بیمه مسافرتی

الزام خرید بیمه مسافرتی برای اخذ ویزای برخی کشورها

اخذ ویزا برای مسافرت به کشورهای مختلف، چه این سفر توریستی و تفریحی باشد چه تجاری یا برای اخذ اقامت موقت یا دائم، مستلزم طی مراحلی است. در برخی از کشورها این پروسه در کشور ایران انجام می شود، اما در برخی دیگر از کشورها به دلیل عدم مناسبات دیپلماتیک مستقیم و نداشتن سفارت در ایران، این عملیات در یکی از سفارتخانه های کشور مقصد در کشورهای همسایه انجام می پذیرد.

بیمه مسافرتی

حال در کنار مدارک مختلفی نشان دهنده صلاحیت شما برای مسافرت و ورود به خاک آن کشور هستند، در برخی از سفارتخانه ها این الزام وجود دارد که باید به مدتی که درخواست روادید دارید حتماً نسبت به خرید بیمه مسافرتی اقدام نمایید.

از جمله کشورهایی که الزام داشتن بیمه مسافرتی در زمان اخذ ویزا را دارند می توان به کشور آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا، گرجستان، و کشورهای عضو پیمان شینگن مثل آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند، مجارستان، یونان، اسپانیا، سوئیس، اتریش، و … هستند. البته همانطور که می دانید افرادی که ویزای شنگن دریافت می کنند با این ویزا می توانند به تمام ۲۷ کشور عضو پیمان شینگن سفر کنند. بنابراین فقط ویزا توسط کشوری که قصد اولین ورود به آن را دارید صادر خواهد شد.

اما سوال مهم این است که چه بیمه مسافرتی برای ارائه به سفارت مناسب است؟

اینکه بیمه نامه مسافرتی شما باید دارای چه پوشش هایی باشد را خود سفارت در لیست مدارک لازم برای دریافت ویزا در اختیار شما قرار داده است. اما چند نکته مهم در مورد بیمه نامه مسافرتی مورد قبول سفارت های آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان و کشورهای عضو شنگن هست که به آن اشاره می کنیم:

 • مقدار پوشش بیمه نامه مسافرتی که در لیست مدارک هست، حداقل پوشش است و اگر بیشتر از این پوشش را خریداری کرده باشید، مسئله ای ایجاد نمی کند و درواقع کار بهتری انجام داده اید.
 • همینطور در مورد مدت بیمه نامه، اگر به طور مثال ویزای شما ۴۵ روزه است و شما بیمه نامه دو ماهه دارید، مشکلی نبوده و شما در صورتی که به هر دلیل مجبور باشید بیش از ۴۵ روز هم در آن کشور اقامت کنید، بیمه نامه شما مدت اعتبار بیشتری هم خواهد داشت.
 • برخی از کشورها بیمه نامه های الکترونیکی را از شما می پذیرند. بیمه مسافرتی که به صورت الکترونیکی صادر می شود معمولاً فاقد مهر شرکت بیمه است. در صورتی که بیمه مسافرتی سامان خریداری کرده اید، روی بیمه نامه های اینترنتی این عبارت درج شده است که بیمه نامه بدون مهر هم دارای اعتبار است. اما باز هم شما این امکان را دارید که به نمایندگی بیمه مسافرتی سامان مراجعه کنید و بیمه نامه خود را مهر کنید.
 • در صورتی که برای شما ویزا صادر شده باشد، و حتی اگر از مسافرت منصرف شده باشید، تا پایان مدت ویزا امکان ابطال بیمه مسافرتی و بازگشت مبلغ را نخواهید داشت.
 • بیمه نامه مسافرتی برای تمام افراد خانواده به صورت جداگانه می بایست خریداری شود. یعنی بیمه نامه سرپرست خانواده برای بقیه اعضای خانواده قابل استفاده نیست.
 • بهتر است که تصویر یا پرینت بیمه نامه خود را قبل از مسافرت حتماً همراه داشته باشید. چرا که برخی از شرکت های هواپیمایی به عنوان یکی از مدارک ضروری هنگام صدور کارت پرواز از شما بیمه مسافرتی را مطالبه خواهند نمود.
 • در صورتی که از شرکت بیمه سامان بیمه مسافرتی تهیه نموده اید، شروع بیمه نامه از اولین مهر خروج از ایران روی پاسپورت شما خواهد بود. همچنین از زمان خریداری بیمه نامه، تا مدت شش ماه فرصت دارید که از کشور خارج شده و بیمه نامه شما شروع شود.
 • اگر به هر دلیل درخواست ویزای شما مورد قبول واقع نشد، تا شش ماه فرصت دارید تا برای همان کشور یا همان حوزه (مثل شنگن) از همین بیمه نامه خریداری شده استفاده کنید و نیازی به تعویض بیمه نامه نیست.

در صورتی که اطلاعات بیشتری در خصوص بیمه مسافرتی سامان برای کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلیس و کشورهای عضو شنگن دارید می توانید با نمایندگی بیمه مسافرتی سامان تماس گرفته و یا به وب سایت بیمه سامان مراجعه نمایید.

۲ دیدگاه دربارهٔ «الزام خرید بیمه مسافرتی برای اخذ ویزای برخی کشورها»

 1. یه خوبی که این بیمه داره اینه که اگر بهت ویزا ندن، میتونی برگردونی و پولت رو پس بگیری. برادر من رفته بود برای سفارت و بعد بهش ویزا ندادن. تمام هزینه هایی که کرده بود از دست رفت به جز بیمه که رفتیم نمایندگی بیمه و فرم پر کردیم و پولمون رو چند روز بعد پس دادن و گفتن چون از این بیمه مسافرتی استفاده نکردید میتونید ابطال کنید و پولتون رو بهتون پس میدیم.

  پاسخ
 2. من تجربه بدی دارم که بیمه رو از جلوی سفارت گرفتم. از این افرادی که جلوی سفارت بازاریابی می کنن و اصلاً معلوم نیست از کجا اومدن بیمه نخرید. من بیمه مسافرتی خریدم و بعدش سفارت گفت که بیمه شما مشکل داره و مجبور شدم که وقت جدید بگیرم. وقتی هم که خواستم بیمه رو پس بدم بهم گفتن که مبلغ زیادی پرداخت کردی و سه درصد بهم گرونتر فروخته بود. جالبه که اون نمایندگی که باید برای تعویض یا ابطال بیمه کارم رو انجام میداد، کلاً انکار کرد که اصلاً همچین شخصی رو میشناسه. پیشنهاد میکنم که از نمایندگی بیمه معتبر سطح شهر خرید کنید که دچار مشکل نشوید.

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما