسمت های مختلف موزه به تاریخچه ی ورزش، برخی اسناد و مکتوبات قدیمی، ظروف، ابزار و وسایل کار، کشاورزی و زندگی در سده ی اخیر و… اختصاص داده شده است.

انتظار می رود این موزه، مرکز مناسبی برای معرفی هر چه بیش تر خسروشاه به گردشگران، در سال 2018، سالی که شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی برگزیده شده باشد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید